💠💠🔶 تقیه در زمان ائمه علیهم السلام
26 مرداد 1401 - 20:36
بازدید 11
پ
پ

🔸صدیر سیرفی می‌گوید: در جلسه‌ای با امام صادق علیه السلام نشسته بودیم. اهل سنت هم آنجا بودند امام فرمود: مردم فکر می‌کنند ما علم غیب می‌دانیم در صورتیکه اشتباه می‌کنند علم غیب مال خداست ما اگر کنیزمان جایی برود نمی‌دانیم کجاست باید بپرسیم که کجاست و دنبالش بگردیم،
صدیر می‌گوید: ما تعجب کردیم امام چطور علم غیب را نفی کرد. جلسه خلوت شد، من و ابابصیر و یکی دو نفر دیگر بودیم، امام فرمود: که؛

🔅صدیر! به خدا قسم علم عاصف بن برخیا که تخت بلقیس را به یک چشم بر هم زدن آورد، نزد ما مثل قطره در مقابل دریاست، ما تورات، انجیل، زبور و همه ی الواح را آگاهی داریم. اما آنجا امام چرا آنگونه فرمودند؟؟!
⚡️ چون امام تقیه کردند و علت آن هم این بود که کسانی بودند که این مطالب را به منصور دوانقی گزارش می‌دادند.

در اصول کافی و بحارالانوار و دلائل الائمه روایتی است که سیف تمار می‌گوید: من در حجر اسماعیل با امام صادق بودم گفتم: آقا علم شما چطور است ؟ امام فرمود: ببین کسی نیست. نگاهی به اطراف انداختم کسی نبود سه مرتبه امام فرمود: «لو کنت بین موسی و الخضر لاخبرتهما انی اعلم منهما» ؛ به خدا قسم اگر من زمان موسی و خضر بودم به آنها می‌گفتم که من از آنها عالم تر هستم، آنها یک فضای محدود را می‌دیدند ولی من فضای بالاتر را می‌بینم.

⚡️عزیزان من! ائمه اطهار علیهم السلام، در یک همچین شرایطی معارفشان را به شیعیان مخصوصشان بر اساس ظرفیت آنها می‌گفتند، در فضایی که بعضی‌ها از ائمه سئوال می‌کردند: یابن رسول الله برویم در کوچه و خیابان مردم را به تشیع دعوت کنیم؟ ائمه نمی‌گذاشتند شیعیان و شاگردانشان کار تنش‌زا انجام دهند، حتی ائمه به شیعیانشان می‌فرمودند:

✨در کوچه ها به ما سلام نکنید ، حتی می‌فرمودند: احتیاط کنید و ما را به اسم صدا نزنید؛ چون ائمه در جامعه‌ای زندگی می‌کردند که اکثریت پیرو صحابه و تابعین بودند .
با این شرایط بسیار سخت معارف اهل بیت به دست ما رسیده است، یکی از هدایت‌های امام، هدایت عقیدتی مردم با شرایط جامعه و در حالت تقیه بود.
پس قدر‌دان معارف اهل بیت علیهم السلام باشیم واز خدا بخواهیم:

🤲«اللهم ما عَرَّفْتَنا مِنَ الْحَقِّ فَحَمِّلْناهُ وَما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ.»
خدايا! هر آن‌چه از حق به ما شناساندي تاب و تحملش را هم به ما بده و هر آنچه که ما در رسیدن به آن کوتاهی کردیم ما را به آن برسان.

➖➖➖➖➖➖➖
📌 📝 بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖

دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام
لینک کانال دین مصفا:
dinemosafa@

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.