پ
پ

«وَلاَ تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعضَكُمْ علَی بَعضٍ لِّلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُواْ وَلِلنِّسَاء نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبْنَ وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ علِيمًا»

[و زنهار آن چه را خداوند به (سبب) آن بعضی از شما را بر بعضی (ديگر) برتری داده، آرزو مكنيد؛ برای مردان از آن چه (به اختيار) كسب كرده‏اند، بهره‏ای است و برای زنان (نيز) از آن چه (به اختيار) كسب كرده‏اند، بهره‏ای است و از فضل خدا درخواست كنيد كه خدا به هر چيزی داناست]

☀️ امام محمد باقر علیه السلام فرمود: هیچ فردی نیست، مگر این‌كه خداوند روزی حلال او را فراهم كرده باشد و از راه سالمی به او می‌رساند. و اگر به حرام دست برد، به خاطر حلالی که برایش واجب کرده، او را قصاص می‌کند. به غیر از این دو، نزد خداوند فضل بسیار است . چنان كه خود می‌فرماید: «وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ».

📚 كافی، ج ۵ ،ص ۸۰، ح ۲/ تفسير البرهان

☀️ امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند روزی بندگانش را تقسیم كرد و مقدار زیادی از آن را بدون تقسیم نزد خود باقی گذاشت، خدا می‌فرماید: «وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ».

📚 تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۲۶۵، ح ۱۱۷ / تفسیر البرهان

☀️ حسین بن مسلم، از امام محمد باقر علیه السلام روایت كرده است كه گفت: به ایشان گفتم: فدایت شوم، آنها می‌گویند: خواب بعد از طلوع فجر مكروه است، چون كه در آن زمان روزی‌ها تقسیم می‌شوند.آیا چنین چیزی درست است؟ فرمود: روزی‌ها مقدّر شده و تقسیم شده‌اند و نزد خداوند، فضل و باقیمانده‌ای هست كه بین طلوع فجر تا طلوع آفتاب، آن باقیمانده را تقسیم می‌كند، همان طور كه خود می‌فرماید: « وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ». سپس فرمود: و یاد خداوند بعد از طلوع فجر در طلب روزی رساتر و بهتر از سیر در زمین به منظور تجارت یا سفر در جستجوی روزی است.

📚 تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۲۶۶، ح ۱۱۹ / تفسير البرهان

☀️امام جعفر صادق علیه السلام در معنی آیه فرمود: یعنی كسی از شما نگوید، كاش آن چه از مال و نعمت و زن زیباروی كه به فلانی داده شده است، مال من می‌بود، چون این حسد است. اما اگر بگوید: خداوندا! به من نیز مانند آن عطا فرما، رواست.

📚 مجمع البیان، ج ۳، ص ۷۴ / تفسير البرهان

☀️ ابن شهر آشوب از حضرت امام محمد باقر علیه السلام و امام جعفر صادق علیه السلام در مورد آیه: «ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء» «مائده/ ۵۴» [این فضل خداست آن را به هر كه بخواهد می‌دهد] از بندگانش، و در مورد این آیه: «وَلاَ تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعضَكُمْ علَی بَعضٍ» روایت كرده است كه راجع به حضرت علی علیه السلام نازل شده است.

📚- مناقب ابن شهر آشوب، ج ۳ ، ص ۹۹ / تفسير البرهان

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم وَاَسْئَلُكَ اَنْ تَرْزُقَني مِنْ رِزْقِكَ، رِزْقاً حَلالاً طَيِّباً، تَسُوقُهُ اِلَيَّ بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ، وَاَ نَا خآئِضٌ في عافِيَة يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ .

خدايا! و از تو درخواست مي‌کنم كه نصيبم كني از روزي‌ات، روزي حلال و پاكيزه، كه سوق دهي آن را به سوي من،به جنبش و نيرويت،درحالي‌كه من در تندرستي كامل فرو رفته باشم، اي مهربانترين مهربانان.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.