پ
پ

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ»

[ای كسانی كه ايمان آورده‏ايد! از خدا آن گونه كه حق پرواكردن از اوست، پروا كنيد و نمیرید مگر اینکه مسلمان باشید.]

☀️ ابو بصیر نقل كرده است كه از امام صادق علیه السلام در باره «اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ» پرسیدم. ایشان فرمود: یعنی كه از او اطاعت شود و مورد نافرمانی قرار نگیرد، یاد شود و فراموش نگردد. از او سپاسگزاری شود و به او كفر ورزیده نشود.

📚معانی الاخبار، ص ۲۴۰، ح ۱ / تفسیر البرهان

☀️ عبد خیر نقل كرده است كه از علی علیه السلام در باره «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ» پرسیدم. فرمود: به خدا قسم، غیر از اهل بیت رسول خدا صلوات الله علیهم اجمعین هیچ كس به آن عمل نكرد. ما خدا را یاد كردیم و او را فراموش نمی‌كنیم و ما او را شكر كردیم، پس هرگز به او كفر نمی‌ورزیم. ما از او اطاعت كردیم، پس از او نافرمانی نمی‌كنیم . وقتی این آیه نازل شد، صحابه گفتند: ما را طاقت آن نیست. پس آیه نازل شد «فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعتُمْ» [پس تا می‌توانید از خدا پروا بدارید] راوی گفت: تا آن جا كه توان داشتید. سپس فرمود: « وَاسْمَعوا » [و بشنوید] آن چه را كه بدان دستور داده می‌شوید ه «وَأَطِیعوا »«تغابن/ ۱۶» [و فرمان ببرید] یعنی این كه از خدا و رسول او صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیتش در باره آن چه به شما امر می‌كنند، اطاعت كنید.

📚المناقب، ج ۲، ح ۱۷۷ / تفسی البرهان

☀️ حسین بن خالد، از ابو الحسن اوّل علیه السلام نقل كرده است كه از او پرسیدم: آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ» چگونه خوانده می‌شود؟ پرسید: كدام كلمه؟ گفتم: مسلمون. امام فرمود: پاك و منزه است خداوندی كه ایمان را بر آنها فرو فرستاده و آنان را مؤمن نامیده است. سپس از آنها در باره اسلام می‌پرسد در حالی كه ایمان بالاتر از اسلام است. گفتم: در قرائت زید این گونه خوانده شده است. امام فرمود: امّا در قرائت علی علیه السلام ـ و آن همان قرآنی است كه جبریل بر محمّد صلی الله علیه و آله نازل كرده است ـ چنین آمده است: «إِلاَّ وَ أَنتُم مُّسْلِّمُونَ» (با تشدید لام مسلمون) یعنی تسلیم رسول خدا صلی الله علیه و آله، سپس تسلیم امامان پس از او صلوات الله علیهم اجمعین.

📚 تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۲۱۷، ح ۱۱۹ / تفسیر اابرهان

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی.
خدايا! ما را به آنچه که تو دوست داری و راضی می‌شوی موفّق کن.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.