پ
پ

« هَذَا نَذِيرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی»

[اين (پيامبر نيز) بيم‏‌دهنده‏ای از (جمله) بيم‏‌دهندگان نخستين است]

☀️ علی بن معمر، از پدرش نقل كرده است كه: از امام صادق علیه السلام در باره آیه: « هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی» پرسیدم. حضرت فرمود: هنگامی كه خداوند موجودات را به صورت ذرات اولیه خلق كرد، آنها را در صف‌هایی قرار داد و محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به پیامبری مبعوث گردانید. گروهی به او ایمان آوردند و گروهی دیگر به انكار او پرداختند. آن گاه خداوند عز و جل فرمود: « هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی » منظور از او محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود كه موجودات را در حالت اولیه ذره به پرستش خداوند عز و جل دعوت فرمود.

📚 تفسیر قمی، ج ۲، ص ۳۱۷/ تفسیر روایی البرهان

☀️ امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند، پیامبری گرامی‌تر از محمد صلی الله علیه و آله و سلم نفرستاده است و هیچ كس را قبل از او خلق نكرده است. و خداوند پیش از محمد صلی الله علیه و آله و سلم، آفریدگان خود را با هیچ یك از مخلوقات خود بیم نداده است. این است معنای كلام خداوند كه می‌فرماید: « هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی» و فرمود: « إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ ولكُل قَومٍ هَادٍ »«رعد/ ۷» [تو فقط هشداردهنده‌ای و برای هر قومی رهبری است]. پس قبل از محمد صلی الله علیه و آله و سلم، از مخلوقات كسی نبوده است كه مورد اطاعت قرار بگیرد و پس از او نیز نخواهد بود تا این كه روز قیامت برپا شود . منظور در هر قرن و دوره است تا این كه خداوند، زمین و هر كه را در آن است به ارث ببرد.

📚- امالی، ج ۲، ص ۲۸۲ / تفسیر البرهان

👈 بر اساس این آیه ما عوالم قبلی داشتیم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در آنجا هم انذار دهنده بودند و خلق الله را به پرسش خدا دعوت می‌کردند و از عِقابِ خدا می‌ترساندند. پس آیه اشاره به عالم امر دارد و اینکه پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم اولین مخلوق خدا و اولین کسی که بر خلق مبعوث شده در عالم امر و در عالم خلق خاتم پيامبران است همه انبیاء بشارت به آمدن ایشان دادند و ایشان و اهل بیت علیهم السلام که نَفسِ پیغمبرند همه بشارت به ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دادند و اینکه زمین هرگز از حجت خدا خالی نیست…

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

اَللَّـهُمَّ عَرِّفْني رَسُولَكَ،فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ،
خدايا پيامبرت را به من بشناسان، اگر پيامبرت را به من نشناساني، حجّتت را نشناسم،

اللهم عجل لولیک الفرج

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.