💠 💠 🔶 بحث دامنه دار «بداء»
09 آذر 1402 - 14:25
بازدید 56
پ
پ

💠 💠 🔶 بحث دامنه دار «بداء» (1)

خداوند یک لوح محفوظ دارد و هر کس پرونده‌ای پیش خدا دارد که با اختیار انسان هم منافات ندارد «یَمحُوا اللّه ما یَشاء وَ یُثبِت». در آنجا مشخص است که هر کس چقدر عمر می‌کند.

در این عالم یک سری موارد قطعی وجود دارد، مثل عمر فلان شخص شصت سال است و در فلان زمان به دنیا خواهد آمد و…، اینها در لوح محفوظ خداوند نوشته شده است و همچنین بسیاری از حوادثی که پیش می آید نوشته شده است.

🔅اینکه گفته می‌شود شب قدر دعا کنید، «قدر» به معنای تعیین مقدرات روزی، اولاد، حوادث و وقایعی که پیش می‌آید است و همه اینها تعیین شده است و جبر هم نیست.

⚡️مشیت خداوند در افعال بندکان قدرت و اختیاری است که به بندگان لحظه به لحظه تملیک می‌کند و ما با امکانات خداوند فعل را منقطع از خدا انجام می‌دهيم _ از این حرف بنده نترسید _ لذا نه جبر است که ما مجبور به انجام فعلمان باشیم و نه تفویض، اختیار است اختیار است اختیار، البته با امکانات خداوند.

💠 💠 🔶 بحث دامنه دار « بداء » (2)

خداوند می‌فرماید: «یَمحُوا اللّه ما یَشاء» مقصود اینست که مشخصاتی را که خدا برای انسانها نوشته، بعضی وقتها پاک می‌کنند و چیز دیگری جایش می‌نویسند ،

مثلا اگر برای کسی شصت سال عمر مشخص شده‌ بود، به دلیلی محو می‌شود و به جای آن بیست سال ثبت می‌گردد ، یا اگر قرار بود برای کسی داغ و حادثه‌ای پیش بیاید به دلیلی آن داغ یا حادثه رد می‌شود و به جای آن، آرامش و سلامت ثبت می‌شود البته عکس این موضوع هم هست.

این آیه خیلی پیچیده و دقیق است. از این تغییرات به «بداء» تعبیر می‌شود که خود بحث دامنه دار و سنگینی دارد. اما سوال اینکه آیا آنچه نوشته می‌شود صد در صد است و تکان نمی‌خورد؟

با استفاده از آیات و روایات در جواب باید گفت: نه، صد در صد نیست، ممکن است کم و زیاد گردد. اگر تکان نمی‌خورد ممکن بود آدم با خودش بگوید ما که هر دعایی کنیم فایده ندارد، هر صدقه ای که بدهیم و رحم و مروتی که داشته باشیم سودی دربرندارد، و انسان می‌ماند که چه کند.

اگر از نظر تربیتی ثابت گردد امری که از جانب خداوند برای ما در نظر گرفته شده قابل تغییر نباشد آدمی در کارهای دین سست و شل می‌شود….

➖➖➖➖➖➖➖
📌 📝 بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖

دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام

لینک کانال دین مصفا:
@dinemosafa

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.