پ
پ

«كهيعص»

☀️سعدبن‌عبداللَّه روایت می‌کند: « به حضرت قائم آل محمّد گفتم : تأویل کهیعص چیست»؟ فرمود: « این حروف از اخبار غیبی می‌باشند که خدای علیم بنده‌ی خود حضرت زکریّا را از آن‌ها آگاه نمود و سپس داستان آن را برای حضرت محمّد شرح داد.
جریان این قضیه بدین شرح است که حضرت زکریّا از خدا خواست که نام‌های مبارک پنج تن آل‌عبا را به او یاد دهد. جبرئیل به زمین هبوط کرد و آن‌ها را به حضرت زکریّا تعلیم داد. هر وقت حضرت زکریّا نام‌های مبارک: محمّد، علی، زهرا، و حسن را می‌برد غم و اندوه وی برطرف می‌شد، ولی هرگاه نام مبارک حسین را می‌برد گریه راه گلوی او را می‌گرفت و نفس وی بشماره می‌افتاد!

تا اینکه یک روز حضرت زکریّا گفت: « بار خدایا! برای چیست که هر وقت من نام آن چهار نفر را می‌برم غم و اندوه من برطرف می‌شود، ولی موقعی که نام حسین را می‌برم چشمانم اشکبار و نفسم به شماره می‌افتد»!؟
خدای علیم داستان شهادت امام حسین را برای زکریّا شرح داد و فرمود: « کهیعص؛ “ک” اشاره به کربلای امام حسین است. “ه” اشاره به شهادت عترت پاک می‌باشد. ” ی” اشاره به نام یزید است که در حقّ حسین ظلم کرد، ” ع” اشاره به عطش حسین و “ص” اشاره به صبر آن بزرگوار است.
هنگامی‌که حضرت زکریّا این جریان را شنید مدّت سه روز از مسجد خویش خارج نشد و در آن مدّت اجازه‌ی ورود به احدی نداد. آنگاه مشغول گریه‌وزاری شد، وی برای امام حسین مرثیه می‌خواند و می‌گفت: « پروردگارا! آیا بهترین خلق خود یعنی حضرت محمّد را دچار مصیبت فرزندش می‌کنی؟ بار خدایا! آیا چنین بلایی را بر در خانه‌ی آن حضرت پیاده خواهی کرد؟ پروردگارا! آیا لباس چنین مصیبتی را به علی و زهرا (می‌پوشانی! بار خدایا! آیا چنین مصیبتی را نصیب آنان خواهی کرد»؟

سپس حضرت زکریّا دعاء کرد و گفت: « پروردگارا! پسری به من عطا کن که در این زمان پیری، چشم من به وی روشن شود، موقعی‌که این پسر را به من عطا کردی مرا شیفته‌ی محبّت وی بگردان، سپس مرا دچار مصیبت او بکن همچنان‌که حضرت محمّد حبیب خود را دچار مصیبت فرزند خواهی کرد!

آنگاه خدا حضرت یحیی علیه السلام را به زکریّا عطا کرد و او را دچار مصیبت وی نمود». مدّت حمل حضرت یحیی شش ماه بود و مدّت حمل امام حسین نیز شش ماه بود.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۹، ص۱۰ / بحار الأنوار، ج۱۴، ص۱۷۸/ الاحتجاج؛ ج۲، ص۴۶۳/ إرشادالقلوب؛ ج۲، ص۴۲۱ «بتفاوت»

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اَللّهُمَّ الْعَنْ ظالِمي آلِ مُحَمَّد حَقَّهُمْ، وَانْتَقِمْ مِنْهُمْ،
خدايا ستم كنندگان به حق آل محمّد را لعنت كن،و از آنان انتقام بگير.

🤲 اللهم عجل لولیک الفرج

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.