پ
پ

«هَذَا نَذِيرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی»

[اين (پيامبر نيز) بيم‏‌دهنده‏ای از (جمله) بيم‏‌دهندگان نخستين است]

☀️ علی بن معمر، از پدرش نقل كرده است كه: از امام صادق علیه السلام در باره آیه: «هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی»پرسیدم. حضرت فرمود: هنگامی كه خداوند موجودات را به صورت ذرات اولیه خلق كرد، آنها را در صف‌هایی قرار داد و محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به پیامبری مبعوث گردانید. گروهی به او ایمان آوردند و گروهی دیگر به انكار او پرداختند. آن گاه خداوند عز و جل فرمود: «هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی» منظور از او محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود كه موجودات را در حالت اولیه ذره به پرستش خداوند عزوجل دعوت فرمود.

📚 تفسیر قمی، ج ۲، ص ۳۱۷/ تفسیر روایی البرهان

☀️ امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند، پیامبری گرامی‌تر از محمد صلی الله علیه و آله و سلم نفرستاده است و هیچ كس را قبل از او خلق نكرده است. و خداوند پیش از محمد صلی الله علیه و آله و سلم، آفریدگان خود را با هیچ یك از مخلوقات خود بیم نداده است. این است معنای كلام خداوند كه می‌فرماید: «هَذَا نَذِیرٌ مِّنَ النُّذُرِ الأُولی»و فرمود: «إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ ولكُل قَومٍ هَادٍ»«رعد/ ۷» [تو فقط هشداردهنده‌ای و برای هر قومی رهبری است]. پس قبل از محمد صلی الله علیه و آله و سلم، از مخلوقات كسی نبوده است كه مورد اطاعت قرار بگیرد و پس از او نیز نخواهد بود تا این كه روز قیامت برپا شود. منظور در هر قرن و دوره است تا این كه خداوند، زمین و هر كه را در آن است به ارث ببرد.

📚- امالی، ج ۲، ص ۲۸۲ / تفسیر البرهان

 

👈 بر اساس این آیه ما عوالم قبلی داشتیم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در آنجا هم انذار دهنده بودند و خلق الله را به پرسش خدا دعوت می‌کردند و از عِقابِ خدا می‌ترساندند. پس آیه اشاره به عالم امر دارد و اینکه پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم اولین مخلوق خدا و اولین کسی که در عالم امر بر خلق مبعوث شده و در عالم خلق خاتم پيامبران است همه انبیاء بشارت به آمدنشان دادند و ایشان و اهل بیت علیهم السلام که نَفسِ پیغمبرند همه بشارت به ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دادند و اینکه زمین هرگز از حجت خدا خالی نیست…

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اَللَّـهُمَّ عَرِّفْني رَسُولَكَ،فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ،

خدايا پيامبرت را به من بشناسان، اگر پيامبرت را به من نشناساني، حجّتت را نشناسم،

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.