پ
پ

اسماء بنت عمیس ناقل این حدیث است که: یکی از این روزها که بچه های فاطمه منزل نبودند وجود مقدس زهرای مرضیه مرا صدا زدند و فرمودند: اسماء! دقایقی من استراحت میکنم، تو هم از اتاق بیرون برو و دقایقی بعد بیا مرا صدا بزن اگر جوابت دادم که هیچ وگرنه؛ آنوقت برو بچه ها و همسرم را خبرکن.

به تعبیر مرحوم شیخ عباس قمی و دیگران که می‌فرمایند: حضرت زهرا یک تمهیدی اندیشید که جان دادنش را بچه های کوچک نگاه نکنند.
اسماء میگوید: دقایقی بعد هر چه صدا زدم، دیدم که فاطمه جواب نمیدهد. ای دختر پیامبر! ای دختر بهترین خلق عالم! «و انکبت علیها» خودش را انداخت روی بدن زهرای مرضیه، فاطمه جان! سلام مرا به پیامبر برسان. همینطور که داشت اشک میریخت نقل دارد: «فاذا الحسن و الحسین بالباب» یکوقت دید دو آقازاده های زهرا وارد اتاق شده اند، حال اسماء چه کند؟ چگونه به این دو نازدانه کوچک خبر بدهد؟ اسماء بلند شد تا آنها را آرام و سرگرم کند؛ اما نه، آنها متوجه مصیبت و حادثه شدند. در نقل دارد، دویدند داخل اتاق، امام حسن خودش را انداخت روی سینه مادر و فرمود: «یا اماه کلمینی قبل ان تفارق روحی بدنی» مادر! با من سخن بگو! قبل از اینکه روح از بدنم جدا شود. امام حسین صورت را به کف پای مادر گذاشت و فرمود: و اقبل الحسین یقبل رجلها و یقول: «یا اماه انا ابنتک الحسین کلمینی قبل ان یتصدع قلبی فاموت» مادر! من حسینم، مادر با من سخن بگو پیش از آنکه جان دهم.

اسماء آقازاده ها را بلند کرد گفت: بروید بابایتان امیرالمؤمنین را خبر کنید. دوان دوان آمدند مسجد، همین که گفتند: «یا ابتاه امنا» بابا! بی مادر شدیم.» کسی تا آنروز زمین خوردن امیرالمؤمنین را ندیده بود. قهرمان احد و خندق و خیبر است. اما تعبیر نقل اینست: «فوقع علی علی وجهه» روی زمین افتاد و از حال رفت قدری آب به سر و صورتش زدند تا چشمانش را باز کرد، فرمود: «بمن العزاء یا بنت محمد کنت بک اتعزی ففیم العزاء من بعدک» ؛ فاطمه جان! دیگر با چه کسی درد و دل کنم؟ دیگر غصه های دلم را با چه کسی بگویم؟

وَ سَیَعلَمُ الَّذینَ ظَّلَموا اَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبون ….

🏴اللهم عجل لولیک الفرج 🏴
➖➖➖➖➖➖➖
📌 📝 بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖

دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام
لینک کانال دین مصفا:
@dinemosafa

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.