پ
پ

«شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيه الْقُرْآنُ هدًی لِّلنَّاسِ وَبَينَاتٍ مِّنَ الْهدَی وَالْفُرْقَانِ…»

[ماه رمضان (همان ماه) است كه در آن، قرآن فرو فرستاده شده است؛ (كتابی ) كه مردم را راهبر و (متضمن) دلايل آشكار هدايت و (ميزان) تشخيص حق از باطل است]

☀️ حفص بن غیاث روایت می‌كند كه از امام صادق علیه السلام تفسیر آیه: «شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیه الْقُرْآنُ» را پرسیدم و گفتم: مگر قرآن از ابتدا تا انتها در طول بیست سال، نازل نشده است؟
حضرت فرمود: قرآن به یك باره در ماه رمضان به سوی بیت معمور (محلی است در آسمان چهارم به موازات خانه كعبه) نازل شد و سپس در طول بیست سال به تدریج نازل گشت. سپس حضرت فرمود: پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده است: صحف ابراهیم علیه السلام در اولین شب ماه رمضان و تورات در ششم ماه رمضان و انجیل در سیزدهمین شب ماه رمضان و زبور در هیجدهم ماه رمضان و قرآن، در بیست و سوم ماه رمضان نازل شده است.

📚 كافی، ج ۲، ص ۴۶۰، ح۶ / تفسير البرهان

 

☀️ علی بن ابراهیم، از پدرش، از ابن سنان (یا از غیر او) ، از كسانی كه برای او روایت كرده‌اند، روایت می‌كند كه گفت: از امام صادق علیه السلام پیرامون قرآن و فرقان پرسیدم كه «آیا دو چیز هستند یا یك چیز؟»، حضرت فرمود: قرآن، به تمام كتاب اطلاق می‌شود و فرقان، آیات محكمی است كه واجب است به آن عمل شود.

📚 كافی، ج ۲، ص ۴۶۱، ح ۱۱ / تفسیر البرهان

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اَللَّـهُمَّ اَعِنّي فيهِ عَلي صِيامِهِ وَقِيامِهِ وَجَنِّبْني فيهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ،

خدايا مرا در اين ماه بر روزه و شب زنده داري اش ياري ده،و از لغزشها و گناهانش دورم بدار،

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.