پ
پ

عطيه‏ عوفى‏ گويد: همراه جابر بن‏ عبد اللَّه انصارى براى زيارت قبر امام حسين عليه السّلام بيرون شديم، هنگامى كه وارد كربلا شديم جابر به نزديك شط فرات رفت و غسل نمود، بعد لنگى به كمر بست و پارچه‏اى را هم به دوش افكند، و كيسه‏اى بيرون آورد و مقدارى سعد بر خود پاشيد. پس در حالى كه مشغول ذكر خداوند بود به طرف قبر حركت كرد هنگامى كه نزديك قبر رسيد گفت دست مرا بالاى قبر بگذاريد، من هم دست او را روى قبر نهادم او از حال رفت و بى‏هوش گرديد من مقدارى آب به صورت او پاشيدم و او به حال آمد. بعد از اين گفت: یا حسين، و سه بار اين كلمه را تكرار كردند ، و بعد گفتند: دوست جواب دوست را نمى‏دهد ، سپس گفت: چگونه جواب مرا بدهى كه سرت را از بدنت جدا كرده‏اند و رگهايت را قطع نموده‏اند، من گواهى مى‏دهم كه تو فرزند پيامبران هستى و فرزند سرور مؤمنان مى‏باشى.
اى حسين! تو با تقوى هم پيمان بودى و ريشه هدايت به شمار مى‏رفتى ، تو پنجمين نفر از اصحاب كسا هستى ، تو فرزند سيد نقباء مى‏باشى، تو فرزند فاطمه زهرائى، چرا چنين نباشى در حالى كه از دست رسول خدا تغذيه شدى و در دامن‏ پرهيزگاران تربيت گرديدى.

اي حسين! تو از پستان ايمان شير خوردى و با اسلام از شير گرفته شدى ، در حال حيات و ممات پاك و پاكيزه هستى، ولى دلهاى اهل ايمان از دورى شما خوش نيست و دل آنها از اين جهت ريش است، سلام و رضوان خدا بر تو باد، گواهى مى‏دهم به طريقى رفتى كه برادرت يحيى بن ذكريا در آن راه گام برداشت . بعد از آن ديدگان خود را متوجّه قبور شهدا كرد و گفت: السلام عليكم أيها الارواح التى حلت بفناء الحسين و أناخت برحله، أشهد انكم أقمتم الصلاة و آتيتم الزكاة و امرتم بالمعروف و نهيتم عن المنكر و جاهدتم الملحدين و عبدتم اللَّه حتى اتاكم اليقين.

⚡️بعد فرمود: سوگند به خداوندى كه محمد را براستى برانگيخت ما هم در مصائبى كه بر شما وارد شد شريك هستيم، عطيه گفت: به جابر گفتم چگونه ما در مصائب آنها شريك هستيم در صورتى كه بيابانى را نپيموديم و از كوهى بالا نرفتيم، و شمشيرى نزديم، در حالى كه آنها قطعه قطعه شدند و بين سرها و بدن آنها جدائى افتاد، فرزندان آنها يتيم و زنان آنها بيوه شدند.

⚡جابر گفت: اى عطيه از دوست خود رسول خدا صلّى اللَّه عليه و اله شنيدم فرمود: هر كس قومى را دوست بدارد خداوند آنها را در ثواب اعمال آنان شريك مى‏گرداند ، سوگند به خدائى كه محمد را براستى برانگيخت و او را به نبوّت برگزيد، نيّت من و ياران من با آنها يكى مى‏باشند .
اى عطيه مرا به طرف خانه‏هاى كوفه ببريد، عطيه گويد هنگامى كه در بين راه بوديم جابر گفت: اى عطيه مى‏خواهى تو را وصيتى بكنم ، گمان نمى‏كنم بعد از اين با تو ملاقاتى داشته باشم، با محبّان آل محمد صلّى اللَّه عليه و اله دوست باشيد و با دشمنان آنها دشمنى كنيد اگر چه نماز گذار و روزه‏دار باشند. با دوستان آل محمد با محبّت رفتار كنيد، اگر آنها قدمى به طرف گناه برمى‏دارند ولى از سوى ديگر در محبّت آنها هم قدمى ديگر برمى‏دارند، دوستان آل محمد عليهم السّلام به طرف بهشت مى‏روند در صورتى كه دشمنان آنان به دوزخ خواهند رفت.

📘بحار الأنوار (ط – بيروت) ؛ ج‏65 ؛ ص130

🏴〰〰🏴〰〰🏴〰〰🏴

🤲 اللَّهُمَّ ارزقنی زیارة الحسین فی الدنیا و شفاعتَهُ فی الاخرة

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.