پ
پ

آیت الله سیّد اسماعیل مرعشی (ره) فرزند مرحوم مغفورله آیت الله سیّد احمد مرعشی (ره) رئیس حوزه ی علمیه سامراء در 16 ربیع الثانی سال 1340 هجری قمری چشم به جهان گشود.

مادرش وی را اسماعیل نام نهاد؛ چرا كه شبی قبل از تولد وی، سیّد اسماعیل بن احمد علوی حسینی عقیلی نوری (ره) صاحب كتاب اعتقادی كفایة الموحّدین (جدّ مادری آیت الله مرعشی (ره) ) را در خواب دیده بود. (حاشیه ص 274 ج 1 اجماعیات فقه الشیعه)

پس از اتمام دوره ی ابتدایی و متوسطه، نزد بزرگان دو حوزه ی علمیه نجف اشرف و سامراء به تحصیل علوم حوزوی پرداخت. دوره ی مقدمات را   پشت سر نهاد و در دوره ی سطح از اساتیدی چون سیّد نصرالله گلستانه و سیّد طاهر حیدری و سیّد محمّد رضا تستری و میرزا حبیب اشتهاردی (رضوان الله علیهم) استفاده نمود.

سپس به درس های خارج فقه و اصولِ بزرگانی همچون آیت الله سیّد محسن حكیم (ره) و آیت الله سیّد ابوالقاسم خوئی (ره) و آیت الله میرزا محمود شریف شیرازی (ره) حاضر شد و در محضر آیت الله شیخ محمّد حسین كاشف الغطاء (ره) در بحث های تحریرالمجلّه، كتاب فقهی وی، شركت نمود.

بعد از هجرتش از این دو حوزه بزرگ به شهر اهواز، حدود ده سال نیز از خرمن علم آیت الله سیّد علی رامهرمزی بهبهانی (ره) كسب فیض كرد و در برخی مبانی علمی از ایشان تاثیر پذیرفت.

ایشان از آیت الله میرزا محمود شیرازی و آیت الله میلانی (ره) و آقا بزرگ تهرانی (ره) و شیخ محمد حسین كاشف الغطاء اجازه ی نقل روایت در یافت نمود و اجازه ی اجتهاد ایشان از جانب  آیت الله كاشف الغطاء (ره) در سال 1371 هجری قمری صادر گردید.

و همچنین از آیات عظام حكیم و شریف شیرازی و میلانی رضوان الله علیهم اجازه ی اجتهاد در یافت نمود.

پس از رحلت والد بزرگوارش به اتفاق برادرشان متصدی اداره ی حوزه ی علمیه ی سامراء گشتند و تا 5 سال پس از رحلت آیت الله سیّد ابوالحسن اصفهانی (ره) عهده دار حوزه ی علمیه ی سامراء بودند.

از خدمات علمی ایشان تأسیس مدرسه و حوزه ی علمیه ای در اهواز می باشد كه مهد تربیت طلّاب و تدریس و تألیف گردید.

وی در مشكلات اجتماعی نیز محل رجوع و پناه درماندگان بود و با اقامه ی جماعت و نمازجمعه به ارشاد مردم می پرداخت.

پس از تعرّض به شهر اهواز در جنگ تحمیلی و به شهادت رسیّدن برخی از طلّاب ایشان و مورد هجوم قرار گرفتن خانه و مدرسه، ایشان به تهران مهاجرت نمودند و به تحقیق و تألیف ادامه دادند.

ایشان به مشكلات زمانه آگاه بود و فعالیت علمی و عملی اش را به مقتضای نیاز مسلمانان گسترش داد، لذا می بینیم با تشكیل پایگاهی در شبكه ی جهانی (اینترنت) به تبلیغ مكتب اهل بیت علیهم السّلام و پاسخ به سؤال های دینی می پردازد.

ایشان تا آخرین لحظه های عمر شریفشان به فكر خدمات اجتماعی و نشر و تبلیغ مكتب اهل بیت علیهم السّلام بودند. در آخرین روزهای حیات با بركتشان آرزویشان این بود تا احادیثی را كه از زبان حضرت فاطمه سلام الله علیها در وصف حضرت مهدی عجّل الله فرجه الشّریف صادر شده است را جمع آوری كنند تا به این طریق اثبات شود موضوع امام مهدی علیه السّلام از صدر اسلام مطرح بوده است.

سرانجام خورشید پر بركت عمر ایشان در طلیعه ماه با فضیلت رجب سال 1425 هجری قمری مصادف با 30 مرداد 1383 هجری شمسی غروب كرد.

اللهم احشره مع نبیّك و عترته الطّاهرین

آمین یا رب العالمین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.