پ
پ

«كَلاَّ وَ الْقَمَرِ * وَاللَّيْلِ إِذْ أَدْبَرَ * وَ الصُّبْحِ إِذا أَسْفَرَ * إِنَّها لَإِحْدَى الْكُبَرِ * نَذيراً لِلْبَشَرِ»

[قسم به ماه تابان ، و قسم به شب تار چون باز گردد ، و قسم به صبح چون جهان را روشن سازد ، كه همانا او يكى از بزرگترين آيات خدا است ، و انذار ذهنده بود (در عوالم قبل) برای بشر]

☀️- تفسير القمي‏ عَنْ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع‏ فِي قَوْلِهِ‏ إِنَّها لَإِحْدَى‏ الْكُبَرِ نَذِيراً لِلْبَشَرِ قَالَ يَعْنِي فَاطِمَةَ عَلَيْهَا السَّلَامُ.

🔅امام محمّد باقر عليه السّلام در تفسير آيه 35 و 36 از سوره مدّثّر كه خداوند در آن‏ مى‏‌فرمايد: او يكى از بزرگترین آیات و نشانه های خداوند است كه براى مردم بيم دهنده و انذار دهنده است، فرمود: منظور خدا در اين آيه حضرت فاطمه عليها السّلام است.

🔸معرفت و شناخت حضرت زهرا (س) محور نشأت عوالم قبل بوده است. تمام انبيا موظف بودند بر معرفت و شناخت حضرت زهرا سلام الله عليها و قبولي ولايت او، اگر او را نمي‌شناختند ، به اين مقام نمي رسيدند.

خداوند در قرآن وقتي راجع به زنان برگزيده یعنی حضرت مريم و حضرت آسيه مي‌خواهد سخن بگويد. مي‌فرمايد: راجع به آسيه در آيه 11سوره ی تحريم مي‌فرمايد:

«وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لي‏ عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ وَ نَجِّني‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّني‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمين‏»

[و خداوند براى مؤمنان مثلى زده، به همسر فرعون، در آن هنگام كه گفت پروردگارا براى من نزد خودت خانه‌ای در بهشت بنا کن، و مرا از فرعون و عمل او نجات ده، و مرا از قوم ظالمين رهايى بخش.]

✨آسيه جزء چهار زن برتر عالم است و در زمان خودش بهترين زنان در دنيا بود، او از زناني بوده كه واقعاً شير مرد بوده است. و در کاخ فرعون یکتا پرست بود آن هم در جایی که فرعون صاحب کاخ خودش را خدا می‌دانست و مردم او را می‌پرستیدند.

👈 آسیه و یکتا پرستی او در کاخ فرعون برای ما یک نکته‌ی مهم و اساسی دارد و می‌خواهد به ما بفهماند که در هر جایی و مکانی می‌شود موحّد بود و رضای خدا را در نظر گرفت و زمان و مکان و شرایت نمی‌تواند باعث گناه ما بشود.

💫وقتي فرعون مي‌شنود كه آسيه به خداي موسي ايمان آورده او را احضار می‌کند و به او می‌گوید: شنیده‌ام که تو دست از پرستش من فرعون برداشته‌اي؟ آسيه در جواب مي‌گويد: تو كي هستي که من تو را بپرستم، خداي من خداي موسي است تو كه خدا نيستي تو ضعيف و محتاج هستي. فرعون او را تهديد مي كند و مي‌گويد آسيه، دست از ايمانت بردار .آسيه مي‌گويد: من از ايمان به خداي موسي دست برنمي‌دارم. فرعون برای ترساندن او مير غضب را صدا مي‌زند و باز به آسيه مي‌گويد: آسيه دست از ايمانت بردار، آسيه جواب می‌دهد: من از ایمانم دست برنمي‌دارم. میرغضب می‌آید و ميخی را كه به اندازه ميخ طويله بود. به دست راست آسيه می‌زند. آسيه بي‌هوش می‌شود. بعد از مدتي به هوش می‌آید فرعون به او می‌گوید:: آسيه دست از ايمانت بردار. آسيه جواب می‌دهد: برنمي‌دارم. میر غضب ميخ دوم را به دست ديگر آسيه می‌زند . باز آسيه بي هوش می‌شود و بعد از مدتي به هوش می‌آید. فرعون برای بار سوم به او می‌گوید: آسيه دست از ايمانت بردار . باز آسيه ممانعت می‌کند و جواب می‌دهد: بر نمي‌دارم.و میخ سوم را به پای راستش می‌زنند باز آسيه بي‌هوش می‌شود و بعد از مدتي به هوش می‌آید فرعون برای بار سوم به او می‌گوید: آسيه دست از ايمانت بردار. با این حال باز آسيه ممانعت می‌کند و جواب می‌دهد : برنمي‌دارم. ميخ چهارم را به پاي چپش می‌زنند. و در همان موقع آسيه از خداوند درخواست می‌کند؛
«… رَبِّ ابْنِ لِي عِندَكَ بَيْتًا فِي الْجَنَّةِ وَنَجِّنِي مِن فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ»
«پروردگارا! براي من در نزد خودت خانه‌ای در بهشت بنا كن و من را از فرعون و عملش و از اين قوم ظالم نجات بده.» (تحریم /۱۱)

(فرعون ملقّب به ذو الاوتاد یعنی صاحب میخها است و در زمان حکومتش هر کس با او مخالف می‌کرد او را زنده زنده به چهار میخ می‌کشید و همانطور می‌ماند تا می‌مرد و این را در مورد آسیه سلام الله علیها با این که همسرش بود هم انجام داد.)

👈داستانهای قرآن برای ما عبرت است و زندگی آسیه در قصر فرعون بیانگر اینست که در مرکز کفر و الحاد می‌توان موحٌد بود. او از زنان بزرگ و شيرمرد بود كه به خاطر ايمان به خداي يگانه جانش را از دست داد. ولي با اين حال خداوند وقتي مي‌خواهد از او در قرآن ياد كند مي فرمايد: امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ یعنی زن فرعون…
(ادامه دارد)

✨✨✨✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨✨✨✨

🤲اللهم عَرِّفْني حُجَّتَكَ فَإِنَّكَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْني حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ ديني

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.