پ
پ

«لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَ مَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ علِيمٌ»

[هرگز به نيكوكاری نخواهيد رسيد تا از آن چه دوست داريد، انفاق كنيد و از هر چه انفاق كنيد، قطعا خدا به آن آگاه است]

☀️ابو ولاد حنّاط از امام صادق علیه السلام پرسید: مقصود خداوند عز و جل از احسان در آیه « و بالوالدین احساناً» چه می‌باشد؟ امام صادق علیه السلام جواب داد: احسان، یعنی این كه همراه خوبی برای آن دو باشی و آنها را وادار نكنی كه از تو چیزی بخواهند كه به آن نیاز دارند، هر چند افراد بی‌نیازی باشند. مگر خداوند عز و جل نفرموده است: « لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ ممَّا تُحِبُّونَ».

📚- كافی ج ۲ ،ص ۱۲۶، ح ۱ / تفسير البرهان

☀️مفضّل‌بن‌عمر گوید: روزی بر امام صادق (علیه السلام) وارد شدم … [فرمود:] از پدرم شنیدم که می‌فرمود: « هرکس سالی بر او بگذرد و مالی از او کم یا زیاد به ما نرسد، خداوند روز قیامت به او نظر نمی‌کند مگر اینکه خداوند از او بگذرد». سپس فرمود: « ای مفضّل! این واجبی است که خداوند آن را در کتابش بر شیعیان ما واجب کرده است، هنگامی‌که می‌گوید: لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ. الْبِرّ؛ ما هستیم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۴ بحارالأنوار، ج۹۳، ص۲۱۶/ العیاشی، ج۱، ص۱۸۴/ دعایم الإسلام، ج۱، ص۵۸/ نورالثقلین

☀️ در مورد امام حسن (علیه السلام) نقل شده: « شکر صدقه می‌داد ». به امام (علیه السلام) در مورد آن گفته شد: « چرا این کار را انجام می‌دهد و علّت آن را جویا شدند». فرمود: « من آن را دوست دارم و خدای تعالی فرموده است : لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۶ عوالی اللآلی، ج۲، ص۷۴/ نورالثقلین

☀️ از پیامبر (صلی الله علیه و آله) درباره‌ی این آیه لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ … سؤال شد. فرمود: « منظور این است که بنده مالش را انفاق کند درحالی‌که حریص و آزمند است و دنیا را آرزو می‌کند و از فقر می‌ترسد ».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۶ البرهان

👈تذکر : برای رسیدن به بِرُّ و نیکی باید از آنچه دوست داریم انفاق کنیم، منظور از بِر امام زمان علیه السلام است پس در راه اهل بیت علیهم السلام پول خرج کنیم تا خداوند به ما نظر رحمت کند و این واجب را ترک نکنیم ، و قبل از اینکه پدر و مادر، یا دیگران از ما درخواست کنند سعی کنیم به آنها کمک کنیم، یعنی بی‌خیال نباشیم نسبت به افراد دور و برمان، که نکند روز قيامت …

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اَللَّـهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، صَلوةً كَثيرَةً تَكُونُ لَهُمْ رِضاً، وَلِحَقِّ مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد اَدآءً وَقَضآءً، بِحَوْل مِنْكَ وَقُوَّة يا رَبَّ الْعالَمينَ ،

خدايا! بر محمّد و آل محمّد درود فرست، درودي كه براي آنان موجب خشنودي،و براي ما مايه‌ی اداكردن و بجا آوردن حق محمّد و آل محمّد باشد، به حول و قوّه‌ی خودت اي پروردگار جهانيان.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.