پ
پ

✳️ امام حسن عسکری علیه السلام در تفسیرشان روایت کردند که؛ حضرت محمد بن علی الباقر عليه السّلام فرمود.محمد بن على بن مسلم بن شهاب زهرى خدمت على بن حسين عليه السّلام وارد شد در حالى كه گرفته خاطر و اندوهناك بود، حضرت سجاد عليه السّلام به او فرمود چرا چنين اندوهناكى‌؟

عرض كرد از افراد حسود كه به نعمت الهى بر من حسد ميبرند حزن و اندوه پى در پى مرا مي‌گيرد و همچنين از ناحيۀ كسانى كه انتظاراتى از آنها دارم و متاسفانه از طرف اشخاصى كه به آنها احسان كرده‌ام كه بر خلاف توقع نسبت به من حسد مي‌ورزند.

✨ حضرت فرمود.زهرى. تو زبان خود را نگه دار تا مالك برادران خود شده و دل آنها را در اختيار خود بگيرى.

عرضه داشت يا بن رسول اللّٰه! من با سخنان خود به آنها احسان و انعام مي‌نمايم.

حضرت فرمود: هيهات، مراقب خود باش. مبادا اين احسانها موجب عجب و خودپسندى تو گردد.و بر حذر باش از اينكه سخن تلخ و مطلبى كه در دلها جاى باز نمي‌كند بر زبان بياورى گر چه عذر موجه داشته باشى و يا بعدا پوزش خواهى كنى چون همۀ كسانى را كه اين مطلب را از تو شنيده‌اند نمي‌توانى قانع نمائى.
سپس فرمود.اى زهرى كسى كه داراى عقل كامل نباشد و قوا و غرائزش در تحت فرمان عقلش نباشد ممكن است از راه كوچكترين تمايلش هلاك شود(از راه چشم و يا از اثر يك جمله‌اى كه بر زبان آورده است.)
و چه اشكالى دارد كه تو مسلمانان را همانند خاندان و بستگان خود قرار دهى كه
بزرگسالها را، به منزله پدر
و خردسالان را، به منزله فرزند
و همسالان را به منزله برادر خود بدانى،

در اين صورت به كدام يك از اينها حاضرى ظلم و ستم نمائى‌؟و يا نفرين كنى‌؟و يا اسرارش را فاش و آبرويش را ببرى‌؟

🔆 و اگر شيطان تو را وسوسه كرد و گفت كه تو از فلانى كه اهل قبله است(يكى از مسلمين)برتر و بهتر هستى.اين وسوسه را به اين طريق از خود برطرف كن كه،
➖اگر از تو بزرگتر است بگو كه با ايمان و عمل نيكش بر من سبقت دارد و قبل از من ايمان آورده و اعمال صالحه انجام داده پس او از من بهتر است.
➖و اگر از تو كوچكتر است به خود بگو كه من چون بزرگتر از او هستم پس در سالهاى گذشته معصيتهائى قبل از او انجام داده‌ام كه او نداده پس او از من بهتر است.
➖و اگر همسال تو است به خود بگو كه من نسبت به گناه خود يقين دارم ولى در باره او شك دارم كه گناهى كرده است يا نه‌؟
پس به چه مناسبت يقين را رها كرده و شك را بگيرم.

⚡️و اگر مشاهده نمودى كه مسلمانان تو را احترام و تعظيم مي‌نمايند به خود بگو كه اين لطف و عنايتى است از طرف آنان به من و اگر ديدى كه آنان از تو روگردان و نسبت به تو بى‌اعتنا هستند به خود بگو كه اين عمل عكس- العمل خود من است لا بد گناه و تقصيرى از من صادر شده است.

كه اگر برنامۀ زندگى تو اين طور باشد زندگى بر تو آسان و راحت شده و دوستانت زياد و دشمنانت اندك خواهد شد و نيكى و احسان آنان نسبت به تو زياد و در نتيجه خوشحال و خرسند ميشوى و از روگردانى آنان ناراحت نخواهى شد

🔸و بدان كه محترم‌ترين افراد در نظر مردم كسى است كه خير و نفعش به مردم برسد و خود از آنان بى‌نياز و خود نگه‌دار باشد و پس از اين شخص آن كس محترم‌تر است كه خود نگه‌دار باشد و نيازش را به مردم اظهار نكند گر چه در واقع نيازمند به آنان باشد، چون مردم دنيا طبعا عشق و علاقۀ به مال دارند بنابراين آن كس كه راجع به مال كه مورد علاقه آنان است مزاحم آنان نباشد در نظر آنها محترم است و قهرا آن كس كه نه تنها مزاحم نباشد بلكه خير و نفعى هم به آنان برساند عزيزتر و محترم‌تر است.

📙 بحار الأنوار، ج ۸۹، ص ۲۴۲
📘 بحار الأنوار، ج ۶۸، ص ۲۲۹
📗 التفسير المنسوب إلى الإمام العسکري عليه السلام ج ۱، ص ۲۵

〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️🔸〰️〰️

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج
🤲 اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی.
خدايا! ما را به آنچه که تو دوست داری و راضی می‌شوی موفّق کن.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.