پ
پ

🔸چهارده معصوم علیهم السلام آن‌چنان قرآن را می‌یابند و می‌فهمند که هیچ احدی نمی‌فهمد و دایرة المعارف و مدارج آنها، از مجرای فهم قرآن چنان بالا می‌رود ، که احدی به آن پایه بالا نمی‌رود .

امیرالمومنین علیه السلام، بعد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم «اَعرَف باللّه» و «اَخوَف مِنَ اللّه» است.یعنی عارفترین به خدا و ترساترین از خداست. و ترس آنها از خداوند نیز بیش از دیگران است.

چیزهایی که برای ما مستحب است، اگر بجا بیاوریم خوب است و اگر نیاوریم عیبی ندارد، همان چیزها برای آن بزرگواران در مرتبه‌ی واجب است. نمازهای مستحبی که برای ما مستحب است، ولی برای پیامبر و آل پیامبر واجب بود؛

☀️خداوند در قرآن خطاب به پیامبر می‌فرماید: «وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَىٰٓ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا»
[و پاسی از شب را برای عبادت و بندگی بیدار باش كه این افزون [بر واجب،] ویژه توست، امید است پروردگارت تو را [به سبب این عبادت ویژه‌] به جایگاهی ستوده برانگیزد.] (۷۹ : اسراء)

آن توقعی که از ذوات مقدسه معصومین هست، یک میلیونیم آن از ما نیست .

🔅ما پنج حکم داریم: واجب، حرام، مستحب، مکروه و مباح. خیلی چیزها برای ما مباح است و به قول علما، متساوی الطرفین است، نه فعل آن راجح است و نه ترک آن، نه فعل آن مرجوح است و نه ترک آن، یعنی اگر انجام دهیم عیبی ندارد، اگر ترک کنیم عیبی ندارد. آیا گمان می‌کنید آن بزرگواران نیز مثل ما همین احکام را دارند؟! اشتباه نکنید! معلوم نیست که آنها حکمی به نام (مباح) داشته باشند.

چهارده معصوم باید مراقبتشان نسبت به خدا به گونه‌ای باشد که حتی (مباح) را هم به عنوان مباحیت انجام ندهند، بلکه باید آنرا تحت عنوانی، مستحب یا واجب کنند و بعد عمل کنند. از ججج الهیه این توقع هست؛ «حَسَناتُ الابرار سَیئاتُ المُقَرَّبین» جایش اینجاست.

چه بسا که یک کاری از فردی خوب است، ولی همین کار از شخص دیگر خوب نیست زیرا مقام او بالاتر است و توقع از او بیشتر است .

➖➖➖➖➖➖➖
📌 📝 بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖

دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام
➖➖➖➖➖➖➖
لینک کانال
dinemosafa@

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.