پ
پ

«ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللهِ‌ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَ أَرْسَلْناكَ لِلنَّاسِ رَسُولاً وَ كَفى بِاللهِ‌ شَهيداً»

[آنچه از نيكى به تو مى‌رسد، از طرف خداست؛ و آنچه از بدى به تو مى‌رسد، از سوى خود توست. و ما تو را رسول براى مردم فرستاديم؛ و كافى است كه خدا گواه باشد.

 

☀️ابن‌عبّاس (رح)- الْحَسَنَهًْ مَا أَصَابَ النَّبِیَّ (ص) یَوْمَ بَدْرٍ مِنَ الظَّفَرِ وَ الْغَنِیمَهًْ وَ السَّیِّئَهًْ مَا أَصَابَهُ یَوْمَ أُحُدٍ مِنْ کَسْرِ رَبَاعِیَتِهِ.

🔅ابن‌عبّاس (رح)- منظور از حسنه و خوبی‌ای که به پیامبر (صلی الله علیه و آله) رسید، فتح و پیروزی و غنایمی بود که در جنگ بدر به پیامبر (ص) و مسلمانان رسید و منظور از مصیبت و بدی‌ای که به پیامبر (ص) رسید، [شکست در] جنگ احد و شکستن دندان میانی پیامبر (ص) [چهار دندان جلویی] بود.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۶ /متشابه القرآن، ج۱، ص۱۹۴

 

☀️الکاظم (علیه السلام)- قَالَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی یابْنَ آدَمَ (ع) بِمَشِیَّتِی کُنْتَ أَنْتَ الَّذِی تَشَاءُ وَ تَقُولُ وَ بِقُوَّتِی أَدَّیْتَ إِلَیَّ فَرَائِضِی وَ بِنِعْمَتِی قَوِیتَ عَلَی مَعْصِیَتِی مَا أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِنْ سَیِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِکَ وَ ذَاکَ أَنِّی أَوْلَی بِحَسَنَاتِکَ مِنْکَ وَ أَنْتَ أَوْلَی بِسَیِّئَاتِکَ مِنِّی وَ ذَاکَ أَنِّی لَا أُسْأَلُ عَمَّا أَفْعَلُ وَ هُمْ یُسْئَلُون.

🔅امام کاظم (علیه السلام)- خداوند تعالی‌وتبارک فرمود: «فرزند آدم! تو با مشیّت من، همان هستی که می‌خواهی و می‌گویی، و با نیروی من، فریضه‌ی مرا به‌جای آوری، و با نعمت من بر معصیتم قدرت یافتی، هرگونه نیکی می‌یابی، از خداست و هرگونه بدی می‌بینی از خود توست من به حسنات تو از تو سزاوارترم و تو به سیئاتت سزاوارتر از منی و از فعل من سوال نمی‌شود و ایشان هستند که مورد سوال قرار می‌گیرند.».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۶ بحار الأنوار، ج۵، ص۵۶/ البرهان/ العیاشی، ج۱، ص۲۵۸/ قرب الإسناد، ص۱۵۵

 

☀️الرّضا (علیه السلام)- وَ أَنْتَ أَوْلَی بِسَیِّئَاتِکَ مِنِّی عَمِلْتَ الْمَعَاصِیَ بِقُوَّتِیَ الَّتِی جَعَلْتُ فِیکَ.

🔅امام رضا (علیه السلام)- تو به بدی هایت سزاوارتری؛ تو با قدرتی که درونت قرار دادم، مرتکب گناهان شدی.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۶ بحار الأنوار، ج۵، ص۵۶/ البرهان

 

☀️الصّادق (علیه السلام)- کَمَا أَنَّ بَادِیَ النِّعَمِ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ قَدْ نَحَلَکُمُوهُ فَکَذَلِکَ الشَّرُّ مِنْ أَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ جَرَی بِهِ قَدَرُهُ.

🔅امام صادق (علیه السلام)- همانگونه که آغاز نعمت [بر بندگان] از جانب خدا بوده [و خدا مسبّب خیرهایی که به تو رسیده است بوده]، همین‌طور نیز است درباره‌ی شر و بدی‌ها که از جانب خودتان است [و شما مسبّب آن‌هایید] اگرچه که قضا و قدر خدا نیز بر آن (انجام آن بدی) جاری شده باشد.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۸ /التوحید، ص۳۶۸

 

☀️الصّادق (علیه السلام)- إِنَ أَسَاسَ الدِّینِ التَّوْحِیدُ وَ الْعَدْلُ وَ عِلْمُهُ کَثِیرٌ وَ لَا بُدَّ لِعَاقِلٍ مِنْهُ فَاذْکُرْ مَا یَسْهُلُ الْوُقُوفُ عَلَیْهِ وَ یَتَهَیَّأُ حِفْظُهُ فَقَالَ (ع) أَمَّا التَّوْحِیدُ فَأَنْ لَا تُجَوِّزَ عَلَی رَبِّکَ مَا جَازَ عَلَیْکَ وَ أَمَّا الْعَدْلُ فَأَنْ لَا تَنْسُبَ إِلَی خَالِقِکَ مَا لَامَکَ عَلَیْه.

🔅امام صادق (علیه السلام)- اساس دین توحید و عدل است و همه بر این مطلب حکم می‌کنند و آن را صحیح می‌دانند و عاقل چاره‌ای جز پذیرش این دو اصل ندارد، تو نیز [در باب معرفت و اوصاف خدا] چیزی بگو و بر آن پایداری کن که اثبات آن آسان باشد [و از مسائل غامض نباشد] و حفظ‌کردن آن [برای تو] ممکن باشد. معنی توحید آن است که آنچه برای شما جائز است را برای خدا جایز ندانی [خدا را به صفات ناقص خود متّصف نکنی] و معنی عدل آن است که کاری که به خاطر آن [مردم] تو را سرزنش می‌کنند [و آن را خارج از حق و انصاف می‌دانند] به خالقت نسبت ندهی.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۸ التوحید، ص۹۶

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

✨☀️تفسير آیات سریالی کلاس☀️✨
آیه ۷۹ – سوره نساء(۳)

«ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللهِ‌ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَ أَرْسَلْناكَ لِلنَّاسِ رَسُولاً وَ كَفى بِاللهِ‌ شَهيداً»

[آنچه از نيكى به تو مى‌رسد، از طرف خداست؛ و آنچه از بدى به تو مى‌رسد، از سوى خود توست. و ما تو را رسول براى مردم فرستاديم؛ و كافى است كه خدا گواه باشد.

 

☀️الرّضا (علیه السلام)- مَا عَرَفَ اللَّهَ مَنْ شَبَّهَهُ بِخَلْقِهِ وَ لَا وَصَفَهُ بِالْعَدْلِ مَنْ نَسَبَ إِلَیْهِ ذُنُوبَ عِبَادِهِ.

🔅امام رضا (علیه السلام)- خدا را نشناخته کسی او را مثل و شبیه خلقش [در اوصاف و افعال] بداند و کسی که گناهان بندگانش را به خدا نسبت دهد [بگوید عامل ایجاد گناه، خدا بود] خدا را [به درستی] عادل وصف نکرده است.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۸ بحرالعرفان، ج۴، ص۲۸۴

 

☀️أمیرالمؤمنین (علیه السلام)- الْأَعْمَالُ عَلَی ثَلَاثَهًْ أَحْوَالٍ فَرَائِضُ وَ فَضَائِلُ وَ مَعَاصِی. فَأَمَّا الْفَرَائِضُ فَبِأَمْرِ اللَّهِ تَعَالَی وَ بِرِضَی اللَّهِ وَ بِقَضَائِهِ وَ تَقْدِیرِهِ وَ مَشِیَّتِهِ وَ عِلْمِهِ، وَ أَمَّا الْفَضَائِلُ فَلَیْسَتْ بِأَمْرِ اللَّهِ وَ لَکِنْ بِرِضَی اللَّهِ وَ بِقَضَاءِ اللَّهِ وَ بِقَدَرِ اللَّهِ وَ بِمَشِیَّهًْ اللَّهِ وَ بِعِلْمِ اللَّهِ، وَ أَمَّا الْمَعَاصِی فَلَیْسَتْ بِأَمْرِ اللَّهِ وَ لَکِنْ بِقَضَاءِ اللَّهِ وَ بِقَدَرِ اللَّهِ وَ بِمَشِیَّهًْ اللَّهِ وَ بِعِلْمِهِ ثُمَّ یُعَاقِبُ عَلَیْهَا.

🔅أمیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمودند: اعمال سه حالت دارند: فرایض (یعنی اعمالی که از جانب خدا به‌طور حتم معیّن شده)، فضایل (یعنی کارهای خوب که انجام آن‌ها نیک است ولی حتمی نیست)، گناهان (که مورد غدقن است و نباید انجام داد).
➖امّا فرائض؛ (اعمال واجب) ، مطابق فرمان خداست و مورد پسند اوست و به حکم الهی و تقدیر و خواست اوست و خدا آن‌ها را دانسته.
➖ امّا فضایل(مستحبات) به فرمان خدا نیست و گرنه ترک آن‌ها روا نبود ولی پسند خداست و به حکم الهی و خواست اوست و خداوند به این امور آگاه است.
➖امّا گناهان به دستور خدا نیست و به خواست خدا هم نیست ولی در اثر حکم خدا و به تقدیر و خواست اوست و خدا آن‌ها را دانسته و سپس به خاطر انجام آن‌ها، گناهکاران را عقوبت می‌کند و کیفر آن‌ها را می‌دهد.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۳۱۸ بحار الأنوار، ج۵، ص۲۹

👈 بیان؛ این آیه از آیات عدلی‌ست، یادمان باشد علم خدا باعث فعل ما نمی‌شود یعنی اینکه خدا میداند من گناه میکنم باعث گناه کردن من نمی‌شود، بلکه من با اختیار خودم با امکاناتی که خدا برای من قرار داده توجه به گناه میکنم و فعل گناه را مرتکب می‌شوم و خدا در آن هیچ دخالتی ندارد به خاطر همین عقوبت می‌شوم…
مشیت و اراده و قدر و قضای خدا که در حدیث آمده مشیت و اراده و قدر و قضای تشریعی است، …

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج.
🤲 اللهم عاملنا بفضلک و لا تُعامِلنا بعدلک.
خدايا! با فضلت با ما رفتار کن و با عدلت با ما رفتار نکن. ( اگر خدا با عدلش با ما رفتار کند به خاطر یک گناه کوچک تا ابد الآباد باید عقوبت بشویم.)

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.