✨☀️امام شناسی در قرآن ☀️✨
19 مرداد 1400 - 20:53
بازدید 115
پ
پ

آیه‌ی ۲۹ سوره‌ی دخان

«فَمَا بَكَتْ عَليْهِمُ السَّمَاء والأَرْضُ ومَا كَانُوا مُنظَرِينَ»

[و آسمان و زمين بر آنان زاری نكردند و مهلت نيافتند]

☀️ روایت شده است كه فردی كه دشمن خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله بود از كنار امیرالمؤمنین علیه السلام عبور كرد. آن حضرت فرمود: « فَمَا بَكَتْ عَلیْهِمُ السَّمَاء والأَرْضُ ومَا كَانُوا مُنظَرِینَ» سپس امام حسین علیه السلام برایشان وارد شد. امیرالمؤمنین در باره ایشان فرمود: اما آسمان‌ها و زمین برای این شخص گریه خواهند كرد و هرگز آنها جز در غم یحیی بن زكریا و حسین بن علی علیه السلام گریه نكرده‌اند .
📚 – تفسیر قمی، ج ۲، ص ۲۶۵

☀️ امام محمد باقر علیه السلام فرمود: پدرم امام زین العابدین علیه السلام می‌فرمود: هر مؤمنی كه برای شهادت امام حسین علیه السلام چشمانش اشكبار و اشك‌هایش بر گونه‌اش جاری شود، خداوند او را در بهشت سكونت خواهد داد.✨ هر مؤمنی كه به خاطر آزاری كه در دنیا از دست دشمنانمان تحمل كرده‌ایم دچار اندوه شود و به این دلیل به گریه افتد، خداوند او را در جایگاه راستگویان در بهشت قرار خواهد داد. ✨هر فرد مؤمنی كه به خاطر داشتن محبت نسبت به ما دچار اذیت و آزار شود و به همین دلیل گریه كند تا این كه به خاطر آزاری كه در راه ما تحمل كرده است، اشك‌هایش بر روی گونه‌‌ها جاری شود، خداوند آزار و اذیت را از او دور خواهد كرد و در روز قیامت او را از خشم خودش و آتش دوزخ در امان نگه خواهد داشت.
📚 – تفسیر قمی، ج ۲، ص ۲۶۵

☀️ امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس از ما اهل بیت یاد كند یا از ما نزد او یاد شود و به خاطر مصیبت‌های ما به اندازه بال پشه‌ای اشك از چشمانش جاری شود، خداوند گناهان او را خواهد آمرزید؛ حتی اگر تعداد آن مانند كف‌های دریا فراوان باشد.
📚- تفسیر قمی، ج ۲، ص ۲۶۶

☀️ زراره بن اعین روایت می‌كند كه امام صادق علیه السلام فرمود: آسمان در غم شهادت حضرت یحیی علیه السلام و امام حسین علیه السلام ‌به مدت چهل روز گریست و هرگز جز در فراق آن دو نگریسته است . زراره می‌گوید: عرض كردم: گریه آن چگونه است؟ امام فرمود: آسمان در زمان طلوع و غروب، قرمز رنگ می‌شود.
📚- مجمع البیان، ج ۹، ص ۱۰۹

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 (اللهم) وَ لَيِّنْ قَلْبي لِوَلِيِّ اَمْرِكَ،
پروردگارا! و دلم را براي وليّ امرت نرم كن،
اللهم عجل لولیک الفرج

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.