🔸مناجات حضرت موسی با خداوند
25 خرداد 1403 - 19:54
بازدید 35
پ
پ

💠🔶💠 حدیث زندگی

🔸مناجات حضرت موسی با خداوند؛ و این‌که بهترین وسیله برای قرب به خداوند گریه از روی خوف و خشیت از خداوند است و بهترین عبادت پرهیز از محرمات و بهترین زینت پارسایی و زهد در دنيا است

 

✳️ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ اِبْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ أَبِي أَيُّوبَ عَنِ اَلرِّضَا عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ عَنِ أَبِي جَعْفَرٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: فِيمَا أَوْحَى اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى مُوسَى عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ عَلَى اَلطُّورِ أَنْ يَا مُوسَى ، أَبْلِغْ قَوْمَكَ أَنَّهُ مَا تَقَرَّبَ إِلَيَّ اَلْمُتَقَرِّبُونَ بِمِثْلِ اَلْبُكَاءِ مِنْ خَشْيَتِي ، وَ مَا تَعَبَّدَ لِيَ اَلْمُتَعَبِّدُونَ بِمِثْلِ اَلْوَرَعِ عَنْ مَحَارِمِي، وَ مَا تَزَيَّنَ لِيَ اَلْمُتَزَيِّنُونَ بِمِثْلِ اَلزُّهْدِ فِي اَلدُّنْيَا عَمَّا بِهِمُ اَلْغِنَى عَنْهُ،

فَقَالَ مُوسَى : يَا أَكْرَمَ اَلْأَكْرَمِينَ فَمَا ذَا أَثَبْتَهُمْ عَلَى ذَلِكَ؟

فَقَالَ: يَا مُوسَى ، أَمَّا اَلْمُتَقَرِّبُونَ إِلَيَّ بِالْبُكَاءِ مِنْ خَشْيَتِي فَهُمْ فِي اَلرَّفِيعِ اَلْأَعْلَى لاَ يُشَارِكُهُمْ أَحَدٌ، وَ أَمَّا اَلْمُتَعَبِّدُونَ لِي بِالْوَرَعِ عَنْ مَحَارِمِي فَإِنِّي أُفَتِّشُ اَلنَّاسَ عَنْ أَعْمَالِهِمْ، وَ لاَ لهم أُفَتِّشُهُمْ حَيَاءً مِنْهُمْ، وَ أَمَّا اَلْمُتَقَرِّبُونَ إِلَيَّ بِالزُّهْدِ فِي اَلدُّنْيَا فَإِنِّي أُبِيحُهُمُ اَلْجَنَّةَ بِحَذَافِيرِهَا يَتَبَوَّءُونَ مِنْهَا حَيْثُ يَشَاءُونَ.

 

✴️ احمد بن محمد از ابن محبوب از ابی ایوب از امام رضا علیه السلام از حضرت باقر عليه السّلام روايت کرد كه فرمود در ضمن گفتگو و مناجاتى كه خدا با موسى عليه السّلام در طور داشت چنين آمده. به امت خود ابلاغ كن كه بهترين وسيله‌اى كه اهل قرب به من نزديك و مقرب ميشوند گريه از خوف و خشيت از من است و بهترين عبادتى كه عبادت‌كنندگان من آن را بايد در نظر داشته باشند پرهيز از محرمات است و بهترين زينتى كه من بندگان خود را به آن آراسته مي‌بينم پارسائى و زهد در دنيا و چشم پوشى از آنچه در واقع به آن نيازى ندارند.

موسى عليه السّلام عرض كرد پروردگارا! كه از هر كريم و بخشنده‌اى كريم‌ترى، در مقابل اين عمل چه پاداشى به آنان عنايت ميفرمائى‌؟

خداوند فرمود: اى موسى آن اشخاصى كه با گريه از خوف و خشيت من به من مقرب و نزديك مي‌شوند آنان در بلندترين مقام بهشتى كه هيچ كس در آن مقام مرتفع با آنان شريك نيستند جاى خواهم داد.

و اما آنان كه با ورع و پرهيزگارى از محرمات حق عبادت مرا انجام مي‌دهند اين پاداش را دارند كه من اعمال تمام بندگان را تفتيش و بررسى مينمايم ولى اعمال آنها را از جهت شرم و حيائى كه از آنها دارم تفتيش نمينمايم. و اما آنان كه با زهد و پارسائى در دنيا بمن تقرب ميجويند من تمام بهشت را در اختيار آنها قرار داده كه در هر جا بخواهند جايگزين مي‌شوند.

📗 ثواب الأعمال و… ج ۱، ص ۱۷۲
📘 وسائل الشیعة ، ج ۱۵، ص ۲۲۶
📕 کلیات حدیث قدسی ج ۱، ص ۱۲۴
📙 بحار الأنوار، ج ۱۳، ص ۳۴۹

〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج و العافیة و النصر
🤲اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی.
خدايا ما را به آنچه که تو دوست داری و راضی می‌شوی موفّق کن.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.