💠 💠  عارفاً بحق الامام یعنی چه؟
25 خرداد 1403 - 19:57
بازدید 44
پ
پ

⁉️عارفاً بحقه که در روایت آمده یعنی چه؟ اینکه امام جواد (ع) می فرمایند هر کس به زیارت پدرم علی بن موسی الرضا (ع) برود در حالی که عارف به حقش باشد، من بهشت را ضمانت می کنم یعنی چه؟

آیا هر کس زیاد امام را زیارت کند این امام شناس است؟ یا این که من بدانم امام کیست؟ پدر و مادرش چه کسانی هستند؟ سال تولد و محل زندگی و مدّت امامت و محل شهادتشان و راجع به همسر و بچه هایشان بدانم این عارفاً بحقّه است یا نه؟

✅ مسلماً اینطور نیست. چون اگر این طور باشد یک مستشرق بی‌دین انگلیسی  بهتر از ما این‌ها را می داند.
لذا از امام صادق (ع) این سؤال را می‌کنند، ایشان در جواب می فرمایند:

☀️عَنْ حَمْزَةَ بْنِ حُمْرَانَ قَالَ: قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع يُقْتَلُ حَفَدَتِي بِأَرْضِ خُرَاسَانَ‏ فِي مَدِينَةٍ يُقَالُ لَهَا طُوسُ مَنْ زَارَهُ إِلَيْهَا عَارِفاً بِحَقِّهِ أَخَذْتُهُ بِيَدِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ أَدْخَلْتُهُ الْجَنَّةَ وَ إِنْ كَانَ مِنْ أَهْلِ الْكَبَائِرِ
.
قُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاكَ وَ مَا عِرْفَانُ حَقِّهِ؟

قَالَ يَعْلَمُ أَنَّهُ إِمَامٌ مُفْتَرَضُ الطَّاعَةِ غَرِيبٌ‏ شَهِيدٌ مَنْ زَارَهُ عَارِفاً بِحَقِّهِ أَعْطَاهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَجْرَ سَبْعِينَ شَهِيداً مِمَّنِ اسْتُشْهِدَ بَيْنَ يَدَيْ رَسُولِ اللَّهِ ص عَلَى حَقِيقَةٍ.

الأمالي(للصدوق) (النص؛ ص121)

💎💎💎 امام صادق علیه السلام این سوال راجواب میدهند.

🔅امام صادق علیه السلام می فرمایند: نوه ی من در آینده در سرزمین خراسان در شهری که به آن طوس می گویند کشته خواهد شد. هر کس او را زیارت کند در حالی که عارف به حقش باشد روز قیامت من دستش را می‌گیرم و او را داخل بهشت می‌کنم، اگر چه از گناه‌کاران باشد.

⚡️حمزه بن حُمران گفت: گفتم فدای تو شوم عرفان و شناخت حق او (امام رضا (ع) ) چیست ؟

🔅امام صادق (ع) فرمودند:
اینکه بداند امام 1- واجب الاطاعة است و 2- غریب است (در زمان خودش) 3- شاهد و گواه است (بر خلق) هر کس که با این اعتقاد برود به زیارت امام (عارفاً بحقه) عارف به حق امام است و خداوند تعالی به او پاداش هفتاد هزار شهید از شهدایی که بین یدی رسول الله به فرمان رسول خدا به جنگ با کفار رفتند و شهید شده‌اند را به او می‌دهد..

💎💎💎 توضیحات استاد:

1- (مفترض الطاعه)، اول باید اعتقاد داشته باشید که امام واجب الاطاعه است یعنی «اطیعوا الله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم» : اطاعت کنید از خدا و اطاعت کنید از رسول خدا و اطاعت کنید از اولی الامر که همان امام است. امام، نفس رسول الله است و اطاعت از امام، اطاعت از رسول و اطاعت از خداست. هر چه می گوید در زمین فصل الخطاب است؛ «ما ینطق عن الهوی الّا وحیٌ یوحی» ، نه اینکه پیغمبر هر چه بگوید وحی است. “وَحیُ یُوحی” یعنی هر چه راجع به علی بن ابی طالب می‌گوید، وحی است. علی منسوب من الله است از عوالم اولی…

🔅 لذا امیرالمؤمنین روح فی الارواح است، پیغمبر روح فی الارواح است یعنی در عالم ذَر بر ارواح مبعوث شدند.

👈باید اعتقاد داشته باشی هر چه امام بگوید چرا ندارد. مثلاً بگوید “التَّوْحِيدُ أَنْ لَا تَتَوَهَّمَه”‏: توحید این است که خدا را توهّم نکنی چرا ندارد “وَ الْعَدْلُ أَنْ لَا تَتَّهِمَه”‏ و عدل این است که خدا را متّهم نکنی (به فعل خودت)، چرا ندارد.

یا ” التَّوْحِيدُ أَنْ‏ لَا تُجَوِّزَ عَلَى رَبِّكَ مَا جَازَ عَلَيْكَ “، توحید این است که آنچه بر توی بشر جایز است بر خدا جایز ندانی چرا ندارد “وَ الْعَدْلُ أَنْ لَا تَنْسُبَ إِلَى خَالِقِكَ مَا لَامَكَ عَلَيْه” و عدل این است که نسبت ندهی به خدا آنچه را تو به وسیله‌ی آن ملامت می شوی، چرا ندارد.

👈سخن امام سخن خداوند است و حجّت است .در امام، لِمَ وَ بِمَ و چرا و برای چه وجود ندارد.

👈عالِمی است که جهل ندارد؛ یعنی اینطور نیست که از ایشان سوال کنند  بگوید حالا من بروم مطالعه کنم بعد جواب شما را می دهم اگر صلاح بدانند، جواب طرف را به اندازه درک و فهمش می دهند و اگر صلاح ندانند چیزی نمی‌گویند.

👈باید اعتقاد داشته باشی که امام یکّه‌ی زمانه است و بی بدیل است، بدل ندارد، تالی تلو ندارد. امام بَدو است،

👈باید اعتقاد داشته باشی که هر چه امام می‌گوید چه از اصول دین و چه از فروع دین و چه از نظر پزشکی و اخلاقی و رفتاری و… همه حق است و باید اطاعت کنی و بگویی چَشم، چون علم اولین و آخرین نزد امام است. روح مدبر عالم خلقت است و به اذن الله کار خدایی می‌کند.

ادامه توضیحات استاد راجع به حدیث امام صادق علیه السلام

2- غریب.
باید اعتقاد داشته باشی که امامِ غریب است یعنی “بئر المعطّله” هستند. يعنی مانند چاه پر آبی هستند که معطّل مانده‌اند و کسی از آن استفاده نمی‌کند، یعنی با وجود اینکه خداوند علم اولین و آخرین را به آنها داده، ولی مردم نرفتند در خانه آنها، تا از علمشان استفاده کنند و از آن اول بعد از شهادت پیغمبر خاتم صلی الله علیه و اله و سلم  به جای این‌که مردم درِ خانه امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام  بروند، به درِ خانه اولی و دومی (ابوبکر و عمر) رفتند.

باید اعتقاد داشته باشی که حجة بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف  که اگر خدا حجابش را بردارد می‌بینی که مانند جدّ غریبشان امام حسین (ع) می فرمایند: هَل مِن ناصِرٍ یَنصُرُنِی. آیا کسی هست مرا یاری کند.
.
3- شهید.
👈باید اعتقاد داشته باشی که امام شاهد و شهید است، یعنی به اذن الله اعمال درونی و بیرونی ما را می‌بینند.

خداوند در آیه 105 سوره توبه می‌فرماید: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُون». یعنی هر کاری که می‌خواهید بکنید ولی خدا و رسول خدا و مؤمنون که منظور ائمه هستند، عمل شما را می بینند.

در اذن دخول هم می‌گوییم: يَرَوْنَ‏ مَقَامِي‏ وَ يَسْمَعُونَ كَلَامِي وَ يَرُدُّونَ سَلَامِي‏. یعنی گواهی می دهم که تو ای امام، مرا می‌بینی و سخن مرا می‌شنوی و جواب سلامم را می‌دهی وَ أَنَّكَ حَجَبْتَ عَنْ سَمْعِي كَلَامَهُم‏، و گواهی می دهم که خدایا تو در گوش من پرده افکندی که سخن آنها را نشنوم.

👈باید اعتقاد داشته باشی امام عَین الله، اُذُن الله و … است کار خدایی می‌کند و همه اعمال و نیّات درونی ما را می داند.

👈باید اعتقاد داشته باشی محمّد و آل محمّد صلی الله علیه و اله وسلم چه زنده باشند و چه شهید شده باشند، آنان زنده اند، می بینند مقام ما را و در عین وحدت، کثرت دارند. یعنی اینطور نیست که اگر یک شیعه در تهران به امام توجه کند از شیعه دیگرش که در آمریکاست، غافل باشند، نه امام در آنِ واحد می‌تواند به میلیاردها میلیارد صدا توجه کند و جواب سلام همه را بدهد. از کانال امام به میلیادرها میلیارد ذی شعور قدرت و حیات داده می شود….

👈 پس امام، 1- واجب الاطاعة است و 2- غریب است (در زمان خودش) 3- شاهد و گواه است (بر خلق) و هر کس  با این اعتقاد به زیارت امام رضا علیه السلام برود (عارفاً بحقه) عارف به حق امام است و خداوند تعالی، پاداش هفتاد هزار شهید از شهدایی که بین یدی رسول الله به فرمان رسول خدا به جنگ با کفار رفتند و شهید شده اند را به او می دهد.

🔅و با این اعتقادات بروی در خانه امام و به زیارت امام بروی خداوند گناهان گذشته و آینده ات را می آمرزد و به بهشت می‌برد.

⚡️عارفاً بحقِ الامام این است که باری از دوش امام برداری والاّ می‌شوی «وَ حَمَلُوا النَّاسَ عَلَى أَكْتَافِ‏ آلِ‏ مُحَمَّدٍ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَتَقَرَّبُ إِلَيْكَ بِاللَّعْنَةِ عَلَيْهِمْ وَ الْبَرَاءَةِ مِنْهُمْ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة» (زیارت قبر علی بن موسی الرضا (ع) عیون الاخبار ج 2، ص 267) يعني خدا لعنت کند آن کسانی که مردم را بر دوش آل محمّد سوار کردند، پروردگارا! من با لعنت بر آنها به سوی تو تقرّب می جویم و از آنها در دنیا و آخرت بیزاری می جویم.

متاسّفانه بیشتر مردم نمی‌دانند که این لعن که می‌کنند به خودشان بر می‌گردد. يعنی وقتی من خودم را در زبان شیعه‌ی اهل بیت علیهم السلام می‌دانم و می‌گویم من شیعه آنها هستم ولی در عمل هیچ شباهتی به آنها ندارم…

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

دل نوشته :
آقاجان، یا بن الحسن، مولای من!
می دانیم عمرییست بر سر خوان تو نشستیم و نمک خوردیم و نمکدان شکستیم.
می دانیم که پستیم، رذلیم، در حق شما کوتاهی کردیم و…
ولی شما کریم مِن اولاد الکرامید، شما بچه حضرت زهرایید که شب عروسیشان لباس عروسیشان را به سائل دادند،
شما بچه‌ی اول جوانمرد عالم امیرالمومن علیه السلامید. که جبرئیل در باره‌ی او فرمود : لا فَتی الّا علی لا صَیف الا ذوالفقار، و…
آقاجان ، مولای ما! به بدی و بی ادبی ما نگاه نکن، به لطف و کرم خودت ما را دستگیری خاص کن و ما را از درت مَران…

➖➖➖➖➖➖➖
📌  📝   بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖
دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام
➖➖➖➖➖➖➖
لینک کانال دین مصفا:
@dinemosafa

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.