پ
پ

«وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهدَاء عَلَی النَّاسِ وَيكُونَ الرَّسُولُ عَلَيكُمْ شَهيدًا…»

[و بدين گونه شما را امتی ميانه قرار داديم تا بر مردم، گواه باشيد و پيامبر بر شما گواه باشد… ]

☀️بُرید عِجلی روایت می‌كند كه از امام صادق علیه السلام تفسیر آیه «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهدَاء عَلَی النَّاسِ» را پرسیدم، حضرت فرمود: ما، امت میانه و گواهان خدا بر خلقش و حجت او بر روی زمین هستیم.

📚 كافی، ج ۱، ص ۱۴۶، ح ۲ / تفسیر البرهان

☀️ امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند متعال می‌فرماید: «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُواْ شُهدَاء عَلَی النَّاسِ وَیكُونَ الرَّسُولُ عَلَیكُمْ شَهیدًا» پس آیا گمان می‌بری كه منظور خداوند از این آیه، تمام یكتا پرستانی كه به سوی قبله نماز می‌گزارند هستند؟! آیا فكر می‌كنی كسی كه شهادت او در دنیا بر پیمانه‌ای از خرما جائز نمی‌باشد و ارزشی ندارد، در آخرت خداوند از او شهادت و گواهی می‌خواهد و گواهی او را در حضور تمامی امت‌های گذشته می‌پذیرد؟! هرگز چنین نیست و مقصود خداوند، اینان نیستند، بلكه منظور خداوند از آیه، همان امتی است كه دعای ابراهیم علیه السلام بر آن واجب شد: «كُنتُمْ خَیرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ» «آل‌عمران/ ۱۱۰» [شما بهترین امتی هستید كه برای مردم پدیدار شده‌اید] و آنها، امت میانه و بهترین امت هستند كه به سود انسان‌ها آفریده شده‌اند». ( منظور از امت ائمه اطهار علیهم‌السلام هستند.)
📚- تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۸۲، ح ۱۱۴/تفسير البرهان

☀️امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند : رسول‌خدا گواه و شاهدی بر ما اهل‌بیت (علیهم السلام) است و ما شاهدان خداوند بر خلقش و حجّت‌های او در زمینش هستیم. ما هستیم که منظور خداوند در این کلام هستیم: وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَی النَّاسِ … در هر زمانی، امامی از ما هست که شاهد بر اهل زمان خود باشد.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۷۰۶ کتاب سلیم بن قیس، ص۸۸۴

👈بیان؛ یکی از خصوصیاتی که امام معصوم دارد و خدا به او داده، این است که شاهد بر خلق است، یعنی اعمال درونی مثل اعتقادات و نیّات و اعمال بیرونی یعنی اعمالی که در ظاهر وآشکار انجام می‌دهیم مثل نماز خواندن، صدقه دادن و… همه را امام می‌داند.
⚡️در این آیه هم، به همين خصوصیت امام معصوم اشاره شده است. و غیر از اهل بیت علیهم السلام هیچ کسی این خصوصیت را ندارد.

👈و نکته‌ی مهم این است که؛ این شاهد در هر زمانی هست و زمين هرگز خالی از این شاهد نمی‌شود. و این آیه، وجود امام معصوم را در هر زمانی اثبات می‌کند.

⁉️ از منکرین ولایت اهل تبیت علیهم السلام باید پرسید شما این آیه را چگونه معنا می‌کنید. شاهدان شما بعد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چه کسانی هستند ⁉️
⁉️ آیا غیر معصوم می‌تواند شاهد بر خلق باشد. ⁉️

❌و سوالهای دیگر، فَاعْتَبِرُوا يَا أُولي الأَبْصَارِ ❌

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 الحمدلله الذی جَعَلَنا مِن المُتَمَسِّکینَ بِوَلَایَةِ امیرالمؤمنین، علی ابن ابی طالب علیه السلام.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.