پ
پ

🔸روایت امام صادق علیه السلام راجع به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و شباهتشان به حضرت موسی و عیسی و نوح و خضر علیهم السلام (۱)

☀️سدیر صیرفی می‌گوید: من و مفضّل بن عمر، وابو بصیر و ابان بن تغلب به حضور امام جعفر صادق علیه السّلام شرفیاب شدیم. دیدیم حضرت روی زمین نشسته و عبایی خیبری و بی یقه پوشیده که آستین‌های کوتاهی داشت و در آن حال، مانند پدر فرزند مرده جگر سوخته گریه می‌کرد و آثار حزن از رخسار مبارکش پیدا بود، به طوری که رنگش تغییر کرده بود. ایشان در حالی که کاسه چشمش پر از اشک بود، می‌فرمود:

«سَيِّدِي غَيْبَتُكَ نَفَتْ رُقَادِي وَ ضَيَّقَتْ عَلَيَّ مِهَادِي وَ أَسَرَتْ مِنِّي رَاحَةَ فُؤَادِي سَيِّدِي غَيْبَتُكَ أَوْصَلَتْ مُصَابِي بِفَجَائِعِ اَلْأَبَدِ وَ فَقْدُ اَلْوَاحِدِ بَعْدَ اَلْوَاحِدِ…»

«ای آقای من! غیبت تو خواب را از من ربوده، لباس صبر بر تنم تنگ کرده و آرامش جانم را گرفته! ای آقای من! غیبت تو مصائب مرا به اندوه ابدی که یکی بعد از دیگری از ما را می‌رباید و جمع ما را به هم می‌زند، کشانده است. من با اشک چشم و ناله‌های سینه‌ام که از مصائب و بلاهای گذشته دارم، نمی نگرم، جز اینکه در نظرم بزرگ تر و بدتر از آنها مجسم می‌گردد و شدیدتر و بدتر از آن در نظرم بلند می‌شود و مصیبت‌هایی که با خشم تو عجین گشته و مشکلاتی که با سخط تو آمیخته است، در نظرم می‌آید.»

✨سدیر می‌گوید: از این امر عظیم و ناله‌های جانگداز هوش از سر ما پرید و دل ما از جا کنده شد و پنداشتیم که مصیبت بزرگی برای حضرت روی داده است . من عرض کردم: «ای فرزند بهترین مردم روی زمین! خدا دیدگان شما را نگریاند! برای چه این طور سیلاب اشک از دیدگانت فرو می‌ریزد؟ چه چیز باعث این مصیبت گشته است؟ »

🔅حضرت آه سختی کشید که از اثر آن شکم مبارکش برآمده و به شدت حالش تغییر کرد. آنگاه فرمود: «امروز صبح در کتاب جفر می‌نگریستم. این کتاب مشتمل است بر علم مرگ‌ها و بلاها و مصائب، و علم گذشته و آینده تا روز قیامت که خداوند متعال به محمد و امامان بعد از او صلوات الله علیه و علیهم ارزانی داشته است. در آن کتاب دیدم که نوشته است قائم ما متولد می‌گردد و غیبت می‌کند. غیبت او طولانی می‌شود و عمرش به طول می‌انجامد. در آن زمان اهل ایمان امتحان می‌شوند و به واسطه طول غیبتش، شک و تردید در دل آنها پدید می‌آید و بیشتر آنها از دین خود برمی‌گردند و رشته اسلام را از گردن خود بیرون می‌آورند، با اینکه خداوند می‌فرماید: «وَ کُلَّ إِنسانٍ أَلْزَمْناهُ طائِرَهُ فِی عُنُقِهِ» (اسراء / ۱۳) { و کارنامه هر انسانی را به گردن او بسته ایم} که منظور از طائر ولایت است. از مطالعه اینها رقت گرفتم و اندوه بر دلم مستولی گردید. »

عرض کردیم: «یا ابن رسول اللَّه! ما را نیز در اطلاع قسمتی از آنچه در این باره می‌دانید سهیم کرده سرافراز فرمایید! »

⚡️ فرمود: «خداوند متعال سه چیز را که در مورد پیغمبران عملی ساخت، در خصوص قائم ما نیز عملی می‌سازد:

👈ولادت او را مانند ولادت موسی، غیبتش را چون غیبت عیسی و طول عمرش را به سان طول عمر نوح مقدر فرموده و سپس طول عمر بنده صالح خدا، خضر پیغمبر را دلیل طول عمر آن حضرت قرار داده است. »

عرض کردیم: «یا ابن رسول اللَّه! علل این معانی را که فرمودید برای ما شرح بدهید. »

فرمود:
🔸ولادت حضرت موسی علیه السلام🔸

«ولادت موسی علیه السّلام بدین گونه بود که چون فرعون دانست زوال ملکش به دست او انجام می‌پذیرد، کاهنان را احضار کرد و آنها به وی گفتند که این مرد، از تیره بنی اسرائیل خواهد بود. او هم به مأمورین خود دستور داد که شکم زنان آبستن را شکافته و اطفال آنها را سر ببرند. برای نیل به این منظور، بیش از بیست هزار طفل را به قتل رساندند ، با این حال خداوند موسی را حفظ کرد و آنها به وی دسترسی نیافتند.

👈 بنی امیه و بنی عباس هم چون دانستند که دولت و امرا و ستمگرانشان به دست قائم ما نابود می‌شود، دشمنی ما را به دل گرفتند و با شمشیر کشیده، به کشتن و قطع نسل خاندان پیغمبر صلی الله علیه و آله پرداختند، به این امید که «قائم آل محمد» را به قتل رسانند، ولی خداوند نگذاشت که یک نفر از ستمگران به وی دست یابد و بدین گونه نور خود را کامل کرد، هر چند مشرکین ناخوش بدارند. ….

☘ادامه دارد☘

📕بحار الأنوار، ج ۵۱، ص ۲۱۹
📗إثبات الهداة، ج ۵، ص ۹۰
📘الغيبة (للطوسی) ج ۱، ص ۱۶۷
📙کمال الدين و تمام النعمة ج ۲، ص ۳۵۲

〰🔸〰〰🔸〰〰🔸〰

🤲 یا ربَّ جعفر بن محمد الصادق ، بحقّ جعفر بن محمد الصادق، عجّل لولیک الفرج .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.