✴️ ✴️ ✴️ احادیث انفاق
12 آبان 1402 - 19:22
بازدید 136
پ
پ

🔸اگر به شما چيزى عطا کرد شما هم انفاق كنيد و اگر نداد سپاسگزارى نمائيد

✳️ وَ رُوِيَ‏ أَنَّ الصَّادِقَ ع قَالَ لِشَفِيقٍ: كَيْفَ أَنْتُمْ فِي بِلَادِكُمْ؟
فَقَالَ: بِخَيْرٍ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ إِنْ أُعْطِينَا شَكَرْنَا وَ إِنْ مُنِعْنَا صَبَرْنَا. فَقَالَ لَهُ: هَكَذَا كِلَابُ حِجَازِنَا يَا شَفِيقُ.
فَقَالَ لَهُ: كَيْفَ أَقُولُ؟ قَالَ لَهُ: هَلَّا كُنْتُمْ إِذَا أُعْطِيتُمْ آثَرْتُمْ وَ إِذَا مُنِعْتُمْ شَكَرْتُم‏.

✴️ و روايت شده كه امام صادق عليه السّلام به شقيق بلخى فرمود: شما در شهرتان چگونه خواهيد بود؟ عرض کرد : بخیر و سلامت اى پسر رسول خدا، اگر خدا به ما چیزی عطا کرد سپاسگزارى می كنيم و اگر هم منع بخشش شد صبر و شكيبائى را پيشه می كنيم.
حضرت فرمود: سگهاى حجاز هم همين طورند اى شقيق.
شقيق به حضرت عرض كرد: پس چه بگوئيم؟،،
حضرت فرمود: چرا چنين نباشيد كه اگر به شما چيزى عطا کرد شما هم انفاق كنيد و اگر نداد سپاسگزارى نمائيد.( و اين پايه‏‌ای از شكر در درجه‏‌ى آن حضرت و پدران گرام و فرزندان عالي‌قدرش باشد.)

📕 إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي) ؛ ج‏1 ؛ ص123

👈 تذکر : ما حکمت کارهای خدا نمی‌دانیم، و هر لحظه مورد امتحان خدا هستیم، پس تا جایی که می‌توانید احسان به خلق کنید.

⚡️احسان به خلق هم انواع مختلفی دارد؛ یک وقت به یک نیازمندی کمک مالی می‌کنی و او را از فقر و فلاکت نجات می‌دهی، یک وقت به یک سالمند ناتوانی کمک یَدی می‌کنی،… و یک وقت هم در این منجلاب اعتقادی دست کسی را می‌گیری و او را به سوی امام زمانش راهنمایی می‌کنی. خلاصه هر کاری می‌توانی برای آخرتت انجام بده.

✨ احسان به خلق خیلی مهم است هیچ فرقی هم نمی‌کند که چه کسی باشد اگر مسلمان باشد که برادر دینی ماست و وای به حال ما که از حال برادر دینیمان خبر نداشته باشیم و او دچار مشکلات مالی و اعتقادی و جسمی و روحی باشد، و اگر غیر مسلمان باشد باز هم همنوع ماست و باید به او کمک کنیم.

🔸اهل بیت علیهم السلام حتی به کسانی هم که جزء شیعیانشان نبودند هم انفاق می‌کردند.

✳️ روایت: معلی بن خنیس می گوید: در شبی زمستانی امام صادق (ع) را دیدم که انبانی بردوش دارد. انبان از دوش ایشان افتاد و نان و خرما از آن بیرون ریخت کمک کردم نان و خرماها را جمع کردیم، خواستم انبان را بردارم اما امام (ع) اجازه نداد. با امام رفتم رسیدیم به ظله بنی ساعده، که در آن جا کسانی زندگی می کردند که از دشمنان امام صادق (ع) بودند و بسیار فقیر بودند، و در آن موقع شب که ما رسیدیم، آنها خواب بودند. امام (ع) نان وخرماها را بالای سرشان گذاشت.

⁉️ من به حضرت عرض کردم: آقا این ها دشمن شما هستند و شما به این ها کمک می کنید؟!

☀️حضرت فرمودند: اگر این ها از شیعیان و دوستان ما بودند که در اموال ما شریک بودند.

👈تذکری: رفتار امام صادق (ع) و سایر ائمه برای ما درس زندگی و بندگی است، و شیعه واقعی درهمه شرایط زندگی از پیشوایان دینیش پیروی می کند. در احسان کردن هم انسان باید اول به ذوی القربی یعنی خانواده و فامیل، (پدر و مادر و فرزندان واجب النفقه‌ی ما هستند اگر کم و کسری دارند باید به آنها کمک کنیم، بدون اینکه به زبان بیایند.) بعد همسایه، بعد همشهری، بعد هم وطن، بعد آنهایی که در کشورهای دیگر هستند.

⚡️در انفاق بهترین چیزتان را انفاق کنید و هر عمل نیکی که می خواهید انجام دهید آن را به بهترین شکل انجام دهید.

🔸 پاداش انفاق کردن و دیگری را بر خود ترجیح دادن بهشت است.

☀️اشْتَرَی عَلِیٌّ علیه السلام ثَوْباً فَأَعْجَبَهُ فَتَصَدَّقَ بِهِ، وَ قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَقُولُ:
⚡️ مَنْ آثَرَ عَلَی نَفْسِهِ آثَرَهُ یَوْمَ الْقِیَامَهًْ بِالْجَنَّهًْ
⚡️وَ مَنْ أَحَبَّ شَیْئاً فَجَعَلَهُ لِلَّهِ
قَالَ تَعَالَی یَوْمَ الْقِیَامَهًْ قَدْ کَانَ الْعِبَادُ یُکَافِئُونَ فِیمَا بَیْنَهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنَا أُکَافِئُکَ الْیَوْمَ بِالْجَنَّهًْ.

🔅 امیرالمؤمنین علی علیه السلام لباسی خرید و از آن خوشش آمد همان دم آن را به کسی داد، و فرمود: «از رسول‌خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که می‌فرمود:

⚡️ «هرکس ایثار کند و دیگری را بر خود مقدّم دارد و چیزی را که خود دوست می‌دارد و برای خود می‌خواهد به دیگری بدهد خدا در روز قیامت او را در رفتن به بهشت مقدّم می‌دارد.

⚡️و هرکس چیزی را دوست دارد و آن را در راه خدا بدهد خداوند متعال در روز قیامت خواهد گفت: «بندگان در دنیا به نیکی‌های یک دیگر پاداش می‌دادند و من امروز بهشت را به تو پاداش می‌دهم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۶ / مستدرک الوسایل، ج۷، ص۲۵۰/ نورالثقلین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.