پ
پ

«وَمِنَ النَّاسِ مَن يشْرِي نَفْسَه ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّه وَاللّه رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ»

[و از ميان مردم كسی است كه جان خود را برای طلب خشنودی خدا می‌فروشد ؛ و خدا نسبت به (اين) بندگان مهربان است]

☀️- انس بن مالك روایت می‌كند كه چون رسول الله صلی الله علیه و آله به همراه ابوبكر، به سوی آن غار رفت، به علی علیه السلام امر فرمود كه در بستر او بخوابد و ردای او را بر روی خود بكشد. علی علیه السلام جان خود را در معرض كشته شدن قرار داد و در بستر رسول الله صلی الله علیه و آله خوابید. مردانی از قریش كه هر كدام از نسب‌های مختلف بودند، تصمیم به قتل پیامبر صلی الله علیه و آله گرفتند و چون خواستند كه شمشیر را بر او فرود آورند، شكی نداشتند كه آن مرد كه در بستر خوابیده، محمد صلی الله علیه و آله است. پس به یكدیگر گفتند: بیدارش كنید تا درد كشته شدن را بچشد و این شمشیرها را كه جانش را می‌گیرند با چشمان خود مشاهده كند. چون او را بیدار نمودند و پی بردند كه علی علیه السلام در آن بستر خوابیده، او را رها كردند و در جستجوی رسول الله صلی الله علیه و آله هر كدام به سویی رفتند و خداوند، این آیه را نازل فرمود: «وَمِنَ النَّاسِ مَن یشْرِی نَفْسَه ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّه وَاللّه رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ.
📚 امالی، ج ۲، ص ۶۱

☀️ رسول الله صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند به جبرئیل و میكائیل وحی نمود كه من بین شما پیوند برادری ایجاد نمودم و عمر یكی از شما را طولانی‌‌تر از عمر دیگری قرار دادم . پس كدام یك از شما برادرش را بر خود ترجیح می‌دهد. هر دو آنها از مرگ بیزار بودند. پس خداوند به آن دو وحی نمود: آیا (نمی‌خواهید) مثل ولی من علی بن ابی طالب باشید كه میان او و محمد، پیامبرم عقد اخوت بستم و علی، جان پیامبر را بر جان خود ترجیح داد و در بستر او خوابید تا با فدا كردن جان خود، از جان پیامبر صلی الله علیه و آله محافظت كند . هر دو به زمین فرود آیید و از او در مقابل دشمنش محافظت كنید. جبرئیل فرودآمده و در كنار سر حضرت نشست و میكائیل در كنار پاهای حضرت قرار گرفت و جبرئیل شروع به تكرار این جمله كرد: آفرین! آفرین! به انسانی همچون تو یابن ‌ابی ‌طالب! به خدا سوگند فرشتگان به تو افتخار می‌كنند! و خداوند این آیه را نازل كرد: «وَمِنَ النَّاسِ مَن یشْرِی نَفْسَه»
📚- مناقب ابن شهر آشوب، ج ۲، ص ۶۴؛ شواهد التنزیل، ج ۱، ص ۹۶، ح ۱۳۳

۵) علی بن حسین علیه السلام فرمود: اولین كسی كه جان خود را به ‌منظور جلب رضایت الهی، فدا نمود، علی بن ابی طالب علیه السلام بود.
📚 – مناقب خوارزمی، ص ۷۴

☀️امام هادی (علیه السلام) [امام عسکری (علیه السلام) از پدرش که ایشان در روز غدیر أمیرالمؤمنین را این‌گونه زیارت می‌نمود:] سلام بر تو ای امیرمؤمنین! و ای سرور اوصیاء! …» آنگاه که پیامبر (صلی الله علیه و آله) تو را امر فرمود که شب در بسترش دراز بکشی و جانت را برای محافظت از ایشان سپرگردانی، تو خواسته‌ی ایشان را به سرعت اجابت نمودی و خودت را برای کشته‌شدن آماده کردی. پس خداوند متعال، با بیان این آیه وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ فرمانبری تو را قدر نهاد و زیبایی کارت را واضح و آشکار نمود.
📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۱۰۸ بحارالأنوار، ج۹۷، ص۳۶۷

📚 امام باقر (علیه السلام) آیه در شأن علیّ‌بن‌ابیطالب (علیه السلام) نازل شد؛ زمانی‌که جانش را در راه خدا و رسولش فدا کرد؛ همان شبی که کافران قریش به دنبال رسول‌خدا (صلی الله علیه و آله) بودند و او در بستر حضرت [برای حفظ جان ایشان] به پهلو دراز کشید.
📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۱۰۸ بحارالأنوار، ج۱۹، ص۷۸/ العیاشی، ج۱، ص۱۰۱

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج

🤲 اللهم عَرَّفْنی حُجَّتَک

🤲الحمدلله الذی جَعَلنا مِنَ المُتِمَسِکینَ بِولایهِ امیرالمؤمنین و الأئمة المعصومین صلوات الله علیهم اجمعین.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.