پ
پ

مروری اجمالی بر زندگانی آیت اللّه سیّد سلطان علی مرعشی(ره)

ایشان از علمای ربانی، جلیل القدر، مجتمع الفضائل، ملتقی انواع المکارم، از سادات صحیح النّسب که به سی و یک واسطه به امام زین العابدین (ع) می رسند.

ولادت

حدود سال ۱۲۶۵ ه. ق در شوشتر در خانواده علمی چشم به جان گشود.

اساتید ایشان درشوشتر:

۱٫حجت السلام و المسلمین سید محمّد معلم درمنطق

۲٫آیت اللّه شیخ جعفر شوشتری در شرح لمعه وقوانین

هجرت به تهران

این عالم بزرگ، تحصیلات مقدماتی خود را در شوشتر به پایان رسانید. او که ازشاگردان ممتاز و خاص آیت اللّه حاج جعفر شوشتری (متوفّای۱۳۰۳ ه . ق) به شمار می رفت، دروس مقدماتی  علوم دینی و حوزوی را نزد این استاد عالی مقام استوار ساخت و برای ادامه ی تحصیل آماده ی هجرت گردید.

او همراه استادش آیت اللّه حاج جعفر شوشتری به تهران هجرت کرد و در تهران ملازم آیت اللّه شوشتری بود و با سعی و وساطت ایشان، با دختری از سادات اعرجی وابسته به خاندان مسجدحوضی ها، ازدواج نمود.

مرحوم آیت اللّه سلطان علی مرعشی، علاوه بر علوم فقه و اصول، در علم جفر و علم طب قدیم هم اطّلاعات وسیعی داشت و در سرودن اشعار عمیق و پر محتوا دارای ذوق سلیم و طبعی سرشار بود. ایشان علاوه بر این که تألیفاتی از خود به یادگار گذاشت، در تدریس نیز بسیار موفّق بود؛ به طوری که شاگردان زیادی تحت تعلیم و تربیّت او بودند.

نسب ایشان

سیّد سلطان علی بن ابراهیم بن میرزا محمّد بن ابوالفتح بن میرزا سیّد علی(سوّم) بن اسحاق بن میرزا شاهمیر بن میرزا سیّد علی(دوّم) بن میر محمدباقر بن سیّدعلی بن میر اسدالّله صدر بن زین الدّین بن محمد شاه بن مبارز الدّین (مُنده) جمال الدّین حسین بن میر نجم الدّین محمود بن احمد بن تاج الدّین حسین بن محمّد بن علی بن احمد بن  ابیطالب بن ابراهیم بن یحیی بن حسین بن محمّد بن ابی علی بن ابوالقاسم بن حمزه بن علی المرعشی بن عبدالّله بن محمد سلیق بن حسن الدّکه بن حسین الاصغر بن الامام زین العابدین بن حسین بن علی بن ابیطالب (ع)

وفات ایشان

او برای زیارت امام حسین (ع) به مناسبت عرفه مشرّف شده و در راه بازگشت روز سیزدهم  ذی الحجه سال ۱۳۳۳ ه. ق در طویریج  جان به جان آفرین سپرد و در وادی السّلام  مدفون شد.

اولاد ذکور ایشان

۱٫ سیّد محمّد (ره)

۲٫ سیّد احمد (ره)            

۳٫ سیّد محمود (ره)

۴٫ سیّد علی معروف به کیمیاگر (ره)

۵٫ سیّد حسن معروف به آقا نجفی (ره)

۶٫ سیّد حسین (ره)

۷٫ دکتر سیّد محسن (ره)

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.