پ
پ

«وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلاً مِمَّنْ دَعا إِلَى اللهِ وَ عَمِلَ صالِحاً وَ قالَ إِنَّني مِنَ الْمُسْلِمينَ»

[چه كسى خوش گفتارتر است از آن كس كه دعوت به‌سوى خدا مى‌كند و عمل صالح انجام مى‌دهد و مى‌گويد: «من از مسلمانانم»؟!]

☀️الرّسول (صلی الله علیه و آله)- أَنَّ عَلِیّاً (علیه السلام) بَابُ الْهُدَی بَعْدِی وَ الدَّاعِی إِلَی رَبِّی وَ هُوَ صالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعا إِلَی اللهِ وَ عَمِلَ صالِحاً …

🔅پیامبر (صلی الله علیه و آله)- همانا پس از من علی (علیه السلام) دروازه هدایت و فراخواننده به‌سوی خدای من است و او صالح مؤمنان است چه کسی خوش گفتارتر است از آن کس که دعوت به‌سوی خدا می‌کند و عمل صالح انجام می‌دهد و می‌گوید: «من از مسلمانانم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۳، ص۵۳۶ بحارالأنوار، ج۳۶، ص۲۸/ البرهان

 

☀️الرّسول (صلی الله علیه و آله)- مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّ عَلِیّاً (علیه السلام) بَابُ الْهُدَی بَعْدِی وَ الدَّاعِی إِلَی رَبِّی وَ هُوَ صَالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعا إِلَی اللهِ وَ عَمِلَ صالِحاً وَ قالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ.

🔅 پیامبر (صلی الله علیه و آله)- علی (علیه السلام) باب هدایت است پس از من و داعی به پروردگار من است و اوست صالح مؤمنان، چه کسی خوش گفتارتر است از آن کس که دعوت به‌سوی خدا می‌کند و عمل صالح انجام می‌دهد و می‌گوید: «من از مسلمانانم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۳، ص۵۳۶ بحارالأنوار، ج۳۸، ص۹۳

 

☀️ از جابر روایت شده است كه گفت: خدمت امام محمد باقر علیه السلام عرض كردم: منظور از آیه «إِنَّ الذِینَ آمَنُواْ ثُمَّ كَفَرُواْ»«نساء/۱۳۷» [كسانی كه ایمان آوردند سپس كافر شدند] چیست؟ حضرت پاسخ داد: آن دو تن و سومی و چهارمی، عبد الرحمن و طلحه، و آنها هفده نفر بودند. آنها زمانی كه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم علی بن ابی طالب علیه السلام و عمار بن یاسر علیه السلام را به سوی مردم مكه فرستاد، گفتند: ای حذیفه! پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم این كودك را فرستاده است. ای كاش فرد دیگری را برای این كار می‌فرستاد؛ حال آن كه در مكه، پهلوانان و مردان بزرگی وجود دارند. آنها امیرالمؤمنین علیه السلام را كودك می‌نامیدند. زیرا در كتاب خداوند، به عنوان كودك از ایشان یاد شده است. خداوند می‌فرماید: «ومَنْ أَحْسَنُ قَولا مِّمَّن دَعَا إِلی اللهِ وعَمِل صَالحًا وقَال إِنَّنِی مِنَ المُسْلمِینَ»یعنی سخن چه كسی بهتر از فردی است كه كودك باشد و مردم را به سوی خدا بخواند و كار نیك انجام دهد و بگوید: من جزو مسلمانان هستم؟

📚 تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۳۰۷، ح ۲۸۶/ تفسير البرهان

 

☀️ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بی‌تردید پس از من علی علیه السلام، درِ هدایت و دعوتگر به سوی پروردگار،و صالح‌ترین مؤمنان و مصداق این آیه پروردگار است كه می‌فرماید: «ومَنْ أَحْسَنُ قَولا مِّمَّن دَعَا إِلی اللهِ وعَمِل صَالحًا».

📚المناقب، ج ۳، ص ۷۷ / تفسیر البرهان

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج
🤲اللهم العن الجبت و الطاغوت و النعثل.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.