پ
پ

« وَ إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُکَلِّمُهُمْ أَنَّ النّاسَ کانُوا بِآیاتِنا لا یُوقِنُونَ »

[و هنگامى‌که فرمان عذاب آن‌ها فرا رسد [و در آستانه‌ی رستاخیز قرار گیرند]، جنبنده‌اى را از زمین براى آن‌ها خارج مى‌کنیم که با آنان سخن مى‌گوید که مردم به آیات ما ایمان نمى‌آوردند.]

☀️- ابوبصیر گوید: امام باقر (علیه السلام) فرمود: «مردم درباره آیه: وَ إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُکَلِّمُهُمْ چه می‌گویند»؟ پس فرمود: « منظور از جنبنده، امیرالمؤمنین (علیه السلام) است».

 

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۱، ص۱۰۲ بحار الأنوار، ج۵۳، ص۱۱۲/ تأویل الآیات الظاهرهًْ، ص۴۰۰

☀️- ابوطفیل گوید: به امیرالمؤمنین (علیه السلام) عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام) در آیه: و إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُکَلِّمُهُمْ ، منظور از جنبنده چیست»؟ فرمود: «ای اباطفیل! از این سؤال بگذر»! عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)! فدایت شوم مرا مطّلع ساز»! فرمود: «این جنبنده‌ای است که غذا می‌خورد و در بازارها راه می‌رود و با زنان ازدواج می‌کند»! عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)! او کیست»؟ فرمود: «او قوام دین است که زمین به سبب او آرام می‌گیرد». عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)! او کیست»؟ فرمود: «او راستگوی این امّت و جداکننده‌ی آن و عالم متّقی آن و ذوالقرنین این امّت است»! عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)! او کیست»؟ فرمود: «کسی است که خداوند متعال درباره‌ی او فرمود: و به‌دنبال آن، شاهدی از سوی او می‌باشد. (هود/۱۷) و و کسی که علم کتاب [و آگاهی بر قرآن] نزد اوست . (رعد/۴۳) و امّا کسی که سخن راست بیاورد و کسی که آن را تصدیق کند. (زمر/۳۳) و تمام مردم به جز او کافرند». عرض کردم: «ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)! او را برایم نام ببر»! فرمود: «او را برایت نام بردم ای اباطفیل! به خدا قسم! اگر بر عموم شیعیانم که به کمک آنان با دشمنانم می‌جنگم داخل شوم، همان شیعیانی که به اطاعت من مؤمن هستند و مرا امیرالمؤمنین می‌خوانند و جهاد با دشمن مرا حلال می‌دانند، و با آنان بخشی از حقایقی را که در کتابی است که جبرئیل (علیه السلام) بر محمد (صلی الله علیه و آله) نازل نموده بگویم، از گرد من پراکنده می‌شوند و من در جماعتی اندک از اهل حقیقت می‌مانم که تو و امثال تو از شیعیان من هستید»؛ پس ترسیدم و پرسیدم: «من و امثال من از تو جدا می‌شویم یا با شما ثابت قدم می‌مانیم»؟ فرمود: «شما ثابت قدم می‌مانید»! سپس حضرت رو به من کرد و فرمود: «حقیقت امر ما بسیار مشکل است و جز سه دسته آن را نمی‌شناسند و به آن اقرار نمی‌کنند: فرشته مقرب، یا نبیّ مرسل، یا بنده مؤمن نجیبی که خدا قلب او را برای ایمان امتحان نموده! ای ابا الطفیل! رسول خدا (صلی الله علیه و آله) قبض روح شد، پس مردم به صورت گمراهان و نادانان مرتد شدند ، مگر کسانی که خدا به سبب ما اهل بیت، آنان را مصون داشت».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۱، ص۱۰۲ بحار الأنوار، ج۵۳، ص۶۸/ کتاب سلیم بن قیس، ص۵۶۱

☀️- عمران‌بن‌میثم از پدرش نقل می‌کند: «من خدمت امیرالمؤمنین (علیه السلام) بودم که پنجمین نفر آن‌ها و از همه کوچک‌تر بودم. آن روز به امیرالمؤمنین (علیه السلام) گوش می‌دادیم که می‌فرمود: « برادرم به من گفت که او هزار پیامبر را ختم کرد و من هزار وصی را ختم کردم، و من به چیزهایی مکلّف شده‌ام که آن‌ها مکلّف نشده‌اند . و من هزار کلمه می‌دانم که احدی غیر از محمّد (صلی الله علیه و آله) از آن‌ها خبر ندارد. هریک از این کلمات کلید هزار در است . آن‌ها حتّی یک کلمه را از آن‌ها نمی‌دانند، شما یک آیه را از آن در قرآن می‌خوانید که وَ إِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنَا لَهُمْ دَابَّةً مِّنَ الْأَرْضِ تُکَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ کَانُوا بِآیَاتِنَا لَا یُوقِنُونَ ، ولی مفهوم آن را نمی‌دانید.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۱، ص۱۰۶ بحار الأنوار، ج۲۶، ص۳۱۷/ الغیبهًْ للنعمانی، ص۲۵۸؛ «بتفاوت»/ البرهان

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج.
🤲اللهم العن الجبت و الطاغوت و النعثل و اتباعهم و شیعتهم من الاولین و الاخرین الی یوم القیامة.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.