پ
پ

«وَالسَّمَاء وَالطَّارِقِ(۱) وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ(۲) النَّجْمُ الثَّاقِبُ(۳)إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ(۴)»

[سوگند به آسمان و آن اختر شبگرد* و تو چه دانی كه اختر شبگرد چيست؟ * آن اختر فروزان* هيچ كس نيست مگر اين كه نگاهبانی بر او (گماشته شده) است*

☀️- عَنْ أَبِی‌عَبْدِ‌اللَّهِ (علیه السلام) فِی قَوْلِهِ وَ السَّماءِ وَ الطَّارِقِ قَالَ السَّمَاءُ فِی هَذَا الْمَوْضِعِ أَمِیرُ‌الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) وَ الطَّارِقُ الَّذِی یَطْرُقُ بِالْأَئِمَّهًِْ (علیهم السلام) مِنْ عِنْدِ رَبِّهِمْ مِمَّا یَحْدُثُ بِاللَّیْلِ وَ النَّهَارِ وَ هُوَ الرُّوحُ الَّذِی مَعَ الْأَئِمَّهًِْ (علیهم السلام) یُسَدِّدُهُم.

🔅امام صادق (علیه السلام)- ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام) در مورد این آیه نقل می‌کند: وَ السَّمَاءِ وَ الطَّارِقِ، فرمود: «منظور از آسمان، امیرالمؤمنین (علیه السلام) است، و طارق کسی است که از نزد پروردگار، از آنچه در شب و روز اتّفاق می‌افتد، برای ائمّه (علیهم السلام) خبر می‌آورد ؛ همان روحی که همراه ائمّه (علیهم السلام) است و آن‌ها را راهنمایی می‌کند».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۸، ص۳۰ بحارالأنوار، ج۲۴، ص۷۰/ بحارالأنوار، ج۲۵، ص۴۸/ القمی، ج۲، ص۴۱۵/ نورالثقلین/ البرهان

 

☀️- ابان‌بن‌تغلب گوید: نزد امام صادق (علیه السلام) بودم که مردی از اهالی یمن وارد شد و بر وی سلام کرد و حضرت (علیه السلام) جواب سلام وی را داد و فرمود: « خوش آمدی سعد» ! آن مرد گفت: « این همان نامی است که مادرم مرا با آن نامید، و اندک هستند کسانی که نام مرا می‌دانند»! حضرت (علیه السلام) فرمود: «راست گفتی. ای سعد المَولَی»! پس آن مرد به ایشان عرض کرد: «فدایت شوم! این لقب من بود». امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمود: «در القاب و عناوین خیری نیست، خداوند عزّوجلّ در قرآن می‌فرماید: و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید . (حجرات/۱۱) ای سعد! کارت چیست؟ عرض کرد: «فدایت شوم! من از خانواده‌ای منجّم هستم که هیچ‌کس در یمن در علم نجوم از ما داناتر نیست». امام صادق (علیه السلام) فرمود: « زُحَل نزد شما چگونه ستاره‌ای است»؟ آن مرد یمنی گفت: « ستاره‌ای نحس و شوم است». حضرت (علیه السلام) فرمود: « خاموش باش! این سخن را بر زبان نیاور؛ آن ستاره، ستاره‌ی امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ستاره‌ی اوصیاء و جانشینان (علیهم السلام) است، و این ستاره‌ای است که خداوند عزّوجلّ در قرآن از آن به‌عنوان ستاره‌ی درخشان یاد می‌کند». آن مرد یمنی عرض کرد: «پس منظور از درخشان چیست»؟ فرمود: « محلّ طلوع این ستاره در آسمان هفتم است، و به‌اندازه‌ای نورافشانی کرد که نور آن در آسمان دنیا نمایان گشت، و از آنجاست که خداوند عزّوجلّ آن را ستاره‌ی درخشان نامید».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۸، ص۳۲ الخصال، ج۲، ص۴۸۹/ نورالثقلین/ البرهان

 

☀️الصّادق (علیه السلام)- النَّجْمُ الثَّاقِبُ قَالَ ذَاکَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله).
🔅- ابوبصیر گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم: النَّجْمُ الثَّاقِبُ چیست؟ فرمود: «پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) است».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۸، ص۳۲ بحارالأنوار، ج۲۴، ص۷۰/ بحارالأنوار، ج۲۵، ص۴۸/ القمی، ج۲، ص۴۱۵

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

اَللَّـهُمَّ عَرِّفْني حُجَّتَكَ، فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني حُجَّتَكَ، ضَلَلْتُ عَنْ ديني ،
خدايا حجّتت را به من بشناسان، اگر حجّتت را به من نشناساني، من از دينم گمراه شده‌ام.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.