برنامه ی حرکت حضرت رضا (ع) از مدینه برای حج
03 آذر 1399 - 10:05
بازدید 27
پ
پ

برنامه ی حرکت حضرت رضا (ع) از مدینه برای حج

روز ۲۵ ذی القعده ی سال دویست هجری برای حرکت تعیین شد که مسیر ده روزه از مدینه به مکّه طی شود و در روز پنجم ذی الحجّه برای مراسم حج آماده باشند. امام (ع) هنگامی که می خواستند از مدینه حرکت کنند، خانواده ی خودشان را جمع کردند و به آنها فرمودند: برای مسافری که بازگشتی ندارد با صدای بلند گریه کنند  و ایشان در همان روز به مسجد النبی رفتند تا با پیامبر (ص) وداع کنند، آن حضرت چندین بار وداع نمودند امّا هر بار باز می گشت و صدای گریه و ناله اش بلند می شد. امام نزد پیغمبر (ص) از اقدام مأمون و این که او را به زور و اجبار به خراسان می برد شکایت می کرد . امام رضا (ع) در کنار سفر مشقّت باری که داشتند، مسئله ی امامت و معرفی امام جواد علیه السّلام را که در آن روزها هفت سال بیشتر نداشتند، برای مردم بیان می کردند و در این باره می فرمایند : “پسرم جواد را برداشتم و به حرم پیامبر (ص) رفتم و دستش را بر قبر گذاشتم  و او را به قبر چسبانیدم و به پیامبر (ص) سپردم . پسرم رو به من کرد و گفت : ای پدر، به خدا قسم به مسیری دور دست خواهی رفت! سپس به تمام نمایندگانم و اطرافیان خود دستور دادم تا پس از من از او فرمان گیرند و او را اطاعت کنند و از مخالفت وی بپرهیزند . به آنان گفتم که پس از شهادتم به او روی آورند و فهماندم که پسرم امام بعد از من است .” (بحار الانوار ج ۴۹ ص ۱۱۷ )

مسیر حرکت کاروان امام رضا (ع) به ترتیب از شهرهای

مدینه، مکّه، قادسیه، بصره، رامهرمز، اهواز، شوش، قم، نیشابور، مشهد، سرخس و مرو بود. تاریخ حرکت امام رضا (ع)  روز ۲۵ ماه ذی القعده ی سال دویست هجری برابر با سوم تیر ماه سال ۱۹۵ هجری شمسی  مطابق با ۲۵ ژوئن سال ۸۱۶ میلادی بوده است  . که از نظر سال قمری مقارن ایّام حج و از نظر سال شمسی مقارن تابستان و فصل گرما بوده است که در روایات هم به آن اشاره شده است  و مسیر طی شده از مدینه تا مرو حدود ۵۰۰۰ کیلومتر بود که با در نظر گرفتن فصل تابستان و شرایط سفر آن زمان بسار سخت و طاقت فرسا بوده است.  به نظر می رسد که با توجّه به حرکت عادّی کاروان و توقّف های حضرت، که در مواردی تا ده روز هم بوده ، این سفر بیش از شش ماه طول کشیده باشد، چرا که آغاز سفر در اواخر ذی القعده ی سال ۲۰۰ بوده و اولین گفتگو های امام رضا ع با مأمون رمضان سال ۲۰۱ را نشان می دهد.

همراهان امام رضا (ع) در این سفر

ایشان در این سفر خانواده ی خودشان را با خود نبردند و این نشان می دهد که امام (ع) به زور و اجبار، تن به این مسافرت دادند و دلخواه ایشان نبوده است . همراهان ایشان در این سفر عبارت بودند از : ۱ _ فرستادگان خاص مأمون ۲_ شیعیانی که اجازه یافتند همراه حضرت باشند: مثل اباصلت عبدالسّلام بن صالح هروی که فقیه بود و در طول سفر تا شهادت امام رضا (ع) خدمت کار مخصوص حضرت بود و مردی از فرزندان قنبر غلام امیرالمؤمنین (ع) ۳_ عده ای از بنی هاشم و آل ابی طالب که به صراحت تاریخ به دستور مأمون همراه امام رضا (ع) آورده شدند که یکی از نوادگان امام سجاد به نام علی بن ابراهیم ذکر شده است ۴ _ افرادی که از سفر حج باز می گشتند و با کاروان امام (ع) هم مسیر بودند که هم شیعه و هم غیر شیعه در میانشان بود . ۵ _ ساربانان و غلامان و خدمت گذاران که مسؤول انجام کار بودند .

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.