پ
پ

«يسْأَلُونَكَ عَنِ الأهلَّةِ قُلْ هي مَوَاقِيتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ… »

[در باره (حكمت) هلالها(ی ماه) از تو می‌پرسند، بگو: آنها (شاخص) گاه‌شماری برای مردم و (موسم) حج‏ هستند.]

 

☀️ امام صادق علیه السلام پیرامون تفسیر آیه «قُلْ هی مَوَاقِیتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ» فرمود: یعنی هلال‌های ماه، نشانگر اوقات روزه، عید فطر و حج آنان است.

📚 تهذیب، ج ۴، ص ۱۶۶ ح ۴۷۲ / تفسير البرهان

🔸قاعده عددی برای تشخیص اول ماه🔸

☀️محمّدبن‌طاووس در کتاب الاقبال آورده است: در اوّلین روز ماه رمضان که مردم، در شکّ و یقین، به سر می‌بردند [که آیا اوّل ماه نو شده یا نه]، نزد امام حسن عسکری (علیه السلام) رفتم. چون نگاه حضرت به من افتاد، فرمود: «آیا دوست داری که قاعده‌ای به تو بگویم تا به‌وسیله‌ی آن، فرارسیدن ماه رمضان را تشخیص دهی و در آن شک نکنی»؟
عرض کردم: «آری ای مولای من! با گفتن آن، بر من منّت بگذارید».

🔅 حضرت فرمود: «ابتدا باید اوّل ماه محرّم را بدانی. پس اگر بدانی که اوّلین روز ماه محرم، چه روزی است، دیگر در تشخیص اوّلین روز ماه رمضان شک نمی‌کنی».
عرض کردم: «چگونه تشخیص هلال ماه محرم، مرا از تشخیص هلال ماه رمضان، بی‌نیاز می‌سازد»؟ حضرت پاسخ داد: «تشخیص هلال ماه محرّم تو را به تشخیص هلال ماه رمضان، رهنمون می‌سازد و بدین‌وسیله، دیگر نیازی به تشخیص هلال ماه رمضان نداری».
عرض کردم: «مولای من! کیفیّت این قاعده را برایم شرح دهید».

⚡️حضرت فرمود: «ابتدا اوّلین روز ماه محرم را در نظر می‌گیری؛ اگر اوّلین روز محرم، یکشنبه بود، عدد یک و اگر دوشنبه بود، عدد دو و اگر سه‌شنبه بود، عدد سه و اگر چهارشنبه بود، عدد چهار و اگر پنجشنبه بود، عدد پنج و اگر جمعه بود، عدد شش و اگر شنبه بود، عدد هفت را در نظر بگیر و به‌خاطر بسپار و [آن را] به عدد ائمّه (علیهم السلام) که دوازده است، بیفزا؛ سپس هر عددی که به دست آمد را هفت‌تا هفت‌تا کم کن و ببین که چه عددی باقی می‌ماند. اگر عدد هفت به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان، شنبه و اگر عدد شش به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان، جمعه و اگر عدد پنج به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان، پنجشنبه و اگر عدد چهار به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان، چهارشنبه و اگر عدد سه به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان، سه‌شنبه و اگر عدد دو به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان دوشنبه و اگر عدد یک به دست آمد، اوّلین روز ماه رمضان یکشنبه است. پس این‌گونه حساب می‌کنی و ان‌شاءالله، آن صحیح خواهد بود».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۸ إقبال الأعمال، ج۱، ص۱۴/ البرهان

👈بیان؛ بر اساس روایات ماه مبارک رمضان همیشه سی روز است و هرگز کم نمی‌شود. و با قاعده‌ای که امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند عددی هست یعنی بدون دیدن هلال ماه رمضان می‌شود اول ماه را تشخیص داد. و این از طریق علمی اثبات شده است. اگر قرار بر رؤیت هلال ماه باشد. در روزهایی که آسمان‌ ابری است و ماه دیده نمی‌شود، مردم چه کار كنند؟؟
یا در قطب شمال و جنوب و جاهایی که نزدیک قطب هست و شش ماه شب است و شش ماه روز، تکلیف روزه مردم چه می‌شود…⁉️⁉️⁉️
👈 و اگر رویتی‌ست چرا در ماه‌های دیگر، اول ماه و آخر ماه را نمی‌گویند، مثلا در ماه ذی‌الحجة که در آن روز عرفه و عید قربان را داریم که در اولی روزه گرفتن مستحب است و ثواب بسیاری دارد و در عید قربان روزه گرفتن حرام است…. اگر بنا بر رؤیت باشد باید همه‌ی ماه‌ها گفته شود…

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اللهم ما عَرَّفْتَنا مِنَ الْحَقِّ فَحَمِّلْناهُ وَما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ.

پروردگارا! هر آن چه که از حق به ما شناساندي تاب و تحملش را نيز به ما بده و هر آن چه که ما در رسیدن به آن کوتاهی کردیم ما را به آن برسان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.