پ
پ

مرحوم حضرت آیت الله سیّد محمود مرعشی (ره) فرزند عالم بزرگوار آیت الله سیّد سلطانعلی مرعشی (ره)، از سادات صحیح النّسب حسینی است كه با سی و دو واسطه به حضرت حسین اصغر(ع)، فرزند حضرت امام سجاد(ع) می رسد. مرحوم آیت الله سیّد محمود مرعشی در سال ۱۳۰۷ ه . ق از خاندان علم و فقاهت، در تهران چشم به جهان گشود.

آیت الله سیّد محمود مرعشی در پرتو تربیت پدری، که به راستی از علمای ربانی زمان خود بود و در دامن مادری علویّه و پاك سرشت از سلسله سادات اعرجی، در تهران بزرگ شد و در شش سالگی همراه پدر و مادر و سه برادرش به نجف اشرف هجرت كرد و در آنجا پس از فراگیری كتاب های مقدّماتی، برای تحصیل علوم حوزوی آماده گردید. ایشان صرف و نحو و منطق و مقدمات را نزد پدر و همچنین برادر بزرگوارش آیت الله سیّد احمد مرعشی (ره) فراگرفت.

سطوح را به ترتیب در محضر علمای بزرگ و مدرّسان عالی مقام، نظیر: میرزا آقای اصطهباناتی، شیخ علی محمّد یزدی،آیت الله شیخ ضیاء الدّین عراقی، شیخ علی قوچانی و شیخ علی گنابادی، آموخت. آن گاه درس خارج فقه و اصول را از محضر بزرگانی چون: ملا محمّد كاظم خراسانی (صاحب كفایه)، سیّد محمّد كاظم یزدی (صاحب عروة الوثقی)شیخ ضیاء الدّین عراقی و میرزا حسین نایینی، فرا گرفت. وی علم رجال را در محضر آیت الله سیّد ابوتراب خوانساری و علم كلام را در محضر آیت الله شیخ محمّد جواد بلاغی (رحمة الله علیهم اجمعین) آموخت.

آیة الله سیّد محمود مرعشی، پس از سفرهای تبلیغی و مراجعت به حوزه علمیه نجف، آهنگ هجرت به قم نمود. و این زمانی بود كه حضرت آیت الله بروجردی به قم آمده بود. و با ورود پر بركت ایشان به قم، حوزه علمیه نیز انسجام و رونق تازه ای یافته، زمینه های رشد و گسترش آن فراهم شده بود. از این رو نیاز شدیدی به حضور اساتید بزرگ و فقهای عالی مقام داشت. در چنین موقعیتی، آیت الله سیّد محمود مرعشی وارد قم شد و در قم اقامت گزید و جلسات درس خارج فقه و اصول تشكیل داد و طلّاب بسیاری از محضر درس ایشان استفاده كردند. در حقیقت هجرت به قم، فصل تازه ای از زندگی آیت الله مرعشی بود، تا آنچه را از تجربیات علمی در حوزه نجف اندوخته بود، در حوزه علمیه قم به كار گیرد. لذا پس از ورود به قم، به درس و بحث و تربیت طلاب می پردازد، که در همین هنگام سادات مرعشی شوشتری و تجّار و مردم متدیّن اهواز، در قم به محضر آیت الله حاج آقا سیّد حسین بروجردی(ره) رسیدند و از ایشان تقاضا كردند كه برای اقامه جماعت و تبلیغ دین و رسیدگی به امور، عالمی را به اهواز اعزام كند. حتی ملتزم شدند كه در بهترین نقطه اهواز، مسجد با شكوهی بسازند و ایشان در آنجا به اقامه جماعت و سایر امور بپردازد لذا آیت الله مرعشی با اصرار آیت الله بروجردی – و پس از استخاره به قرآن – دعوت آنان را اجابت كرد.

به این ترتیب ایشان از قم به اهواز هجرت نمود و در همان مسجد كه بعدها به نام آیت الله مرعشی و از مساجد بزرگ و معروف اهواز شد، به اقامه جماعت و رسیدگی به امور دینی و اجتماعی مردم پرداخت و جلسات درس خارج فقه و اصول را نیز در آنجا برای طلّاب مقیم اهواز تشكیل داد؛ ولی پس از سه سال و اندی اقامت در اهواز، بر اثر كهولت سن و علل دیگر، به قم مراجعت كرد. لذا به امر آیت الله بروجردی(ره)، آیت الله حاج سیّد اسماعیل مرعشی (ره) صاحب کتاب نفیس اجماعیات فقه الشیعه، رهسپار اهواز شد و در همان مسجد اقامه جماعت نمود.

آیت الله سیّد محمود مرعشی پس از مراجعت از اهواز تا سال ۱۴۰۸ه . ق، حدود ۳۰ سال در قم بود و مجدّداً به تدریس خارج اصول و فقه اشتغال ورزید و طلّاب و فضلای بسیاری از محضر درس او استفاده كردند؛ این برنامه تقریباً تا آخر عمر ایشان ادامه داشت.

در سال های آخر عمر بر اثر كهولت سن، هر دو پایش ناتوان شده و همواره در خانه بودند و فضلا و علما به محضرش رسیده، از او عیادت می كردند و گاهی از محضرش استفاده های علمی می نمودند.

سرانجام این مرد خدا و شیفته خاندان عصمت و طهارت (علیهم السّلام)، پس از عمری طولانی و پربركت، در روز ۲۷ شوال المکرم سال ۱۴۰۸ ه .ق برابر با خرداد سال ۱۳۷۶ ه.ش در سن ۱۰۱ سالگی دار فانی را وداع گفت و جان به جان آفرین تسلیم کرد. پیكر مطهّرش را با تجلیل و تشییع با شكوه علما، شاگردان و انبوهی از مردم ، پس از طواف در حرم حضرت معصومه(س) و همچنین اقامه نماز توسط مرحوم آیت الله العظمی سیّد شهاب الدین مرعشی (ره) در صحن بزرگ؛ در حجره شماره ۳۸ صحن بزرگ، نزدیك مقبره آیت الله شهید شیخ فضل الله نوری كه در قسمت شرقی آن واقع شده، به خاك سپردند.

اللهم احشره مع نبیک و عترته الطاهرین

آمین یا رب العالمین

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.