پ
پ

«وَ إِذْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّيْنَ لَمَا آتَيْتُكُم مِّن كِتَابٍ وَ حِكْمَةٍ ثُمَّ جَاءكُمْ رَسُولٌ مُّصَدِّقٌ لِّمَا مَعكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنصُرُنَّهُ قَالَ أَأَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ علَی ذَلِكُمْ إِصْرِي قَالُواْ أَقْرَرْنَا قَالَ فَاشْهَدُواْ وَ أَنَاْ مَعكُم مِّنَ الشَّاهِدِينَ»

[و (ياد كن) هنگامی را كه خداوند از پيامبران پيمان گرفت كه هر گاه به شما كتاب و حكمتی دادم؛ سپس شما را فرستاده‏‌ای آمد كه آن چه را با شماست، تصديق كرد؛ البته به او ايمان بياوريد و حتما ياريش كنيد . آن گاه فرمود: آيا اقرار كرديد و در اين باره پيمانم را پذيرفتيد؟ گفتند: آری، اقرار كرديم. فرمود: پس گواه باشيد و من با شما از گواهانم]

☀️ امام محمد باقر علیه السلام نقل كرده است كه امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود: خداوند تبارك و تعالی، یگانه و یكتا است و در وحدانیت خود بی ‌همتا است. آن گاه با كلمه‌ای سخن گفت. آن كلمه به نور تبدیل شد و سپس از آن نور، محمّد صلی الله علیه و آله و سلم را و مرا و نسل مرا آفرید. سپس با كلمه‌ای سخن گفت و آن كلمه به روح تبدیل شد و خداوند، آن روح را در داخل آن نور قرار داد و آن را در بدن ما جای داد. پس ما روح خدا و كلمه‌ او هستیم و ما حجّت خلق او هستیم و همواره در پناه سایه‌ای سبز هستیم؛

⚡️جایی كه نه خورشید است و نه ماه و نه روز و نه چشمی كه پلك بزند. او را می‌پرستیم و به تقدیس او می‌پردازیم و تسبیح ‌گوی او هستیم. او پیش از آن كه خلقش را بیافریند، از پیامبران، عهد و پیمان گرفت كه به ما ایمان بیاورند و به یاری ما بشتابند. آن جا كه می‌فرماید: « وَإِذْ أَخَذَ اللّهُ مِیثَاقَ النَّبِیِّیْنَ لَمَا آتَیْتُكُم مِّن كِتَابٍ وَ حِكْمَةٍ ثُمَّ جَاءكُمْ رَسُولٌ مُّصَدِّقٌ لِّمَا مَعكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنصُرُنَّهُ » یعنی « لتؤمننَّ » به محمد صلی الله علیه و آله ایمان بیاورند و به یاری جانشین او بشتابند . به محمّد صلی الله علیه و آله ایمان آوردند، ولی به جانشین او كمك نكردند ؛ اما به زودی همگی كمك خواهند كرد. خداوند، علاوه بر پیمان محمد صلی الله علیه و آله، از من نیز عهد و پیمان گرفته است تا به همدیگر یاری برسانیم . پس همانا من به یاری محمد صلی الله علیه و آله شتافتم و در حضور او جنگیدم و دشمنانش را كشتم و از طریق كمك كردن به محمد صلی الله علیه و آله به آن عهد و پیمانی كه خداوند از من گرفته بود، وفا كردم ؛ اما هیچ یك از پیامبران خدا و فرستادگان او به یاری من نیامدند؛ چرا كه خداوند، آنها را قبض روح كرده است؛ ولی آنان به زودی به یاری من خواهند آمد.
.
📚- مختصر بصائر الدرجات، ص ۳۲ / تفسیر البرهان

👈 تذکر، نکات آیه : ۱_ خلقت چهارده معصوم قبل از خلقت سایر خلق بوده. ۲_ از همه‌ی انبیاء بر نبوت پیغمبر خاتم و ولایت اهل بیت علیهم السلام پیمان گرفته شده ٣_ همه‌ی انبیاء به امتهایشان بشارت آمدن پیغمبر و اهلبیت علیهم السلام را بدهند. ۴_ و اگر زمان آمدن پیغمبر و اهل بیت را درک کردند آنها را یاری کنند ۵_ همه‌ی انبیاء در رجعت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را یاری می‌کنند .

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

اللهم عجل لولیک الفرج و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و الفائزین بلقائه و الراضین بفعله و المستشهدین بین یدیه .

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.