پ
پ

«الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ * الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ طُوبَی لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ»

[همان كسانی كه ايمان آورده‏اند و دل‌هايشان به ياد خدا آرام می‏گيرد. آگاه باش كه با ياد خدا دل‌ها آرامش می‏يابد* كسانی كه ايمان آورده و كارهای شايسته كرده‏اند. خوشا به حالشان و خوش سرانجامی دارند]

☀️علی بن ابراهیم گوید: مقصود از «الَّذِینَ آمَنُواْ» شیعیان هستند و مقصود از «ذِكْرِ اللّهِ» امیر مؤمنان علیه السلام و امامان علیهم السلام هستند. سپس فرمود: «أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ* الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ طُوبَی لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ» یعنی خوش سرانجامی.
📚 تفسیر قمی، ج ۱، ص ۳۶۶ / تفسیر البرهان

☀️از انس بن مالك روایت شده است كه از حضرت محمد صلی الله علیه و آله روایت كرده است كه فرمود:‌ «الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» سپس به من فرمود: ای فرزند اُمّ سُلَیم! می‌دانی اینها چه كسانی هستند؟ پرسیدم: ای رسول خدا!‌ كیانند؟ فرمود: مقصود، ما اهل بیت و شیعیان ما هستند.
📚 خصائص الوحی المبین: ۱۸۵/ ۱۳۸، تأویل الآیات ۱: ۲۳۳/ ۱۱ / تفسير البرهان

☀️ امام صادق علیه السلام در حدیث معراج رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: یكی از چیزهایی كه رسول خدا صلی الله علیه و آله در معراج دید، این بود كه فرمود: ناگهان با درختی مواجه شدم كه اگر پرنده‌ای فرستاده شود تا پیرامون ریشه آن بچرخد، حتی بعد از هفتصد سال نیز به این كار موفق نمی‌شود. هیچ خانه‌ای در بهشت نیست، مگر آن كه شاخه‌ای از این درخت، در آن خانه وجود دارد. به جبرئیل گفتم: ای جبرئیل! این چیست؟ جبرئیل گفت: این درخت طوبی است. خداوند فرموده است: «طُوبَی لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ».
📚 تفسیر قمی، ج ۱، ص ۴۰۲ / تفسیر البرهان

☀️ابو بصیر، از امام صادق علیه السلام روایت كرده است كه فرمود: خوشا به حال آن كس كه در زمان غیبت قائم ما علیه السلام به ما تمسك جوید و بر اعتقاد به اصول ما ثابت قدم بماند؛ پس بعد از هدایت یافتن، قلب او منحرف نگردد. عرض كردم: فدایت شوم! طوبی چیست؟ فرمود: درختی در بهشت است كه ریشه آن در منزل علی بن ابی طالب علیه السلام است و در خانه هر مؤمنی در بهشت، شاخه‌ای از این درخت وجود دارد. خداوند متعال در این باره فرموده است: «طُوبَی لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ».
📚 معانی الاخبار، ص ۱۱۲، ح ۱ / تفسیر البرهان

☀️الرّسول (صلی الله علیه و آله)- فَطُوبَی لِمُحِبِّی أَهْلِ بَیْتِی.
🔅پیامبر (صلی الله علیه و آله)- خوشا به حال دوستان خاندان من!.
📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۲۸۴ بحارالأنوار؛ ج۲۷، ص۷۹/ نورالثقلین

☀️ الرّسول (صلی الله علیه و آله)- طُوبَی لِمَنْ رَآنِی وَ آمَنَ بِی وَ طُوبَی ثُمَّ طُوبَی یَقُولُهَا سَبْعَ مَرَّاتٍ لِمَنْ لَمْ یَرَنِی وَ آمَنَ بِی.

🔅پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: خوشا به حال آن‌کس که مرا دید و به من ایمان آورد، و خوشا به حال آن کس و خوشا به حال آن‌کس، تا هفت بار فرمود: «خوشا به حال آن‌کس که مرا ندید و به من گرایش پیدا کرد»!.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۲۸۴ بحارالأنوار؛ ج۲۲، ص۳۵/ نورالثقلین

☀️ الصّادق (علیه السلام)- مَنْ أَطْعَمَ ثَلَاثَهًْ نَفَرٍ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ، أَطْعَمَهُ اللَّهُ مِنْ ثَلَاثِ جِنَانِ مَلَکُوتِ السَّمَاءِ الْفِرْدَوْسِ وَ جَنَّهًْ عَدْنٍ وَ طُوبَی وَ هِیَ شَجَرَهًْ مِنْ جَنَّهًْ عَدْنٍ غَرَسَهَا رَبِّی بِیَدِه.

🔅امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس سه نفر مؤمن را اطعام کند، خداوند متعال او را از سه بهشت ملکوت آسمان، بهره‌مند می‌سازد: فردوس، بهشت‌برین، طوبی. طوبی، درختی است در بهشت‌برین و خداوند با دست (قدرت) خویش آن را کاشته است.
📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۲۸۴ بحارالأنوار؛ ج۷۱، ص۳۸۵/ نورالثقلین/ البرهان

☀️ امام كاظم علیه السلام از پدرش، از پدرانش علیهم السلام روایت كرده است كه فرمود: از رسول خدا صلی الله علیه و آله راجع به معنی طوبی پرسیدند. فرمود: درختی است كه اصل آن در خانه من و شاخه‌هایش در منزل اهل بهشت است.ر بار دیگر از ایشان در این باره سؤال شد، فرمودند: اصل آن در خانه علی علیه السلام است. وقتی از حضرت محمد صلی الله علیه و آله در باره تفاوت این دو گفتار پرسیدند، فرمود: منزل من و علی علیه السلام در بهشت در یك جا می‌باشد.
📚 مجمع البیان، ج ۶، ص ۳۷؛ شواهد التنزیل، ج ۱، ص ۳۰۴، ح ۴۱۷؛ ینابیع المودة، ص ۹۶ / البرهان

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عَجِّل فرجهم و العَن أعدائهم وَ احشُرنا مَعَهُم وَ ارْزُقْنا شَفاعتَهُم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.