پ
پ

«أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ علَی مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنَآ آلَ ابراهيم الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَيْنَاهُم مُّلْكًا عظِيمًا»

[بلكه به مردم برای آن چه خدا از فضل خويش به آنان عطا كرده، رشك می‏ورزند؛ در حقيقت ما به خاندان ابراهيم كتاب و حكمت داديم و به آنان ملكی بزرگ بخشيديم]

 

☀️امیرالمؤمنین علیه السلام در باره‌ این آیه: «أَمْ یَحْسُدُونَ النَّاسَ علَی مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ» فرمود: محسودان (افراد مورد رشك و حسد) ما هستیم.

📚 كافی، ج ۱، ص ۱۶۰، ح ۲ / تفسير البرهان

 

☀️ برید عجلی، از امام باقر علیه السلام در باره‌ آیه: «فَقَدْ آتَیْنَآ آلَ ابراهیم الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَیْنَاهُم مُّلْكًا عظِیمًا» روایت كرده است كه فرمود: از آنها رسولان و انبیا و امامان قرار داد؛ پس چگونه است كه برای آل ابراهیم اقرار می‌كنند، اما برای آل محمد علیهم السلام منكر می‌شوند؟! برید گفت: «وَآتَیْنَاهُم مُّلْكًا عظِیمًا» یعنی چه؟ فرمود: الملك العظیم، یعنی امامت را در میان آنان قرار داد؛ هر كسی از آنها اطاعت كند، خدا را اطاعت كرده است و هر كس از آنها فرمانبرداری نكند، از خداوند فرمانبرداری نكرده است، این معنی ملك عظیم است.
📚 كافی ج ۱، ص ۱۶۰، ح ۵ / تفسیر البرهان

 

📚 امام باقر علیه السلام فرمودند : ما مردمی هستیم که به خاطر امامتی که خداوند به ما داده و به دیگر مردم نداده، مورد حسد واقع شده‌اند.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۲۱۸ الکافی، ج۱، ص۲۰۵/ بحارالأنوار، ج۲۳، ص۲۸۹/ تأویل الآیات الظاهرهًْ، ص۱۳۶/ بشارهًْ المصطفی، ص۱۹۳/ دعایم الإسلام، ج۱، ص۲۰

 

☀️امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند : وقتی پیامبر (صلی الله علیه و آله) ما به‌سوی مردم ارسال شد، به خاطر حسدی که در درونشان حس می‌کرد به او کافر شدند [که چرا او نبی شد و از طائفه آنان نبود]؟ خداوند فضل خود را شامل هریک از بندگانش که بخواهد می‌کند، و این نبود مگر به خاطر حسدشان که قومی را برتر از قوم دیگر می‌پنداشتند. بدانید که ما اهل بیت، از آل و خاندان ابراهیم (علیه السلام) هستیم که همواره مورد حسد واقع می‌شدند و گویا حسد ورزیدن نسبت به ما مانند حسد ورزیدن به پدارانمان سنّت شده است».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۳، ص۲۲۰ الغارات، ج۱، ص۱۱۵/ بحارالأنوار، ج۳۳، ص۱۳۳

 

☀️ ابو جعفر احول مؤمن طاق، از امام صادق روایت كرده است كه: به ایشان عرض كردم: تفسیر این آیه چیست؟ «فَقَدْ آتَیْنَآ آلَ ابراهیم الْكِتَابَ» حضرت فرمود: پیغمبری. گفتم: و «الحكمة»؟ فرمود: فهم و قضاوت است.
گفتم: «وَآتَیْنَاهُم مُّلْكًا عظِیمًا» به چه معناست؟ حضرت فرمود: یعنی اطاعت واجب.

📚 عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج ۱، ص ۲۰۹، ح ۱ / تفسير البرهان

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اَللَّـهُمَّ عَرِّفْني حُجَّتَكَ، فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْني حُجَّتَكَ، ضَلَلْتُ عَنْ ديني،

خدايا حجّتت را به من بشناسان، اگر حجّتت را به من نشناساني، از دينم گمراه شوم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.