پ
پ

«إِنَّ اللّهَ اصْطَفَی آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ ابراهیم وَآلَ عِمْرَانَ عَلَی الْعَالَمِينَ(٣٣) ذُرِّيَّةً بَعْضُهَا مِن بَعْضٍ وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (۳۴)»

[به يقين، خداوند، آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر مردم جهان برتری داده است * فرزندانی كه بعضی از آنان از (نسل) بعضی ديگرند و خداوند شنوای داناست]

☀️ امام رضا علیه السلام وارد مجلس مأمون شد. جماعتی از اهل عراق و خراسان به همراه مأمون در آن جا جمع شده بودند. سخن را به آن جا رساند كه مأمون گفت: آیا خداوند، عترت را بر سایر افراد امت برتری داده است ؟
✨ آن گاه امام رضا علیه السلام جواب داد: خداوند عز و جل در كتاب خود، برتری عترت را بر سایر مردم، بیان داشته است. مأمون گفت: در كجای كتاب خدا؟
✨امام رضا علیه السلام فرمود : در آیه «إِنَّ اللّهَ اصْطَفَی آدَمَ وَ نُوحًا وَآلَ ابراهیم وَ آلَ عِمْرَانَ عَلَی الْعَالَمِینَ * ذُرِّیَّةً بَعْضُهَا مِن بَعْضٍ » و فرمود: یعنی عترت، جزئی از آل ابراهیم هستند. زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله از فرزندان ابراهیم علیه السلام می‌باشد و او كسی است كه حضرت ابراهیم علیه السلام قبل از همه‌ اسم­ها، اسم او را می‌آورد. همچنان كه قبلاً به هنگام سخن از رسول خدا صلی الله علیه و آله در باره این موضوع صحبت شد. و عترت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم جزئی از او می‌باشند .
📚 – عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج ۱، ص ۲۰۸، ح ۱، چاپ اعلمی

☀️امام باقر علیه السلام فرمود: هر كس بپندارد كه از این امر (امر امامت و ولایت) رهایی یافته، دروغ گفته است. زیرا سرنوشت در دست خداست و در باره‌ مخلوقش هر چه را اراده كند می‌طلبد و هر چه را بخواهد، انجام می‌دهد. خداوند فرموده است: «ذُرِّیَّةً بَعضُهَا مِن بَعضٍ وَاللّهُ سَمِیع علِیمٌ» انتهای آن خاندان از ابتدای آن است و ابتدای آن خاندان از انتهای آن . پس اگر در باره این خاندان، خبری (ویژگی) به شما رسید مبنی بر این كه این ویژگی عینا (در یكی از افراد این ذریه) وجود خواهد داشت، ولی در یكی دیگر از اعضای این خاندان دیده شد، بدانید كه قطعا آن خبر، درست بوده و عملی شده است.
📚 – تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۱۹۲، ح ۳۲

☀️ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود : این قبائل را چه می‌شود، وقتی آل ابراهیم و آل عمران را یاد می‌كنند، خوشحال می‌شوند و وقتی آل محمد را بر زبان می‌آورند، دل‌های آن مشمئز می‌شود . به ‌خدا قسم، اگر هر كدام از آنها دستورات هفتاد پیامبر را انجام بدهند، در روز قیامت خداوند از آنها قبول نمی‌كند، مگر این كه ولایت من و علی بن ابی طالب علیه السلام را بپذیرند .
📚- تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۱۹۱، ح ۳۱

☀️ابن عباس نقل كرده است: روزی بر امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شدم و گفتم: ای ابو الحسن! ما را از آن چه رسول خدا صلی الله علیه و آله به تو وصیت كرده است، با خبر ساز . فرمود: الآن به شما خبر می‌دهم. خداوند این دین را برایتان برگزید و آن را برایتان پسندید و نعمتش را بر شما تمام كرد كه شما اهل آن بودید و به آن شایسته‌تر. خداوند به پیامبرش وحی كرد كه به من وصیت كند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به من فرمود: ای علی! وصیت مرا حفظ كن و عهدهای مرا به دیگران ابلاغ كن و به عهد و پیمان من وفا كن و دشمنان مرا شكست بده و دین مرا ادا كن و سنت مرا بر پا دار، به آیین من دعوت كرده و سنت مرا زنده كن. زیرا خداوند متعال مرا برگزیده است و آن موقع من دعوت برادرم موسی علیه السلام را به یاد آوردم و گفتم: بار خدایا! از اهل من وزیری برای من قرار بده، همچنان كه هارون را برای موسی قرار دادی . آن گاه خداوند عز و جل به من وحی كرد: همانا علی علیه السلام وزیر تو و یاور تو و خلیفه پس از تو است.
ای علی! بنابراین تو از امامان هدایت‌گر هستی و فرزندانت از تو هستند، پس شما رهبران هدایت و تقوی هستید و شما آن درختی هستید كه ریشه‌اش من هستم و شاخه‌ آن شما هستید . هر كس به آن چنگ بزند، نجات یافته است و هر كسی از آن سر پیچی كند، نابود شده است. شما آنهایی هستید كه خداوند دوستی و ولایت آنها را واجب گردانیده است و از آنهایی هستید كه خداوند از آنها در كتاب خود یاد كرده‌است و آنها را برای بندگان خود وصف نموده است. خداوند عز و جل در این آیه شریفه فرموده است: «إِنَّ اللّهَ اصْطَفَی آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ ابراهیم وَآلَ عمْرَانَ علَی الْعالَمِینَ * ذُرِّیَّةً بَعضُهَا مِن بَعضٍ وَاللّهُ سَمِیع علِیمٌ» شما برگزیدگان خداوند هستید از آدم و نوح و آل ابراهیم و آل عمران و شما از خانواده اسماعیل هستید و از خاندان محمد كه همگی راهنما و هدایت‌گر هستند .
📚- مصباح الأنوار: ۱۵۶. «مخطوط»

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اَللَّهُمَّ عَرِّفْني حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ ديني.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.