پ
پ

«رَبَّنا آتِهِمْ ضِعْفَيْنِ مِنَ الْعَذابِ وَ الْعَنْهُمْ لَعْناً كَبيراً»

[پروردگارا! آنان را از عذاب، دو چندان ده و آن‌ها را به‌طور كامل از رحمتت دور ساز !]

☀️فیّاض‌بن‌محمّد طوسی در سال دویست و پنجاه و نه در طوس سخن میگفت در حالی که به نود سالگی رسیده بود که ابا الحسن علی‌بن‌موسی الرّضا را در روز عید غدیر ملاقات کرد و جمعی از یاران خاص حضرت در محضر ایشان بودند. آن‌ها را برای افطار نگاه داشته و غذا و احسان و هدایا و جامه‌ها و حتی انگشتری و کفش به منزل‌های آنان فرستاده بود و وضعیّت و احوال آنان و اطرافیان خویش را دگرگون کرده بود و لوازمی جدید برای حضرت تهیّه شده بود که متفاوت با ابزارهای رایج و مرسوم پیش از آن روز بود و حضرت درباره فضیلت آن روز و قدمت آن سخن می‌راند ؛ از جمله سخنان حضرت این بود که: پدرم به من گفت:
جدّم امام صادق از امام باقر به نقل از حضرت زین العابدین به من فرمود: امام حسین فرمود: «یکی از سال‌های امامت حضرت امیرالمؤمنین عید غدیر به روز جمعه افتاده بود و حضرت آن روز پنج ساعت از روز بر منبر نشست…

⚡️فرمود: «امروز روز یوشع و شمعون است. امروز روز امن و مأمون است. روز ابراز رموز محفوظ در درون و روز آشکار شدن اسرار است. حضرت همچنان می‌فرمود: «امروز روز فلان و فلان است». … پس از خدا بترسید و تقوای او را پیشه کنید و او را اجابت کنید و از او فرمان برید و از حیله بر حذر باشید و قصد فریب او را نکنید و اسرار پنهان خویش را آشکار کنید و بر او نیرنگ نکنید و با یکتاپرستی و اطاعت از کسی که خدا امر فرموده، به خداوند نزدیکی جویید و هرگز زنان کافر را در همسری خود نگه ندارید. (ممتحنه/۱۰)، گمراهی، شما را منحرف نکند که با پیروی از کسانی که گمراه شدنددد و دیگران را گمراه کردند، از راه خدا گمراه شوید . چه عزیز است خداوندی که در ذکر نکوهش عده‌ای در کتاب خویش فرمود: «إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ کُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلاَ * رَبَّنا آتِهِمْ ضِعْفَیْنِ مِنَ الْعَذابِ وَ الْعَنْهُمْ لَعْناً کَبِیرا.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۲، ص۲۸۰ / مصباح المتهجد، ص۷۵۲/ إقبال الأعمال، ص۴۶۳/ بحار الأنوار، ج۹۴، ص۱۱۶/ نورالثقلین

 

☀️امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمـودند : ما را چه به قریش! تنها چیزی که قریش نسبت به ما منکر هستند این است که ما اهل بیتی هستیم که خداوند بنیان ما را روی بنیان آنان بالا برد، و مقام ما را از مقام آن‌ها بالاتر برد، و ما را بر آن‌ها برگزید. پس به خاطر این گزینش ما بر آن‌ها از جانب خداوند، با او دشمنی کردند، و از آنچه که خداوند به آن راضی شد، خشمگین شدند، و آنچه که خداوند نسبت به آن نفرت داشت، دوست داشتند … و بر کسانی که خداوند بر آن‌ها خشم گرفته است، خشم بگیرید، خداوند شما را رحمت کند، و تبرّی بجویید از کسانی که پیامبر درباره‌ی آن‌ها می‌فرماید: در روز قیامت باد سیاهی وزیدن میگیرد و گروهی از یاران من از بزرگان مهاجرین را با خود میبرد و من فریاد میزنم: «یاران عزیز من». و به من گفته میشود: محمّد، تو نمی‌دانی که بعد از تو چه کار کردند». … خداوند شما را رحمت کند؛ و تبرّی بجویید از نفس گمراه شده پیش از آنکه روزی فرا رسد که نه در آن خرید و فروش است، و نه دوستی! (نه با مال می‌توانند از کیفر خدا رهایی یابند، و نه با پیوندهای مادی!) (ابراهیم/۳۱) گویند: «رَبَّنا أَرِنَا الَّذَیْنِ أَضَلَّانا مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ نَجْعَلْهُما تَحْتَ أَقْدامِنا لِیَکُونا مِنَ الْأَسْفَلِینَ» یعنی پروردگارا! آن‌هایی که از جنّ و انس ما را گمراه کردند به ما نشان ده تا زیر پای خود نهیم [و لگدمالشان کنیم] تا از پست ترین مردم باشند»! (فصّلت/۲۹) «یا حَسْرَتی عَلی ما فَرَّطْتُ فِی جَنْبِ اللهِ وَ إِنْ کُنْتُ لَمِنَ السَّاخِرِینَ» یعنی افسوس بر من از کوتاهی‌هایی که در اطاعت فرمان خدا کردم و از مسخره‌کنندگان [آیات او] بودم»! (زمر/۵۶) «وَ ما أَضَلَّنا إِلَّا الْمُجْرِمُونَ» امّا کسی جز مجرمان ما را گمراه نکرد! (شعراء/۹۹) و می‌گویند: «رَبَّنا إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ کُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلَا،» یعنی پروردگارا! ما از سران و بزرگان خود اطاعت کردیم و ما را گمراه ساختند. به‌درستی‌که قریش سعادت خواستند شقی و بدبخت شدند و هدایت خواستند گمراه شدند (یعنی با اختيار خودشان گمراهی را بر هدایت برگزیدند) و اهل زمان خود را و هرکس بعدها بیاید در قرن‌های بعد همه را گمراه نمودند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۲، ص۲۸۰ / بحار الأنوار، ج۲۹، ص۵۶۵

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج
🤲 اللهم العن الجبت و الطاغوت و النعثل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.