پ
پ

☀️ سلمان روایت كرده است كه رسول خدا صلی الله علیه و آله به من فرمود: خداوند تبارك و تعالی برای هر پیامبری كه مبعوث كرده دوازده پیشوای قوم اختیار كرده است . عرض كردم: ای رسول خدا! می‌دانستم كه برای اهل كتاب چنین است ، پرسید: ای سلمان! آیا پیشوایان قوم مرا هم می‌شناسی و می‌دانی كدام دوازده نفر را خداوند بعد از من برای قوم من انتخاب كرده است؟ عرض كردم: خدا و پیامبرش عالم‌ترند.

🔅فرمود: ای سلمان! خدا من را از خالصِ نور خود خلق كرد و مرا خواند و من او را اطاعت كردم، و علی را از نور من خلق كرد، سپس او را خواند و علی خدایش را اطاعت كرد، سپس از نور من و علی فاطمه را خلق كرد_ و او را فراخواند، و فاطمه خدایش را اطاعت كرد، سپس از نور من و علی و فاطمه، حسن را خلق كرد و او را فراخواند، و حسن خدایش را اطاعت كرد و سپس از نور من و علی و فاطمه، حسین را خلق كرد و او را صدا كرد و حسین خدایش را اطاعت كرد، سپس پنج نام از نام‌های خود را بر ما نهاد، خدا محمود است و من محمد، خدا علی است، و علی نیز همین نام را دارد، خدا فاطر است و این فاطمه، خدا احسان است و این حسن و خدا محسن است و این حسین، سپس از ما و از نور حسین علیه السلام نُه امام را خلق كرد و آنها را فراخواند و آنها خدا را اطاعت كردند قبل از این كه خداوند آسمان برافراشته و زمین گسترده و یا مَلَك و بشر را خلق كند ، ما نورهایی بودیم كه خدا را تسبیح می‌گفتیم و به او گوش می‌دادیم و اطاعت می كردیم.

✨عرض كردم: فدایتان شوم! اجر و پاداش كسی كه اینها را بشناسد چیست؟ فرمود: ای سلمان! هر كس آن گونه كه شایسته است آنها را بشناسد و به آنها اقتدا كند و آنها را دوست بدارد و از دشمنان آنها بیزاری بجوید، به خدا سوگند او از ماست هر كجا كه ما وارد شویم، وارد می‌شود و هر كجا كه ما ساكن شویم، ساكن می‌شود، عرض كردم: ای رسول ‌خدا! آیا می‌شود بدون شناخت نام آنها و نَسَبشان به آنها ایمان داشت؟ فرمود: نه ، ای سلمان! عرض كردم: سایر امامان را چگونه بشناسیم؟ من تنها، تا حسین علیه السلام را می‌شناسم، فرمود: پس از حسین، سیّد عابدان، علی بن حسین، سپس پسرش، محمد بن علی، شكافنده علم اولین تا آخرین پیامبر، سپس جعفر بن محمد، زبان راستگو و صدّیق خداوند، سپس موسی بن جعفر، فرو برنده خشم و غضب به خاطر صبر در راه خداوند عزّ و جلّ، سپس علی بن موسی، راضی به امر خداوند، سپس محمد بن علی، برگزیده از میان خلق خدا، سپس علی بن محمد هدایت كننده به سوی خدا، سپس حسن بن علی، رازدار و امین اسرار خدا، سپس محمد بن حسن الهادی المهدی الناطق القائم به امر خدا.

⚡️سپس فرمود: ای سلمان! قطعاً تو او را درك می‌كنی و هر كس كه مانند تو باشد و با معرفت حقیقی و راستین، ولایت او را بپذیرد . خدا را بسیار شكر كردم و عرض كردم: ای رسول خدا! یعنی من تا زمان او مهلت می‌یابم؟ فرمود: ای سلمان! آیه: « فَإِذَا جَاء وَعْدُ أُولاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْكُمْ عِبَادًا لَّنَا أُوْلِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُواْ خِلاَلَ الدِّیَارِ وَكَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَیْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِیرًا»

🔅گریه و شوق من بسیار زیاد شد، سپس عرض كردم: ای رسول خدا! شما این را تضمین می‌كنید؟ فرمود: آری، سوگند به آن كه مرا به حق فرستاد، از من و علی و فاطمه و حسن و حسین و نُه امام از نسل حسین و هر كس كه از ما است و همراه ماست و در راه ما به او ظلم و ستم شده، آری، به خدا سوگند ای سلمان! ابلیس و لشكریانش و هر كس كه به طور كامل كافر است و یا هر كس كه كاملاً‌ ایمان آورده است، همه قطعاً حاضر می‌شوند تا انتقام مظلومان و خون آنها گرفته شود و خداوندِ تو، به هیچ كس ظلم نمی‌كند و این تأویل آیه‌ای است كه خداوند فرموده است: «وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَنُرِی فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُم مَّا كَانُوا یَحْذَرُونَ »«قصص/ ۶-۵» [و خواستیم بر كسانی كه در آن سرزمین فرو دست ‌شده بودند منّت نهیم و آنان را پیشوایان (مردم) گردانیم و ایشان را وارث (زمین) كنیم* و در زمین قدرتشان دهیم و (از طرفی) به فرعون و هامان و لشكریانشان آن چه را كه از جانب آنان بیمناك بودند بنمایانیم] سلمان گفت: از مقابل رسول خدا صلی الله علیه و آله برخاستم، و دیگر برای سلمان مهم نبود چه زمانی مرگ را می‌بیند یا مرگ او را می‌بیند.

📚 دلائل ‌الامامة، ص ۲۳۴ / تفسير البرهان

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و الفائزین بلقائه و الراضین بفعله

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.