پ
پ

«والذِينَ آمَنُوا واتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُم بِإِيمَانٍ أَلحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ ومَا أَلتْنَاهُم مِّنْ عَمَلهِم مِّن شَيْءٍ كُل امْرِئٍ بِمَا كَسَبَ رَهِينٌ»

[و كسانی كه گرويده و فرزندانشان آنها را در ايمان پيروی كرده‏اند، فرزندانشان را به آنان ملحق خواهيم كرد و چيزی از كار(ها)شان را نمی‏كاهيم. هر كسی در گرو دستاورد خويش است]

 

☀️ امام صادق علیه السلام،از پدرش امام باقر علیه السلام نقل كرده است كه حضرت فرمود: وقتی روز قیامت فرا رسد، ندا دهنده‌ای از عرش صدا می‌زند و می‌گوید: ای گروه آفریدگان! چشمانتان را ببندید تا فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلم عبور كند و اولین كسی باشد كه پوشانده می‌شود. دوازده هزار حوری از بهشت به استقبال او می‌آیند به همراه پنجاه هزار فرشته از یاقوت خالص، بال‌هایشان از لؤلؤی تازه و زبرجد و بر پشت آنها خورجین‌هایی از مروارید و بر هر خورجینی بالشی از ابریشم قرار دارد تا این كه از پل صراط می‌گذرند ووارد بهشت می‌شوند. اهل بهشت به او خوش‌آمد می‌گویند. او در سراپرده‌ای از نور می‌نشیند و همگی اطراف او می‌نشینند. در داخل آن سراپرده دو قصر قرار دارد. یك قصر سفید رنگ و یكی زرد رنگ از مروارید، هر دو از یك جنس. در آن كاخ سفید، هفتاد هزار خانه قرار دارد كه خانه‌های محمد و خانواده او می‌باشد.

در آن كاخ زرد رنگ نیز هفتاد هزار خانه وجود دارد كه خانه‌های ابراهیم و خانواده او می‌باشد. خداوند فرشته‌ای را به نزد فاطمه سلام الله علیها می‌فرستد كه قبل از آن به نزد كسی نفرستاده است و پس از او نیز نخواهد فرستاد. فرشته به او می‌گوید: خداوند عز و جل به تو سلام می‌رساند و می‌گوید: از من چیزی بخواه تا به تو بدهم. فاطمه سلام الله علیها می‌گوید: خداوند نعمتش را بر من تمام كرده است و بهشت خود را نصیب من ساخته است و كرامت خود را بر من گوارا ساخته است و مرا بر همه زنان برتری داده است. از او می‌خواهم كه شفاعت مرا در باره فرزندان من و ذریّه من و آنهایی كه پس از من ذریّه مرا دوست داشته‌اند و پس از من از آنها محافظت كرده‌اند، بپذیرد. خداوند به آن فرشته وحی كرد، بدون این كه از جایش تكان بخورد به فاطمه سلام الله علیها خبر بدهد كه شفاعت او را در باره فرزندانش و ذریّه‌اش و كسانی كه در غیاب او با آنها مهربان بوده‌اند و آنها را دوست داشته‌اند و از آنها محافظت كرده‌اند، پذیرفته‌ام. آن گاه فاطمه سلام الله علیها می‌گوید: شكر و سپاس خدایی را كه غم و اندوه را از من زدود و چشمم را روشن نمود.
سپس امام صادق علیه السلام فرمود: هر گاه پدرم این حدیث را ذكر می‌نمود، این آیه را تلاوت می‌كرد: «والذِینَ آمَنُوا واتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُم بِإِیمَانٍ أَلحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ ومَا أَلتْنَاهُم مِّنْ عَمَلهِم مِّن شَیْءٍ كُل امْرِئٍ بِمَا كَسَبَ رَهِینٌ».

📚تأویل الآیات، ج ۲، ص ۶۱۸، ح ۷ / تفسير البرهان

 

☀️الباقر (علیه السلام)- وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ قَالَ یَعْنِی أَنَّهُمْ آمَنُوا فِی الْمِیثَاق.

🔅امام صادق (علیه السلام)- وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمانٍ أَلحَقْنا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ؛ یعنی به همان عهدوپیمانی که پدران به آن در عالم امر و میثاق ایمان آوردند فرزندانشان نیز ایمان آوردند.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۱۹۲ بحارالأنوار، ج۲۴، ص۳۲۵

 

☀️الصّادق (علیه السلام)- قَصَرَتِ الْأَبْنَاءُ عَنْ عَمَلِ الْآبَاءِ فَأَلْحَقُوا الْأَبْنَاءَ بِالْآبَاءِ لِتَقَرَّ بِذَلِکَ أَعْیُنُهُمْ.

🔅امام‌صادق (علیه السلام)- وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمانٍ أَلحَقْنا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ [اعمال نیک برخی از] فرزندان به‌اندازه‌ی اعمال [نیکِ] پدرانشان نیست با این‌حال خداوند برای اینکه چشم پدران [به دیدن فرزندان] روشن گردد فرزندانشان را به آن‌ها ملحق می‌سازد.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۱۹۲ الکافی، ج۳، ص۲۴۹/ من لایحضره الفقیه، ج۳، ص۴۹۰/ بحارالأنوار، ج۵، ص۲۹۲/ التوحید، ص۳۹۴ و البرهان؛ / نورالثقلین

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 رَبِّ زِدنی عِلماً وَ عَمَلاً صالحاً وَ أَلحَقْنی بالصالحین.

پروردگارا! علم و عمل صالح مرا زیاد کن و مرا به صالحین ملحق کن.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.