پ
پ

◾️ابو سليمان داوود بن غسان بحرانى گفته:به ابو سهل اسماعيل بن على نوبختى سلام كردم،او به من گفت: ولادت[م ح م د]فرزند امام حسن عسكرى فرزند امام هادى ،فرزند امام جواد،فرزند امام رضا،فرزند امام كاظم،فرزند امام صادق فرزند امام باقر،فرزند امام سجاد،فرزند امام حسين،فرزند امير المؤمنين كه سلام و صلوات خداوند نثار آن‌ها باد،در سامرا و سال ۲۵۶ ه‍‌ ق اتفاق افتاد ،نام مادرش صقيل و كنيه‌اش ابالقاسم است كه پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و اله به اين كنيه وصيّت كرده و فرمودند:
اسم او مثل اسم من و كنيه‌اش كنيه من است، به مهدى ملقب شده است،او حجّت خدا و منتظر و صاحب الزمان عليه السّلام است.

اسماعيل مى‌گويد: من در همان بيمارى كه منجر به شهادت ابى محمّد حسن بن على عسكرى عليهما السّلام شد در خدمتشان بودم كه حضرت به خادمشان عقيد كه غلامى سياه از غلامان شهر نوبه بود و قبلا هم به امام هادى خدمت كرده و تربيت يافته دست امام حسن عسكرى عليه السّلام بود،فرمودند:مقدارى آب مصطكى برايم بجوشان.
عقيد آب را جوشاند،بعد صقيل مادر امام زمان عليه السّلام آب را به خدمت حضرت آورد. *وقتى كه كاسه را به دست او داد و خواست آن را بياشامد،دست مباركش لرزيد و كاسه به دندان حضرت خورد،آب را كنار گذاشت و به عقيد
فرمود:
⚡️ داخل خانه شو،آنجا پسرى را مى‌بينى كه در حال سجده است،او را بياور .
عقيد گفت كه وارد خانه شدم و خانه را گشتم، ناگهان بچه‌اى را ديدم كه در سجده است و انگشت شهادت را به سمت آسمان بلند كرده بود. خدمت ايشان سلام كردم،او هم نمازش را مختصر كرده و به اتمام رساند ،عرض كردم:مولاى من امر مى‌فرمايند كه شما بيرون بياييد.در همين حين مادرش صقيل آمد و دست ايشان را گرفته و به محضر پدر بزرگوارشان امام حسن عسكرى عليه السّلام برد .

ابو سهل مى‌گويد: وقتى كه طفل در پيش روى حضرت ايستاد و سلام كرد،ديدم كه رنگش مانند درّ بود،موهاى سياه و كوتاهى داشت و دندان‌هاى مباركش از هم جدا بودند.

وقتى امام حسن عسكرى عليه السّلام ايشان را ديد،گريه كرد و فرمودند: اى آقاى اهل بيت من!من به سوى پروردگار مى‌روم،به من آب بده و سيرابم كن .بعد پسربچه[ حضرت صاحب الزمان عليه السّلام]كاسه جوشيده مصطكى را به دست گرفت و لب‌هاى مباركش را حركت داد و بعد آن را به ايشان خورانيد،و پس از آن‌كه حضرت آب را ميل كردند،

فرمودند: براى نماز آماده‌ام كنيد.دستمالى در آغوش ايشان پهن كردند و فرزندشان حضرت را وضو داد،صورت و دست‌هايش را شسته و سروپاى حضرت را مسح كرد.

🔸امام حسن عسكرى عليه السّلام خطاب به او فرمودند: پسرم!بشارت باد بر تو كه صاحب الزمان هستى،تو مهدى و حجّت خدا در زمينى،تو فرزند و وصى من هستى، من پدر تو هستم و تو[م ح م د]فرزند حسن،فرزند على ،فرزند محمّد،فرزند على،فرزند موسى،فرزند جعفر،فرزند محمّد باقر،فرزند على،فرزند حسين،فرزند على فرزند ابى طالب عليهم السّلام هستى.
رسول خدا صلّى اللّه عليه و اله تو را متولد كرده است[تو از ذريه و اولاد رسول خدا هستى]و تو خاتم اوصيا[و]خاتم ائمّه طاهرين هستى و حضرت رسول بشارت تو را داده و به اسم و كنيه تو را ناميده است ،آنچه را كه به تو گفتم عهدى است كه پدرم از پدران طاهرينش كه صلوات خدا نثار اهل بيت باد به من سپرده بود.پروردگار ما حميد و مجيد است.
امام حسن عسكرى عليه السّلام در همان‌وقت از دنيا رحلت فرمود.صلوات اللّه عليهم اجمعين.

📘الغیبة (للطوسی) / ترجمه عزیزی: ج ۱، ص۴۸۲

▪️〰〰▪️〰〰▪️〰〰▪️

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج
🏴 آجرکَ الله یا صاحب الزمان
🤲 اللهم ارزقنی زیارة حسن بن علی الزکی العسکری فی الدنیا و شفاعتَهُ فی الاخرة

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.