پ
پ

*«یَمْحُوا اللهُ مَا یَشَاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتابِ»*

[خداوند هرچه را بخواهد محو، و هرچه را بخواهد ثابت نگه‌مى‌دارد؛ و «ام الکتاب» [لوح محفوظ] نزد اوست.]

 

☀️ الباقر (علیه السلام)- الْعِلْمُ عِلْمَانِ فَعِلْمٌ عِنْدَ اللَّهِ مَخْزُونٌ لَمْ یُطْلِعْ عَلَیْهِ أَحَداً مِنْ خَلْقِهِ وَ عِلْمٌ عَلَّمَهُ مَلَائِکَتَهُ وَ رُسُلَهُ فَمَا عَلَّمَهُ مَلَائِکَتَهُ وَ رُسُلَهُ فَإِنَّهُ سَیَکُونُ لَا یُکَذِّبُ نَفْسَهُ وَ لَا مَلَائِکَتَهُ وَ لَا رُسُلَهُ وَ عِلْمٌ عِنْدَهُ مَخْزُونٌ یُقَدِّمُ مِنْهُ مَا یَشَاءُ وَ یُؤَخِّرُ مِنْهُ مَا یَشَاءُ وَ یُثْبِتُ مَا یَشَاء.

🔅امام باقر (علیه السلام)- علم بر دو نوع است: علمی که نزد خداوند است و در خزانه‌ی غیب الهی است و احدی از مردم به آن آگاهی ندارد و علمی که خداوند آن را به فرشتگان و پیامبران خود آموخته است. پس آن بخش از دانشی که به فرشتگان و پیامبرانش آموخته است، به وقوع خواهد پیوست. خداوند به خویش و فرشتگان و پیامبرانش نسبت دروغ نمی‌دهد. امّا آن بخش از دانش الهی که در گنجینه و خزانه‌ی غیب خداوندی پنهان است، به هر اندازه که بخواهد از آن پیش می‌فرستد و هراندازه که بخواهد به تأخیر می‌افکند و هر آنچه را که بخواهد، اثبات و مستقّر می‌گرداند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۳۱۰ الکافی، ج۱، ص۱۴۷/ البرهان

 

☀️ الصّادقین (علیها السلام)- مَا عُبِدَ اللَّهُ بِشَیْءٍ مِثْلِ الْبَدَاء.

🔅 امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام)- خدا به چیزی مانند بداء پرستش نشده است.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۳۱۲ الکافی، ج۱، ص۱۴۶/ نورالثقلین

 

☀️ الصّادق (علیه السلام)- مَا بَدَا لِلَّهِ فِی شَیْءٍ إِلَّا کَانَ فِی عِلْمِهِ قَبْلَ أَنْ یَبْدُوَ لَهُ.

🔅 امام صادق (علیه السلام)- در مورد چیزی برای خداوند بدا حاصل نمی‌شود مگر آنکه قبل از آنکه برای او بدا حاصل شود در علم او هست.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۳۱۲ / الکافی، ج۱، ص۱۴۸

 

☀️ أمیرالمومنین (علیه السلام)- وَ أَمَّا مَنْ أَنْکَرَ الْبَدَاءَ فَقَدْ قَالَ اللَّهُ فِی کِتَابِه: یَمْحُوا اللهُ ما یَشاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتابِ فَهَلْ یَمْحُو إِلَّا مَا کَانَ وَ هَلْ یُثْبِتُ إِلَّا مَا لَمْ یَکُنْ وَ مِثْلُ هَذَا کَثِیرٌ فِی کِتَابِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ.

🔅 امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمودند: و امّا کسی که بدا را انکار کند [سخنش باطل است چون] خداوند در کتابش فرموده است: یَمْحُوا اللهُ ما یَشاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتابِ آیا غیر آن چیزی که بوده محو می‌کند؟! و آیا غیر آنچه نبوده اثبات می‌کند [آیا چیزی که بوده اثبات می‌کند]؟! و مثل این آیه در کتاب خدای عزّوجلّ زیاد است.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۷، ص۳۱۴ بحارالأنوار؛ ج۹۰، ص۸۳

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲اللهم عجل لولیک الفرج
🤲 اللهم وَ اِنْ كُنْتُ عِنْدَكَ في اُمِّ الْكِتابِ شَقِيّاً فَاْجَعْلني سَعيداً، فَاِنَّكَ تَمْحُوا ما تَشآءُ وَتُثْبِتُ، وَ عِنْدَكَ اُمُّ الْكِتابِ.

خدايا! و اگر نزد تو در آن ام‌الكتاب جزء شقیها بودم مرا به سُعدا ملحق گردان چرا كه تو آنچه را بخواهي محو و آنچه را بخواهي ثبت مي‌نمايي و كتاب تقدير و سرنوشت در اختيار توست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.