پ
پ

 

«لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَ مَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ علِيمٌ»

[هرگز به نيكوكاری نخواهيد رسيد تا از آن چه دوست داريد، انفاق كنيد و از هر چه انفاق كنيد، قطعا خدا به آن آگاه است]

☀️ابو ولاد حنّاط از امام صادق علیه السلام پرسید: مقصود خداوند عز و جل از احسان در آیه «و بالوالدین احساناً» چه می‌باشد؟ امام صادق علیه السلام جواب داد: احسان، یعنی این كه همراه خوبی برای آن دو باشی و آنها را وادار نكنی كه از تو چیزی بخواهند كه به آن نیاز دارند، هر چند افراد بی‌نیازی باشند. مگر خداوند عز و جل نفرموده است: «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ ممَّا تُحِبُّونَ».

📚- كافی ج ۲ ،ص ۱۲۶، ح ۱ / تفسير البرهان

 

☀️مفضّل‌بن‌عمر گوید: روزی بر امام صادق (علیه السلام) وارد شدم … [فرمود:] از پدرم شنیدم که می‌فرمود: «هرکس سالی بر او بگذرد و مالی از او کم یا زیاد به ما نرسد، خداوند روز قیامت به او نظر نمی‌کند مگر اینکه خداوند از او بگذرد». سپس فرمود: «ای مفضّل! این واجبی است که خداوند آن را در کتابش بر شیعیان ما واجب کرده است، هنگامی‌که می‌گوید: لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ. الْبِرّ؛ ما هستیم».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۴ بحارالأنوار، ج۹۳، ص۲۱۶/ العیاشی، ج۱، ص۱۸۴/ دعایم الإسلام، ج۱، ص۵۸/ نورالثقلین

 

☀️ در مورد امام حسن (علیه السلام) نقل شده: «شکر صدقه می‌داد». به امام (علیه السلام) در مورد آن گفته شد: «چرا این کار را انجام می‌دهد و علّت آن را جویا شدند». فرمود: «من آن را دوست دارم و خدای تعالی فرموده است: لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۶ عوالی اللآلی، ج۲، ص۷۴/ نورالثقلین

 

☀️ از پیامبر (صلی الله علیه و آله) درباره‌ی این آیه لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ… سؤال شد. فرمود: «منظور این است که بنده مالش را انفاق کند درحالی‌که حریص و آزمند است و دنیا را آرزو می‌کند و از فقر می‌ترسد».

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۲، ص۶۷۶ البرهان

 

👈تذکر : منظور از «بِرّ» امام زمان علیه السلام است که برای رسیدن به ایشان (بِرُّ و نیکی) باید از آنچه دوست داریم انفاق کنیم، و حتماً در راه اهل بیت علیهم السلام پول خرج کنیم تا خداوند به ما نظر رحمت کند و این واجب را ترک نکنیم، و قبل از اینکه پدر و مادر، یا دیگران از ما درخواست کنند سعی کنیم به آنها کمک کنیم، یعنی بی‌خیال نباشیم نسبت به افراد دور و برمان، که نکند روز قيامت …

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲 اَللَّـهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، صَلوةً كَثيرَةً تَكُونُ لَهُمْ رِضاً، وَلِحَقِّ مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد اَدآءً وَقَضآءً، بِحَوْل مِنْكَ وَقُوَّة يا رَبَّ الْعالَمينَ،

خدايا! بر محمّد و آل محمّد درود فرست، درودي كه براي آنان موجب خشنودي،و براي ما مايه‌ی اداكردن و بجا آوردن حق محمّد و آل محمّد باشد، به حول و قوّه‌ی خودت اي پروردگار جهانيان.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.