پ
پ

«وَ واعَدْنا مُوسى ثَلاثينَ لَيْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ ميقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعينَ لَيْلَةً وَ قالَ مُوسى لِأَخيهِ هارُونَ اخْلُفْني في قَوْمي وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبيلَ الْمُفْسِدين»

[و ما با موسى، سى شب وعده گذاشتيم؛ سپس آن را با ده شب [ديگر] تكميل نموديم؛ به‌اين‌ترتيب، ميعاد پروردگارش [با او]، چهل شبِ تمام شد. و موسى به برادرش هارون گفته بود: «در ميان قومم جانشين من باش. و [امور آن‌ها را] اصلاح كن. و از روش مفسدان، پيروى منما».]

☀️الرّسول (صلی الله علیه و آله)- یَا عَلِیُّ أَ مَا تَرْضَی أَنْ تَکُونَ مِنِّی بِمَنْزِلَهًْ هَارُونَ مِنْ مُوسَی (علیه السلام) حِینَ قَالَ لَهُ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ فَقَالَ بَلَی وَ اللَّهِ.

🔅پیامبر ص فرمودند : یا علی راضی نیستی که نسبت به من مانند هارون نسبت به موسی باشی آن موقع که به او گفت: اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ؟ عرض کرد: «چرا به خدا راضیم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۵، ص۲۸۴ بحار الأنوار، ج۲۳، ص۲۹۷/ المناقب، ج۳، ص۱۵/ نور الثقلین

☀️امام سجّاد از پدرش نقل می‌کند که حضرت امیرمؤمنان علی ع فرمود: «لعنت خدا بر هرکس که نگوید من چهارمین فرد از خلفای چهارگانه‌ام». حسین‌بن‌زید می‌گوید: به امام صادق عرض کردم: «شما چیزی غیر از این، روایت کرده‌اید؛ این‌طور نیست»؟ حضرت فرمود: «بله، خداوند در آیات محکم کتاب خویش می‌فرماید: [به خاطر بیاور] هنگامی را که پروردگارت به فرشتگان گفت: «من در روی زمین، جانشینی [نماینده‌ای] قرار خواهم داد». (بقره/۳۰) پس آدم اوّلین جانشین خدا بود و نیز ای داوود! ما تو را خلیفه و [نماینده‌ی خود] در زمین قرار دادیم. (ص/۲۶) و داوود دوّمی بود و سوّمی، هارون جانشین موسی بود که موسی به برادرش هارون گفت: «اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ. و علی علیه السلام جانشین محمّد صلی الله علیه و آله است. از این‌رو علی فرمود: «من چهارمین فرد از خلفای چهارگانه‌ام».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۵، ص۲۸۴ میهًْ منقبهًْ، ص۱۲۵

☀️صدقهًْ‌بن‌مسلم از عمربن‌قیس ماصر در خصوص دست کشیدن علی از مبارزه پرسید. گفت: «علی در این امّت یکی از واجبات و فرائض به شمار می آید که پیامبر (آن را به امّت خویش رساند، مانند نماز و زکات و روزه و حج، و فرائض نباید مردم را به چیزی دعوت کند بلکه آن‌ها باید فرائض و واجبات را اجابت کنند و علی از هارون معذورتر بود، هنگامی‌که موسی به میقات رفت و به هارون گفت: اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِیلَ المُفْسِدِینَ و او را ناظر بر آن‌ها قرار داد و پیامبر نیز علی را عَلَم و نشانه ای قرار داد و امّت را به او دعوت کرد. پس علی در مبارزه نکردنش معذور است و آن‌ها گناهکارند، تا زمانی‌که او را بر جایگاهی‌که رسول خدا برای وی تعیین کرده است، قرار دهند. امام صادق این جواب را نیکو دانست».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۵، ص۲۸۴ بحار الأنوار، ج۲۹، ص۴۴۵/ المناقب، ج۱، ص۲۷۳

☀️سلیم‌بن‌قیس هلالی گوید: امام علی فرمود: شما را به خدا قسم می‌دهم، آیا می‌دانید که من در جنگ تبوک به پیامبر عرض کردم: «چرا مرا [در مدینه] به جای خود گذاشتی»؟ فرمود: «مدینه جز من یا تو صلاحیّت دیگری را ندارد. و تو نسبت به من همچون هارون نسبت به موسی هستی مگر در اینکه پیامبری بعد از من نیست»؟ گفتند: «آری به خدا قسم».

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۵، ص۲۸۶ سلیم بن قیس، ج۲، ص۶۴۷/ نور الثقلین

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

❤️ یا امیرالمؤمنین! ❤️

😡 لَعَنَ اللهُ ظالِميكُمْ وَغاصِبيكُمْ، وَلَعَنَ اللهُ اَشْياعَهُمْ وَاَتْباعَهُمْ وَاَهْلَ مَذْهَبِهِمْ، وَاَبْرَءُ اِليَ اللهِ وَاِلَيْكُمْ مِنْهُمْ

خدا ستم كنندگان بر شما و غاصبان حق شما را لعنت كند و خدا شيعيان و پيروان اهل مذهب آنان را لعنت نمايد، من به پيشگاه خدا و شما،از آنان بيزاري مي جويم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.