22 تیر 1400 - 0:31
بازدید 171
پ
پ

آیه ۲۶ – سوره بقره(۳)

«إِنَّ أللهَ لا يَسْتَحْيي أَنْ يَضْرِبَ مَثَلاً ما بَعُوضَةً فَما فَوْقَها فَأَمَّا الَّذينَ آمَنُوا فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ أَمَّا الَّذينَ كَفَرُوا فَيَقُولُونَ ما ذا أَرادَ اللهُ بِهذا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثيراً وَ يَهْدي بِهِ كَثيراً وَ ما يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفاسِقينَ»

[خداوند از اينكه به [موجودات ظاهراً كوچكى مانند] پشه و حتّى كمتر از آن، مثال بزند باكى ندارد. در اين ميان كسانى كه ايمان آورده‌اند، مى‌دانند كه آن [مثال، گوياى] حقيقتى است از طرف پروردگارشان؛ و امّا كسانى كه كافر شده‌اند [بهانه‌جويى كرده] مى‌گويند: «منظور خداوند از اين مثال چه بوده است»؟! [آرى] خدا جمع زيادى را با آن گمراه و گروه بسيارى را هدايت مى‌كند؛ ولى تنها فاسقان را با آن گمراه مى سازد!]

ولایت این معنی ضلالت است که به خداوند نسبت داده‌ می‌شود زیرا خداوند، امام هدایت‌کننده‌ای را [برای تبیین] آنچه که پیامبر منذر آورد، برایشان برانگیخت امّا آن‌ها مخالفت ورزیده و بعد از اینکه به وجوب اطاعت از او اقرار نمودند، باز هم از او روی برگرداندند و زمانی که برای ایشان چیزهایی را که دریافت می‌کردند و چیزهایی را که رها می‌نمودند، بیان کرد، با او مخالفت کردند و اینگونه آنان با وجود علم و آگاهی نسبت به سخنان پیامبر گمراه شدند … و چون به مخالفت با خدای متعال پرداختند، گمراه گشتند؛ پس خداوند آن‌ها را به ضلالت کشاند.

📚 تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ بحارالأنوار، ج۵، ص۲۰۸/ بحارالأنوار، ج۹۰، ص۱۴

☀️الصّادق علیه السلام: إِنَّ هَذَا الْقَوْلَ مِنَ اللَّهِ رَدٌّ عَلَی مَنْ زَعَمَ أَنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی یُضِلُّ الْعِبَادَ ثُمَّ یُعَذِّبُهُمْ عَلَی ضَلَالَتِهِمْ.

🔅امام صادق (علیه السلام فرمودند: این کلام خداوند عزّوجلّ، در پاسخ و مردودشمردن کسی است که می‌پندارد خداوند تبارک و تعالی بندگان خود را گمراه می‌سازد و سپس به‌خاطر همین گمراهی عذابشان می‌کند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ النورالثقلین/ بحارالأنوار، ج۵، ص۷/ القمی، ج۱، ص۳۴/ البرهان

☀️قَالَ الباقر علیه السلام فِی قَوْلِهِ تَعَالَی … یُضِلُّ بِهِ کَثِیراً وَ یَهْدِی بِهِ کَثِیراً قَالَ فَهُوَ عَلِیُّ‌بْنُ‌أَبِی‌طَالِبٍ (علیه السلام) یُضِلُّ بِهِ مَنْ عَادَاهُ وَ یَهْدِی بِهِ مَنْ وَالَاهُ وَ ما یُضِلُّ بِهِ‌یَعْنِی عَلِیّاً (علیه السلام) إِلَّا الْفاسِقِینَ .

🔅امام باقر علیه السلام فرمودند: [منظور از آن چیزی که عدّه‌ای را به خاطر سرکشی خود گمراه و عدّه‌ای را هدایت می‌کند] علیّ‌بن‌ابی‌طالب (علیه السلام) است که هرکه با او دشمنی کند گمراه گردیده و هرکه با او دوستی نموده و ولایتش را بپذیرد، هدایت می‌شود. و مراد از آن چیزی که به خاطر او گمراه می‌شوند، علی (علیه السلام) است که کسی جز فاسقین از این طریق گمراه نمی‌شود.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۲۹/ فرات الکوفی، ص۵۳

☀️امام باقر (علیه السلام)و امام صادق (علیه السلام) فرمودند: [برخی از کافرین درباره‌ی این آیه می‌گفتند « خدا عدّه‌ی زیادی از مردم را به‌وسیله‌ی این مثل‌ها گمراه می‌کند ]» امّا خداوند در ردّ گفتار آن‌ها فرمود وَ ما یُضِلُّ بِهِ إِلَّا الْفاسِقینَ یعنی خداوند به‌وسیله‌ی این مثال‌ها فقط تبهکاران و فاسقین را [که خود راه گمراهی را انتخاب کرده‌اند] گمراه می‌کند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ بحارالأنوار، ج۹، ص۱۷۷/ الإمام العسکری، ص۲۰۵/ البرهان/ القمی، ج۱، ص۳۴ و نورالثقلین و البرهان

☀️امام باقر علیه السلام فرمودند: منظور از فاسِقینَ در اینجا کسانی هستند که با ترک اندیشه در دستورات خدا به خودشان ستم می‌کنند و بر خلاف امر خدا عمل می‌نمایند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ بحارالأنوار، ج۹، ص۱۷۷/ الإمام العسکری، ص۲۰۵/ البرهان

☀️امام باقر علیه السلام فرمودند: فاسقان کسانی هستند که از ولایت علی (علیه السلام) سرباززننند.

📚تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۰۴ بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۲۹/ فرات الکوفی، ص۵۳

✨✨☀️☀️☀️☀️✨✨

🤲 اللهم ما عَرَّفْتَنا مِنَ الْحَقِّ فَحَمِّلْناهُ وَما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ

پروردگارا! هر آنچه از حق که به ما شناساندي تاب و تحملش را نيز به ما بده، و هر آنچه ما در رسیدن به آن کوتاهی کردیم ما را به آن برسان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.