پ
پ

«أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناكُمْ عَبَثاً وَ أَنَّكُمْ إِلَيْنا لا تُرْجَعُونَ»

[آيا گمان كرديد شما را بيهوده آفريده ايم و به سوى ما بازگردانده نمى‌شويد؟!]

☀️پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: ای پسر مسعود! مبادا دنیا و شهوت هایش تو را سرگرم نماید ؛ چراکه خدای تعالی می‌فرماید: أَ فَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناکُمْ عَبَثاً وَ أَنَّکُمْ إِلَیْنا لا تُرْجَعُون.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۰، ص۱۳۸ بحارالأنوار، ج۷۴، ص۱۰۵/ مکارم الأخلاق، ص۴۵۳

☀️ محمّدبن‌عماره گوید: از امام صادق سؤال کردم: چرا خداوند مخلوقات را خلق کرده است»؟ فرمود: «خدای تعالی بشر را عبث و بیهوده نیافریده و آن‌ها را به حال خود وانگذارده بلکه آن‌ها را برای نشان‌دادن قدرت خود خلق نمود و ایشان را به اطاعت و بندگی خود تکلیف کرد تا مستوجب و مستحقّ بهشت شوند و آنان را خلق ننمود که منفعت و سودی برد و یا به سبب آنان دفع سوء و ضرری از خود بنماید؛ بلکه آنان را آفریده که به خودشان منفعت برساند و متنّعم به نعمت های همیشگی آخرتش گرداند».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۰، ص۱۳۸ علل الشرایع، ج۱، ص۹ / نورالثقلین

☀️ مسعدهًْ‌بن‌زیاد گوید: مردی به امام صادق علیه السلام عرض کرد: «ما برای امر عجیبی خلق شده‌ایم». فرمود: «تو را به خدا! آن امر عجیب چیست»؟ گفت: «ما برای فنا و نابودی آفریده شده‌ایم». فرمود: «برادرزاده! خود را نگهدار؛ زیرا ما برای بقاء و ماندن خلق شده‌ایم. چگونه بهشتی که هرگز تفرّق و پراکندگی ندارد، فانی شود؟! چگونه آتشی که هرگز شعله‌اش فروکش نمی کند، فانی شود؟! ما فقط از عالَمی به عالم دیگر منتقل می شویم [امّا نابود نمی‌شویم]».

☀️ تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۰، ص۱۳۸ علل الشرایع، ج۱، ص۱۱ / نورالثقلین

☀️ از امام صادق علیه السلام روایت است که فرمود: امام حسین علیه السلام به سوی یارانش رفت و خطاب به آن‌ها فرمود: «ای مردم! خداوند مخلوقات را خلق کرده تا او را بشناسند و چون او را شناختند عبادتش کنند و چون او را عبادت نمودند از عبادت غیر بی‌نیاز شوند ». مردی عرض کرد: « ای پسر رسول خدا (پدر و مادرم فدای تو باد! معرفت خدا [و حق و حقیقت خداشناسی] چگونه است»؟ فرمود: «[اینکه] اهل هر زمان، امام زمان خودشان را که اطاعت فرمایشات و أوامر و نواهی او بر آن‌ها واجب است، بشناسند».

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۰، ص۱۴۲ علل الشرایع، ج۱، ص۹

👈تذکر؛ پس ما بیهوده خلق نشده‌ایم، خودمان را به بهای اندک دنیا نفروشیم، ما برای بقا و بهشت خلق شده‌ایم. و اینکه حجتِ خدا، امام زمان خودمان را بشناسیم و با اطاعت و پیروی از او به بهشتی که خدا وعده داده برسیم…

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی
پروردگارا ما را به آنچه که تو دوست داری و راضی می‌شوی موفّق کن.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.