05 اسفند 1400 - 1:18
بازدید 72
پ
پ

☀️امیر مؤمنان علی (علیه السلام) خطبۀ بلیغی ایراد فرمود و در پایان آن فرمودند:
⚡️ مردم بیدار باشید هفت مصیبت بزرگ و عظیم است که از آن ها به خدا پناه می‌بریم:

1 . عالمی که بلغزد (و اشتباه کند و یا گمراه شود)؛ 2. عابدی که از عبادت ملول و خسته شود؛ 3. مؤمنی که گمراه شود؛ 4. آدم امینی که خیانت کند؛ ثروتمندی که فقیر (و ورشکست) شود؛ 6. عزیز و با عزتی که ذلیل شود؛ 7. فقیری که بیمار شود.»

مردی بلند شد و گفت : راست گفتی یا امیرالمؤمنین، تو برای ما مثل قبله‌‌ای، هنگامی که گمراه شویم، و نوری هستی، هنگامی که ظلمت و گمراهی ما را فراگیرد ، ولیکن من از شما درباره‌ی قول خداوند تعالی سوال می‌کنم که فرمود: « بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.» پس چرا ما دعا می‌کنیم ولی اجابت نمی‌شود؟!

👈 امام علیه السّلام پاسخ داد:« به دلیل وجود هشت خصلت در شما، دعایتان مستجاب نمى‏شود:

۱- نخست آن که خدا را شناختید، اما حق او را ادا نکردید و از این شناخت سودى نبردید.

۲- دیگر آن که ؛ به پیامبرش ایمان آوردید، آن‏گاه با سنَّت او مخالفت کردید و شریعتش را میراندید.پس ثمره ایمانتان کجاست؟

۳- سوم آن‏که؛ کتابى را که بر شما فرود آمده است، خواندید، اما بدان عمل نکــردید .گفتید شنیدیم و اطــاعت می‌کنیم ولی مخالفت کردید .

۴- چهارم آنکه گفتید: از آتش جهنّم می‌ترسیم ولی همواره با گناهان به آن نزدیکتر شدید. پس خوف شما از آتش غضب الهی کجا بود ؟

۵- پنجم آنکه؛ می گوئید اشتیاق به بهشت دارید امّا همواره کارهائی را انجام می دهید که شما را از بهشت دورتر می گرداند ، پس این اشتیاقتان به بهشت در کجاست؟ …

۶- ششم آنکه؛ از نعمتهای مولایتان(خدا) بهره‌مند می‌شوید ولی شکر نعمتش را به جا نمی‌آورید.

۷- هفتم آنکه؛ با وجود اینکه خداوند شمارا به دشمنی شیطان امر فرموده وگفته است:«إِنَّ الشَّیْطانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا» « براستی شیطان دشمن شماست، پس او را دشمن دارید » امّا شما بدون سخنی بسوی او روی آوردید و بدون مخالفت اطاعتش کردید و به سرپرستی‌ و ولایتش تن دادید .

۸- هشتم اینکه؛ همواره عیبهای دیگران را دیدید امّا عیبهای خودتان را ندیده گرفتید وبه آنچه که خود بیشتر سزاوار ملامت بودید، دیگران را ملامت کردید .

🔸پس چگونه انتظار دارید که دعاهایتان مستجاب گردد، در حالی‌که درهای استجابت دعا را به روی خود بسته و راههای آن را مسدود نموده اید.

⚡️پس تقوای الهی پیشه کنید و از خدا بترسید، اعمالتان را اصلاح کنید، نیتهای پنهانتان را برای خدا خالص کنید، امر به معروف و نهی از منکر کنید تا خداوند دعاهایتان را مستجاب کند .

📘بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۹۰ ؛ ص۳۷۶

🔸〰〰🔸〰〰🔸〰〰🔸

🤲 اَللَّـهُمَّ اِنّي اَعُوذُ بِكَ… وِ مِنْ صَلـوة لا تُرْفَعُ، وَ مِنْ دُعآء لا يُسْمَع.

خدايا! به تو پناه مي‌برم از نمازی که بالا نرود و از دعائی که شنیده نشود

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.