پ
پ

🔸امام حسن عسكرى عليه السّلام در اين نامه، پس از حمد خدا و درود بر پيامبر و عترت طاهرينش مى‌فرمايد :

⚡️اى فقيه مورد اعتماد من، على بن الحسين بن بابويه القمى، خداوند تو را به كارهاى مورد رضايتش توفيق دهد و از نسل تو، اولاد صالح بيافريند.

تو را وصيّت مى‏‌كنم به رعايت تقوى و برپاداشتن نماز و اداى زكات، زيرا كسى كه زكات نپردازد، نمازش قبول نخواهد شد.
و نيز تو را سفارش مى‏كنم به بخشايش گناه ديگران و خويشتن‏‌دارى به هنگام خشم و غضب، ارتباط با خويشاوندان، مواسات با برادران دينى و كوشش در رفع نيازهاى آنها در تنگدستى و گشاده‏‌دستى، بردبارى و كسب آگاهى و تَفَقُّه در دين. در كارها ثابت قدم و با قرآن هم‏‌پيمان باش (یعنی به دستورات قرآن عمل کن) ، اخلاق خود را نيكو گردان و ديگران را به كارهاى شايسته امر كن و از پليدى‏ها باز دار، زيرا خداوند فرموده است: «لا خَيْرَ فِي كَثِيرٍ مِنْ نَجْواهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلاحٍ بَيْنَ النَّاسِ» در بسيارى از سخنان آهسته و در گوشى آنها، هيچ خيرى نيست مگر اينكه ضمن آن، به صدقه يا كار نيك و يا اصلاح بين مردم امر نمايند» [و بطور كلّى‏] تو را سفارش مى‏‌كنم به خوددارى از تمام معاصى و گناهان.

🔸نماز شب را ترك مكن، زيرا پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم در وصيّت خود به‏ علىّ عليه السّلام، سه مرتبه فرمود: «بر نماز شب مواظبت نما. هر كس نسبت به نماز شب بى‏‌اعتنا باشد، از ما نيست»

پس اى على بن الحسين، تو خود به سفارشات من عمل كن و شيعيان مرا نيز دستور ده تا عمل كنند و نيز تو را به صبر و پايدارى و انتظار فرج توصيه مى‌كنم ، زيرا پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: «بهترين كارهاى امت من، انتظار فرج است» شيعيان ما همواره در غم و اندوه خواهند بود تا فرزندم ظهور كند، همان كسى كه پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم بشارت آمدنش را داده است، زمين را از عدل و داد پر مى‌كند ، همان گونه كه از ظلم و ستم پر شده است. پس بار ديگر اى على بن بابويه، تو را به صبر و استقامت توصيه مى‏كنم و تو نيز به همه شيعيان و پيروان مرا به صبر و استقامت فرمان بده. «به راستى زمين از آن خداست و آن را به هر كس از بندگانش كه بخواهد به ارث مى‌دهد و عاقبت از آن پرهيزگاران است».
▪️سلام و رحمت و بركت حقّ بر تو و بر همه شيعيان ما، درود خداوند بر محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم و آل او باد.

📚الإمامة و التبصرة من الحيرة ؛ المقدمة ؛ ص20
فضائل الشيعة / ترجمه توحيدى ؛ ؛ ص9

〰️〰️🌺〰️〰️🌸〰️〰️🌺〰️〰️🌸〰️〰️

اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.