15 دی 1399 - 18:42
بازدید 205
پ
پ

💠 💠 🔶 ائمه علیهم السلام ایادی قدرت خداوند متعال (1):
در قرآن و روایات به این مطلب اشاره شده است که خداوند متعال ایادی قدرت دارد. قدرت مال خداست. خداوند ابراز قدرت میکند اما با دستش. ائمه (یدالله) هستند؛ دست خدا هستند. ما ائمه را خدا نمیدانیم بلکه آنها را گدای خداوند میدانیم، ائمه مقابل و برابر خداوند نیستند آنها مجرای فیض خدا هستند. کمال علی و اولاد علی نهایت بندگی و ذلت در مقابل خداوند است.
در زیارات ماثوره، ائمه را دست خدا، زبان رسای خدا، گوش شنوای خدا، چشم بینای خدا در میان مخلوقاتش میخوانند. در بحارالانوار روایتی است که امام باقر میفرماید: «نحن حجة الله و نحن باب الله و نحن لسان الله و نحن وجه الله و نحن عین الله فی خلقه…» خداوند آنچه را میشنود با گوشش میشنود، آنچه را میبیند با چشمش میبیند، با زبانش سخن میگوید، او اینها را دارد، گوش گوشتی و چشم وهمی و زبان عقلی و فکری ندارد.
طبق روایات توحیدی، اول توحید اینست که خدا را توهم نکنی (التوحید ان لا تتوهمه)، خدا در فکر نمیگنجد (یا من لا تحویه الفکر)، به حواس ما درک نمیشود (لا یحس)، با چیزی مقایسه نمیشود (لا یقاس بشیئ) وصف نمیشود (اَللّهُ اَکبَر مِن اَن یوصَف).
ائمه علیهم صلوات الله زبان خدا هستند، چون سخنان خداوند از کانال و مجرای آنها به مخلوقات میرسد، خداوند خالق است اما با دستش.
آیه ایست که میفرماید: [اَوَلَم یَرَوا اَنّا خَلَقنا لَهُم مِمّا عَمِلَت اَیدینا اَنعاماً فَهُم لَها مالِکون] مردم چرا نمیبینند که ما با دستهای خودمان جنبندگان و انعام را خلق کردیم که اینها بعداً مالکش شوند؟

               ادامه دارد.

➖➖➖➖➖➖➖
📌 📝 بیانی از استاد سید مهدی مرعشی
➖➖➖➖➖➖➖

دین مصفا مکانی برای نزدیک شدن به خدا و امام عصر (عج) و کسب معرفت و اندیشیدن به خوبی ها با کمک قرآن و اهل بیت علیهم السلام
لینک کانال دین مصفا:
dinemosafa@
با ما همراه باشید در :
www.dinemosaffa.com

نوشته های مشابه

ریحانه ملکوت 1
1 سال قبل
ریحانه ملکوت 2
1 سال قبل
ریحانه ملکوت 3
1 سال قبل
ریحانه_ملکوت 3
2 سال قبل

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.